کد خبر: 187292639
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » لاوروف: خواستار حفظ و اجرای کامل برجام هستیم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

خبرگزاری فارس به نقل از اینترفکس: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در بدو ورود به وین برای شرکت در نشست ایران و 5 کشور دیگر طرف توافق هسته ای با وانگ یی وزیر خارجه چین دیدار و رایزنی کرد.

وی بعد از این دیدار تاکید کرد که مسکو و پکن به دنبال حفظ توافق هسته ای و اجرای کامل آن هستند.

وانگ یی وزیر خارجه چین قبل از دیدار با لاوروف با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز دیداری دوجانبه داشت.

نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه بدون آمریکا با حضور وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ ساعت ۱۱ امروز جمعه به وقت وین (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در هتل «پله کوبورگ» شهر وین برگزار می‌شود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران بدین منظور بامداد امروز در رأس هیأتی از جمله لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، تخت روانچی معاون سیاسی رئیس جمهور و سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه وارد وین شد.

پیش از خروج آمریکا از برجام دو دور نشست کمیسیون در سطح وزرا در نیویورک برگزار شده بود.

تا قبل از خروج آمریکا از توافق وین یازده دور نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل برگزار شد. بعد از خروج ترامپ از توافق وین، یک دور نشست در سطح معاونان در تاریخ چهارم خرداد سالجاری در وین برگزار و نشست کارشناسی کمیسیون نیز 17 خرداد در تهران برگزار شد.

محمد جواد ظریف امروز در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که انتظار داریم این است بسته ای که ارائه می دهند، تعهدات مجموعه کشورهای باقیمانده از 1+5 یعنی چین، روسیه و سه کشور اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) و اتحادیه اروپا تعهداتی باشد که حقوق مردم ایران از برجام را چه حقوق اقتصادی و چه سایر حقوقشان را تامین کند.

وی اضافه کرد: برجام منحصرا حقوق اقتصادی برای ایران ایجاد نکرده و در حوزه هسته ای و همچنین سیاسی اقداماتی را پیش بینی کرده که باید توسط طرف های دیگر انجام می شده است، خیلی از این اقدامات به خصوص در حوزه اقتصادی اقداماتی بود که منوط به برداشتن تحریم های آمریکا بود و اکنون که این تحریم ها بر اثر اقدامات غیرقانونی آمریکا بازگشت کرده، لازم است که سایر اعضای برجام به عنوان مسئولیت مشترکی که داشتند، جبران کنند.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آنچه که ما توقع داریم این است که حقوق مردم ایران دیده شود، البته اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام از ریز توقعاتمان اطلاع دارند و باید ببینیم این انتظارات جمهوری اسلامی که انتظارات به حق است را مورد توجه قرار می دهند.

ظریف گفته بود که قبل از نشست کمیسیون مشترک ملاقات های دوجانبه و همچنین اجلاس مدیران سیاسی و معاونان برای آماده سازی جلسه وزرا برگزار خواهد شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین