کد خبر: 187313603
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » تشدید جنگ تجاری متقابل آمریکا و چین
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

 خبرگزاری تسنیم: به نقل از خبرگزاری آناتولی، در حالی که دولت آمریکا رسما اجرای تعرفه های تجاری جدید به ارزش 34 میلیارد دلار علیه کالاهای چینی را آغاز کرده است، پکن نیز تدابیر تلافی جویانه ای را علیه واردات کالاهای آمریکایی به ارزش 34 میلیارد دلار آغاز نموده است.

بر اساس این گزارش کاخ سفید در ماه آوریل اعلام کرده بود که قصد دارد تعرفه های 50 میلیارد دلاری علیه واردات کالاهای چینی اعمال کند. دولت ترامپ اخیرا اعلام کرده است که قصد دارد سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش فناوری آمریکا را به شدت محدود کند.

کاخ سفید پیش از این با انتشار بیانیه ای، چین را به سرقت مالکیت معنوی و فناوری از شرکت های آمریکایی متهم کرده بود.

تشدید تنش های تجاری بین آمریکا و چین تاثیر منفی زیادی بر بازارهای مالی و سهام جهان ، نرخ ارز و تجارت جهانی کالاهای مختلف داشته است. قیمت کالاهای مختلف به خصوص فلزات اساسی در بازارهای بین المللی با افت شدیدی روبرو شده است.

چین پیش از این اعلام کرده بود که نخستین گلوله را در جنگ تجاری با آمریکا شلیک نخواهد کرد ولی در صورت اعمال تعرفه های جدید تجاری از سوی آمریکا، پکن نیز بلافاصله واکنش نشان خواهد داد و تدابیر مشابهی را علیه واردات از آمریکا اتخاذ و اجرا می کند.

گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین در سخنانی تاکید کرد: تعرفه های تجاری آمریکا به چرخه های بین المللی عرضه کالا و خدمات لطمه وارد خواهد کرد. اگر آمریکا تعرفه ها را اجرا کند، در واقع بر شرکت های همه کشورها از جمله شرکت های چینی و آمریکایی تعرفه های بیشتری را اعمال می کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین اظهارات خود تهدید کرده است که اعمال تعرفه های تجاری علیه چین احتمالا به بیش از 500 میلیارد دلار خواهد رسید. پس از آنکه دولت ترامپ اعلام کرد که تعرفه 25 درصدی علیه واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی علیه واردات آلومینیوم وضع می کند، چین نیز اعلام کرد که تعرفه 3 میلیارد دلاری علیه 128 قلم کالای آمریکایی وضع می کند.

در ادامه تنش های تجاری بین دو کشور، آمریکا در ماه آوریل اعلام کرد که تعرفه 25 درصدی علیه واردات 1300 کالای چینی به ارزش 50 میلیارد دلار وضع می کند و پکن نیز بلافاصله اعلام کرد که تعرفه 25 درصدی به ارزش 50 میلیارد دلار علیه 106 کالای آمریکایی اعمال می کند.

کسری تجاری آمریکا با چین طی سال گذشته به بیش از 35 میلیارد دلار رسیده است. پس از اعمال تعرفه های جدید 34 میلیارد دلاری آمریکا و چین علیه یکدیگر، پکن امروز جمعه ایالات متحده را به تشدید تمام عیارترین جنگ تجاری متهم کرده است.

وزارت بازرگانی چین لحظات کوتاهی پس از اعلام رسمی آغاز اجرای تعرفه های جدید آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: پکن مجبور به تلافی است و تعرفه هایی به ارزش 34 میلیارد دلار علیه کالاهای آمریکایی وضع می کند.

لو کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در کنفرانس خبری گفت: پس از اقدام ناعادلانه آمریکا در اعمال تعرفه علیه چین، ما نیز بلافاصله تعرفه های جدیدی را علیه برخی کالاهای آمریکایی وضع می کنیم.

"چن فی شیانگ" استاد اقتصاد دانشگاه جیائو تانگ در شانگهای در این باره گفت: می توانیم بگوییم که جنگ تجاری رسما آغاز شده است. اعمال تعرفه های تجاری بی شک تاثیرات منفی و نامطلوبی بر هر دو اقتصاد خواهد داشت. اگر همان طور که ترامپ گفته این تعرفه ها به بیش از 500 میلیارد دلار برسد، این تاثیرات به شدت جدی خواهد بود.

وزارت بازرگانی چین افزود: اقدامات آمریکا نقض آشکار قوانین تجاری جهان است و تمام عیارترین جنگ تجاری به شمار می رود.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین