کد خبر: 187293385
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بولتن نیوز » خواسته ایرانی ها تضمین صادرات نفت و سرمایه گذاری است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

یک خبرگزاری غربی با اشاره به نشست امروز نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه بدون آمریکا در وین نوشت...

به گزارش چی 24 به نقل از بولتن نیوز:

به گزارش بولتن نیوز، ایران و کشورهای اروپایی امروز در حالی در وین به منظور رایزنی درباره آینده توافق هسته‌ای تشکیل جلسه می‌دهند که دیپلمات‌ها می‌گویند که ایران از کشورهای مقابل می‌خواهد تا تدابیری را در پیش بگیرند تا به این وسیله حفظ درآمد نفتی ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا تضمین شود اما به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی نمی‌توانند تمامی این درخواست‌ها را برآورده کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به نشست امروز در اتریش نوشت که وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان و روسیه امروز نخستین‌بار پس از خروج آمریکا از برجام در وین تشکیل جلسه می‌دهند اما دیپلمات‌ها امکان نجات این توافق را اندک می‌دانند. یک دیپلمات برجسته اروپایی در این مورد گفت: «هدف این است که توافق حفظ شود.ما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم از جمله این که خام‌فروشی را تضمین کنیم اما به نظر نمی‌رسد که این با انتظارات ایرانیان همخوانی داشته باشد. این نشست فقط به آنچه اروپایی‌ها می‌توانند انجام دهند مربوط نمی‌شود، بلکه آنچیزی است که روسیه، چین، هند و دیگران می‌توانند در انجام آن کمک کنند.»

موارد اصلی راهبرد اروپایی‌ها اینگونه است: وام دهی بانک سرمایه‌گذاری اروپا که مقایسه ویژه‌ای در زمینه حمایت از شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های ثانویه آمریکا محسوب می‌شود و پیشنهاد کمیسیون در این زمینه که کشورهای اروپایی بتوانند به صورت مستقیم و بدون جریمه آمریکا به بانک مرکزی ایران پول منتقل کنند

یک منبع اروپایی می‌گوید: «ایرانی‌ها از دیگران انتظار دارند تا اعلام کنند که برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران چه خواهند کرد.ما خواهیم دید که آیا این برای آنها کافی خواهد بود.»

مقامات ایرانی‌ هم به منظور توضیح در زمینه نشست روز جمعه اعلام کرده‌اند که عامل کلیدی برای آنها این است که مطمئن شوند که تضمین داده شود که صادرات نفت متوقف نمی‌شود و تهران همچنان می‌تواند به سیستم انتقال مالی بانکی (سوئیفت) دسترسی دارد.

این در حالی است که «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران در جریان سفر اخیر به اروپا، در زمینه کاهش همکاری با ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد را کاهش می‌دهد. که این اقدام تهدیدی علیه ترامپ در زمینه پیامدهای محدودیت در مورد فروش نفت ایران محسوب می‌شود. روحانی در پی تماس تلفنی با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه هم اعلام کرده است که از بسته پیشنهادی آنها رضایت ندارد.

«صنم وکیلی» که در اندیشکده چتم‌هاوس فعالیت دارد در این مورد می‌گوید که سوئیفت عاملی کلیدی است اما ایران باید دست‌کم تا پایان سال (در توافق) بماند تا شکاف میان اتحادیه اروپا و آمریکا بیشتر شود و برخی اعتبارات را به دست آورد و بتواند از تحریم‌های آتی عبور کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ماه می گذشته از توافقی چند جانبه خارج شد که بر طبق آن تحریم‌های ایران در برابر محدودیت‌ها در زمینه برنامه هسته‌ای این کشور برداشته می‌شوند و موارد مربوط به ایران به تائید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید. واشنگتن اعلام کرده است که کشورها باید از تاریخ چهارم نوامبر (13 آبان) خرید نفت از ایران را متوقف کنند در غیر این صورت با تحریم‌های اقتصادی مواجه خواهند شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین