کد خبر: 187309417
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » همشهری آنلاین » آشنایی با جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

آشنایی با جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری سینما و تلویزیون > سینمای جهان - همشهری آنلاین:جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری هرساله در ماه ژوئیه در شهر کارلووی واری در شمال غربی جمهوری چک برگزار می شود. جشنواره کارلووی واری که از سال ۱۹۴۶ آغاز به‌کار کرده‌است مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به‌شمار می‌رود. این جشنواره دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است و جایزه اصلی آن گوی بلورین نام دارد. هدف

به گزارش چی 24 به نقل از همشهری آنلاین:جشنواره کارلووی واری که از سال ۱۹۴۶ آغاز به‌کار کرده‌است مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به‌شمار می‌رود. این جشنواره دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است و جایزه اصلی آن گوی بلورین نام دارد. هدف جشنواره کارلووی واری بر مبنای جایگاه جغرافیای سیاسی جمهوری چک در مرز اروپای شرقی و غربی بنا نهاده شده‌است. کارلووی واری سالیانه حدود ۲۰۰ فیلم جدید را از سراسر جهان در جمهوری چک به نمایش می‌گذارد.

نخستین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری در اوت ۱۹۴۶ به شکل غیر مسابقه‌ای برگزار شد. این جشنواره از سال ۱۹۴۸ به جشنواره‌ای رقابتی تبدیل شد و جایزه گوی بلورین نیز در همان سال به وجود آمد. این جشنواره از سال ۱۹۵۹ به بعد، هر دو سال یکبار با جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو به صورت یک سال در میان برگزار می‌شد. این جشنواره از سال ۱۹۹۴ تاکنون به صورت سالانه برگزار می‌شود.

جشنواره کارلووی واری به‌عنوان بزرگترین رویداد سینمایی اروپای شرقی، بیش از ۴۰ سال در فضای بسته سیاسی چکسلواکی سوسیالیست برگزار می‌شد. پس از تغییرات سیاسی اجتماعی این کشور در پی انقلاب مخملی کشورهای بلوک شرق در سال ۱۹۸۹، مدیریت جشنواره به گروهی تازه از هنرمندان سپرده شد و در طی چند سال به جشنواره‌ای سازمان یافته تبدیل گردید.

  • جوایز اصلی

جایزه بزرگ - کریستال گلوب برای بهترین فیلم ($۲۵٬۰۰۰)
جایزه ویژه هیئت داوران ($۱۵٬۰۰۰)
جایزه بهترین کارگردان
جایزه بهترین بازیگر مرد
جایزه بهترین بازیگر زن

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین