کد خبر: 187319944
تاریخ انتشار: جمعه 15 تير 1397
خانه » سایت های خبری » بهترین ها اخبار روز » نقش اروپا در تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از بهترین ها اخبار روز:

ایرنا: رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نقش مثبت اروپا در تعلیق نام ایران از فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف.اِی.تی.اف) مشهود بود که امیدواریم در مناسبات و مذاکرات دیگر ادامه یابد.

«حشمت الله فلاحت پیشه» افزود: اگر اروپا در مجامع بین المللی، حوزه های خاص مانند نفت و گاز و سرمایه گذاری های مختلف بتواند ایستادگی خود را نشان دهد، ایران به طور حتم باب مذاکرات و مناسبات تازه ای را با آنان باز می کند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس اضافه کرد: جایگاهی که در اف.اِی.تی.اف برای ایران تعریف شده است در شأن ما نیست اما نقش اروپا در این زمینه مثبت بود و آنها ضمن ایستادگی سعی کردند باب مناسبات با ایران حفظ شود.

وی تاکید کرد این یک چراغ سبز از سوی اروپا برای ایران بود اما چراغ اصلی باید در زمینه مناسبات ایران و اتحادیه اروپا روشن شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابراز امیدواری کرد: شرایط مذاکرات به گونه ای باشد که نتایج را برای ادامه کار فراهم کند.

به گزارش ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی در سال 1989 میلادی از سوی کشورهای گروه 7 شکل گرفت و کارکرد کنونی آن، وضع استانداردهایی برای مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر جرایمی است که سلامت نظام مالی را تهدید می کند.

جمهوری اسلامی ایران از سال 2007 میلادی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت و از سال 2009 نام آن به طور رسمی در بیانیه های آن اعلام و مقررات اقدام های متقابل علیه تهران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با ایران احتیاط کنند.

از همان زمان، موضوع خروج ایران از فهرست سیاه «اف.ای.تی.اف» در دستور کار دولت وقت قرار گرفت که موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح و تصویب شد و از سال 1389 با تصویب «نقشه راه شورای عالی مبارزه با پولشویی» برنامه های اصلاحی در دستور کار دولت است.

نتیجه این اقدام ها، تهیه لوایح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بود که هیات ایرانی توانست شورای حکام گروه ویژه اقدام مالی را متقاعد کند ایران را از فهرست سیاه خود تعلیق کند.

گروه ویژه اقدام مالی هشتم تیرماه امسال تعلیق اقدام های مقابله ای خود را در قبال ایران تا ماه اکتبر (آبان ماه) تمدید کرد و در بیانیه عمومی، اجرای 9 بند را از جمهوری اسلامی خواست.

از سوی دیگر، لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم» (سی.اف.تی) به دلیل مخالفت برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مدت 2 ماه مسکوت مانده است.
گروه ویژه اقدام مالی نیز تعلیق اقدام های مقابله ای خود را تا ماه اکتبر (آبان ماه) تمدید کرد.

قرار است امروز (جمعه) آنگونه که وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به فرودگاه وین اتریش اعلام کرد، بسته اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران ارایه شود.

«محمدجواد ظریف» امروز در نشست کمیسیون مشترک وزیران امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با موضوع برجام شرکت کرد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین