کد خبر: 187301004
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » خشک شدن ۹۰ درصد از تالاب انزلی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

خبرگزاری مهر: رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به خشک شدن ۹۰درصدی تالاب انزلی به دلیل کاهش ورودی آب و تجمع رسوبات، گفت: بابهره گیری از فناوری های نوین این تالاب طی سه سال احیا می شود.

عیسی کلانتری ظهر جمعه در حاشیه بازدید از تالاب انزلی در جمع خبرنگاران اظهارکرد: رئیس جمهور چهار وظیفه در حوزه محیط زیستی برای دولت دوازدهم تعیین کرده است.

وی با بیان اینکه حل معضل پسماند نخستین اولویت دولت به ویژه در استان های شمالی است، افزود: ریزگردها و منشا داخلی آلودگی کلان شهرها و احیای تالاب ها از دیگر اولویت های تعیین شده در دولت دوازدهم در حوزه مسائل محیط زیستی است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به اینکه بخش عمده تالاب های در کشور در انتهای رودخانه ها قرار دارند، گفت: با توجه به بهره برداری بی رویه از رودخانه ها تقریبا همه رودخانه ها خشک شده و آب ورودی به تالاب ها نیز کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: برخی تالاب ها همانند تالاب انزلی که در انتهای رودخانه و ابتدای دریای خزر است به دلیل آلودگی پسماندهای کشاورزی و فاضلاب های شهری حالت بی هوازی پیدا کرده است.

کلانتری در ادامه با بیان اینکه این موضوع سبب انباشته رسوبات در این تالاب شده است، افزود: به همین دلیل بیش از ۹۰ درصد این تالاب از بین رفته است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای احیای تالاب انزلی، گفت: برنامه جدیدی ارائه شده که با فناوری های نوین و با کمتر از ۳ درصد هزینه پیش بینی شده گذشته در ۳ تا ۴ سال این تالاب را احیا کنند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه عملیات آزمایشی آن با همکاری موسسه تحقیقات شیلات انجام شده و امیدواریم با روش جدید تا سال ۱۴۰۰ تالاب انزلی احیا شود، اظهار کرد: برای اجرای این عملیات اعتبار پیشنهادی ۸۵۰ میلیارد تومان است که در مقایسه با اعتبارا ۵۰ هزار میلیارد تومانی درخواست شده در گذشته بسیار مبلغ کمی است.

به گفته این مسئول باید کمک کنیم پرژوهشگران کشور در این مدت ۴ سال به اهداف عالیه زیست محیطی در این تالاب دست پیدا کنند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین