کد خبر: 187453714
تاریخ انتشار: سه شنبه 26 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » پیام: به اندازه ترک ها و کره ای ها برای ساخت سریال بین المللی امکانات نداریم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
در نشست نقد سریال «آنام» مطرح شد

نویسنده سریال «آنام» گفت: دوست داریم آثاری بسازیم که مانند سریال های ترکیه ای، کره ای و آمریکایی انقدر خوب باشد که برای ما درآمد ارزی هم به دنبال داشته باشد ولی با کدام امکانات و با کدام بیننده؟

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرگزای شبستان و به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی، جلسه نقد و بررسی مجموعه تلویزیونی «آنام» با حضور جواد افشار کارگردان اثر، امیرعباس پیام نویسنده و مجید واشقانی بازیگر این سریال، عصر روز دوشنبه در فرهنگسرای رسانه و فضای مجازی برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست عباس کریمی ـ منتقد سینما ـ با بیان اینکه سریال «آنام» سریالی متفاوت با سایر سریال‌های شبکه خانگی و حتی ماهواره‌ای است، گفت: این سریال ۶۳ قسمتی با وجود اینکه سریالی با تعدد قسمت است اما مخاطب را خسته نمی‌کند چون شخصیت‌های فرعی پررنگی دارد و این تعدد شخصیت‌ها داستان را به دنبال خود می‌کشد. البته ریتم سریال در بعضی سکانس‌ها کند بود که با توجه به شناختی که از آقای افشار به عنوان کارگردان دارم احتمالا با هدف خاصی انجام شده است.

 

کریمی با بیان اینکه «آنام» یک سریال ملودرام بوده که عواطف و احساسات در آن بیشتر برجسته است، گفت: در یک ملودرام شخصیت‌پردازی کمتری وجود دارد چون بیشتر به حوادث پرداخته می‌شود؛ البته این سریال دارای شخصیت‌پردازی خوبی هم بود که متاثر از متن این اتفاق افتاده بود و جایگاه شخصیت‌های فرعی نیز خوب پرداخت شده بود.

 

در ادامه این نشست امیر عباس پیام، نویسنده سریال «آنام» با بیان اینکه هدف اصلی این سریال این است که بگوید هیچ یک از اعمال و رفتار ما بدون تبعات و عاقبت نیست، گفت: در این سریال می‌خواستیم بگوییم که هر عمل هر چند کوچک اثر خود را در زندگی آینده ما خواهد گذاشت و تبعات رفتار آن هیچگاه دست از سر ما برنخواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه معتقد به هیچ شخصیت اصلی و فرعی در داستان‌هایم نیستم، گفت: آقای افشار نیز با من هم عقیده‌اند در سریال ها نیز تلاش کرده ایم به رنگ‌ها قائل نباشیم و معتقدیم هر شخصیت می‌تواند روایت‌گر خود در داستان بوده و تاثیر خود را در داستان داشته باشد.

 

پیام با بیان اینکه در سریال‌سازی هنوز جوان و نیازمند کسب تجارب از بزرگان سریال سازی دنیا هستیم، گفت: در این سریال به دنبال این بودم که دیالوگ ها را برای افزایش اشتیاق مخاطب استفاده کنم و این سریال نیز به گونه‌ای ساخته شد که از طمأنینه کافی برخوردار باشد. شاید برخی به ما خورده بگیرند که در این سریال با پلان‌های اضافی روبه‌رو بودیم اما واقعیت این است که این طمأنینه برای ساخت سریال آنام که بسیار سخت و دشوار است نیاز بود.

 

نویسنده سریال آنام در پاسخ به این سوال که چرا این سریال اینقدر غم داشت و مصیبت پشت مصیبت برای شخصیت اول داستان اتفاق می‌افتاد، گفت: به هیچ عنوان عمدی برای غمگین بودن سریال وجود نداشت اما داستان قصه خود این گونه پیش رفت و می‌طلبید که اینگونه نوشته شود چون ما باید از یک داستان کلیشه‌ای که مادر و فرزندی جدا افتاده از هم را نشان می‌داد، دوری می‌کردیم برای همین این گونه داستان پردازی اجتناب ناپذیر بود.

 

در ادامه جواد افشار، کارگردان سریال آنام با بیان اینکه پایان بندی سریال به این شیوه که در آنام دیدیم هنر نویسنده بود گفت: سلیقه من هم در طول ساخت این سریال که یک سال به طول انجامید با سلیقه نویسنده مطابقت داشت و معتقدم این پایان با مد روز نیز مطابق است. قبول دارم این سریال پایانی غمگین داشت اما این پایان هوشمندانه و تاثیرگذار بود.

 

وی درباره انتخاب گلچهره سجادیه به عنوان نقش اول این سریال گفت: خانم سجادیه در سال‌های دور با بازی درخشان خود توانسته بود اثری ماندگار را خلق کند اما برای سال‌ها از صحنه دور بود و کمتر دیده شده بود و من گفتم حیف است که از هنرمندی مانند ایشان استفاده نشود. تلویزیون ما به چهره‌هایی که کمتر دیده شده اند نیاز دارد.

 

کارگردان سریال آنام با دفاع از پرمخاطب بودن سریال آنام نسبت به سایر سریال های پرمخاطب که برای آنها تبلیغات بسیاری نیز شده بود گفت: بازخوردهای بسیاری که از طریق شبکه های مجازی دریافت کردیم نشان داد که بسیاری از مخاطبان ما در خارج از ایران نیز همانند داخل کشور سریال را تعقیب می کردند. این سریال به حدی تاثیرگذار بود که بسیاری از جوانانی که قسمت پایانی سریال آنام را دیدند به من پیغام دادند که ما صبح روز پس از پایان سریال به دست بوسی مادرمان رفتیم و فهمیدیم که فرصت برای گرامی داشتن مادرمان چقدر اندک است. یکی از اهداف پایان بندی متفاوت سریال آنام نیز توجه به مادر بود تا بدانیم چقدر زود دیر می شود و فرصت محبت به مادران را ما فرزندان از دست می دهیم.

 

مجید واشقانی بازیگر این سریال نیز در سخنانی با بیان اینکه سریال سازی بسیار سخت و در عین حال بسیار ساده است گفت: اگر ما یک فیلم نامه و یک کارگردان قوی داشته باشیم سریال خوب ساخته می شود. سریال خوب سریالی است که دیده شود خوشبختانه آنام هم یک قصه خوب داشت و هم یک کارگردان خوب که بتواند قصه را به بهترین شکل روایت کند. واقعیت این است که ما ملتی کم حوصله هستیم بنابراین اینکه سریالی بتواند در ۶۰ قسمت مخاطب را به سمت خود بکشد نشان موفق بودن یک سریال است.

 

میلاد پرتویی فیلمبردار سریال آنام نیز در ادامه این نشست گفت: سعی ما در فیلمبرداری این کار این بود که بیشتر شبیه آثار سینمایی فیلمبرداری انجام شود و از کارهای سخت تلویزیونی فاصله بگیریم که نتیجه کار نیز به نظر من رضایت بخش بود.

 

در ادامه این نشست امیرعباس پیام در پاسخ به این سوال که چرا سریال های ما آنگونه که باید و شاید دیده نمی شود و ما در عرصه بین المللی توان رقابت با سریال های سایر کشورها را نداریم گفت: واقعیت این است که ما هم دوست داریم آثاری بسازیم که مانند سریال های ترکیه ای، کره ای و آمریکایی انقدر خوب باشد که برای ما درآمد ارزی هم به دنبال داشته باشد ولی با کدام امکانات و با کدام بیننده؟ شاید به جرات می توان گفت نیمی از مردم ایران برنامه های صدا و سیما را نمی بینند. از سوی دیگر با سیستم مدیریتی که در آن درایت و جسارت وجود ندارد سریال سازی فاخر بسیار سخت و دشوار است. واقعیت این است که سازندگان سریال در کشور ما با محدودیت های بسیاری روبرو هستند و شوراهای نظارتی صدا و سیما تخصصشان این است که ناب ترین و بهترین ایده ها را به کسل ترین و بی مصرف ترین ایده ها تبدیل کنند. همین که ما بتوانیم این مقدار مخاطب را جذب کنیم باید تاج طلا بر سرمان بگذارند. واقعیت این است که ما نباید از تراکتور توقع پرواز داشته باشیم و من امیدوارم روزی برسد که سلیقه ای هوشمندانه و مترقی بر روند ساخت سریال های ما مدیریت و نظارت کند. متاسفانه با این سیستم مدیریت ما جوابگوی ضعف هایی هستیم که اصلا به ما ربطی ندارد.

 

جواد افشار نیز با بیان اینکه متاسفانه سریال آنام در اثر یک سری غفلت ها «دوپاره» شد، گفت: بخشی از سریال قبل از پایان سال پخش شد و بخاطر ایام عید وقفه ای در پخش سریال رخ داد پس از آن نیز بخاطر طولانی شدن بعضی از سریال های نوروزی و پخش مسابقات ورزشی عملا سریال آنام دوباره از آخر فروردین ماه پخش شد. بخش مهمی از کار، پخش سریال است و نحوه پخش سریال آنام به آن لطمه جدی زد. این گلایه من است که چرا دغدغه مدیران نسبت به سریال های ساخت خود صدا و سیما کم شده است؟ چرا سریالی که با هزینه و سرمایه صدا و سیما و با این سختی ساخته شده باید بخاطر بی برنامگی در پخش آسیب ببیند.

 

نقد و بررسی سریال آنام دوشنبه ۲۵ تیر ماه با حضور عوامل در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.​​​​

پایان پیام/14

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین