کد خبر: 187453734
تاریخ انتشار: سه شنبه 26 تير 1397
خانه » خبر گزاری ها » شبستان » پروژه اطلس مساجد شهر کرمان تشریح شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

پروژه اطلس مساجد شهرستان کرمان قرار است نخستین سامانه جامع ثبت اطلاعات مساجد استان را شکل دهد که در نوع خود اقدام بی نظیری در کشور قلمداد می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از شبستان:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، پروژه اطلس مساجد شهرستان کرمان که از بهمن ماه سال گذشته آغاز و در دی ماه سال جاری قرار است به اتمام برسد، امروز(۲۶ تیر) با حضور جمعی از متولیان مسجد از اوقاف، تبلیغات اسلامی، کانون های مساجد و... به بحث گذاشته شد.

 

این پروژه که قرار است نخستین سامانه جامع ثبت اطلاعات مساجد استان را شکل دهد به پیشنهاد حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان و با مدیریت دکتر رحمان جلالی جواران، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر امام جمعه در حال انجام است.

 

هدف از شکل گیری سامانه مذکور جمع آوری داده های خام مساجد، برنامه ریزی شهری، احصاء ظرفیت ها، برنامه ریزی صحیح احداث و تقویت مساجد و در نهایت بودجه بندی برای آنها است و همه مرتبطین مسجد در این مسجد دیده شده و نقشه ها و نواحی مشخص است.

 

این نرم افزار قابلیت ارائه گزارش های دقیق حتی از وضعیت نمازصبح مساجد و... دارد و اطلاعات آن به صورت میدانی با تقسیم بندی شهر کرمان به ۱۴ ناحیه جمع آوری شده است؛ در این راستا دو تیم «فنی و مهندسی» و «محتوایی»  اطلاعات را که در بخش اول شامل وضعیت بنای مسجد، امکانات مسجد، خاته عالم، خانه خادم، اطلاعات مالی(موقوفات مسجد و...) و در بخش دوم، فعالیت های مسجد اعم از ادعیه ای که برگزار می کنند و...جمع آوری می کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان هم با اشاره به اینکه بعضی کارها در حوزه مأموریتی ممکن است دیده نشود و بر زمین بیفتد لذا باید کسانی این کارها را از زمین برداند، اظهار داشت: نیاز به اطلاعات درست در مساجد داشتیم.

 

وی با افزودن اینکه گرچه مباحث محتوایی کُند پیش می رود؛ گفت: ما آغاز راه هستیم و در ادامه، این کار تکمیل می شود البته همه با قصد تکلیف به آن نگاه  کنند.
 


بر اساس گزارش شبستان، حتی مشخصات فردی اعضا مسجد نیز در این سامانه لحاظ شده و این سامانه به نوعی شناسنامه مسجد تلقی می شود تا بر مبنای آن تصمیم درستی اتخاذ شود؛ رونق تفسیر قرآن در مساجد، آموزش مستمر و ویژه مدیریت مسجد، توجه به سواد رسانه ای، وجود یک هماهنگ کننده در مسجد و... مواردی است که توسط حاضران در جلسه مطرح شد تا به موازات تکمیل سامانه مذکور، مد نظر قرار گیرد.


 

پایان پیام/80

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین