کد خبر: 187455154
تاریخ انتشار: سه شنبه 26 تير 1397
خانه » سایت های خبری » 598 » حقوق نجومی به پاداش های نجومی رسید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

درحالی که روحانی با بیانیه ای به مردم وعده داده بود که جلو نجومی بگیران را بگیرد، حالا شاهد اعطای پاداش های نجومی به مدیران دولتی هستیم.

به گزارش چی 24 به نقل از 598:
به گزارش پایگاه 598 به نقل از جهان، این روزها خبری درباره نجومی بگیران جدید دولتی منتشر شده است که با توجه به وعده‌ای که دولت درباره برخورد با موضوع نجومی بگیران به افکار عمومی داده بود، بسیاری را متعجب ساخته است.

در این رابطه، محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «برخی حقوق های بسیار بالا و پاداش های پایان خدمت نجومی درپی خلأهای قانونی پرداخت شده است. یازده تن از این افراد درخواست بازنشستگی داده و پاداش خود را دریافت کردند و مجددا در سال ۹۷ اعاده به کار شدند. وی با اشاره به پاداش های یک میلیارد تومانی پایان کار برخی مدیران دولتی گفت: مجلس برای این ارقام سقف تعیین کرد تا از پرداخت رقم های بالا خودداری شود؛ بنابراین، بسیاری مدیران تقاضای بازنشستگی دادند تا با قوانین قبلی پاداش خود را دریافت کنند.»

با این اوصاف در پی ماجرای حقوق های نجومی در دولت شاهد پاداش های نجومی از بیت المال به برخی مدیران نیز هستیم و این مدیران هم پاداش های پایان کار نجومی دریافت کردند و حالا به جای بازنشستگی و استفاده از این پول‌ها در بدنه دولت دوباره مشغول به کار شده اند!

ماجرای حقوق های نجومی را تقریبا همه با خبر هستند. موضوعی که باعث خشم افکارعمومی شد و رییس جمهوری در بیانیه مهمی خطاب به ملت شریف ایران که در پی گزارش مربوط به پرداختهای نامتعارف به برخی مدیران صادر شد، تاکید کرد: «حساسیت افکارعمومی و رسانه ها به پرداختهای نامتعارف قابل ستایش است و دولت از این فرصت برای ساماندهی "نظام شفاف اطلاعات" بهره خواهد برد.»

فرصتی که قرار بود دولت در آن با فساد و رانتی که درون سیستم خود موج می زد برخورد و مقابله کند، حالا مشخص می شود که نه تنها از بین رفته بلکه هنور رانت و فساد اداری در دولت با همان شدت قبل وجود دارد. در این حیطه البته از سخنان «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت در مراسم تودیع و معارفه مدیران صندوق توسعه ملی که وی «سید صفدر حسینی» یکی از مدیران نجومی بگیر که به علت افشا شدن مفاد فیش حقوقی اش با فشار افکارعمومی استعفا کرد، ذخیره نظام و امانتداری خطاب کرد، نباید غافل شد؛ سخنانی که به نوعی دهن کجی و نشان دهنده تفکر واقعی دولتمردان به این نوع فساد بود.

حالا دیده می شود که با این دیدگاه در دولت شاهد نتیجه خاصی در مسائل مختلف و و عده های مختلف نیستیم.
در واقع در مواقع بحران دولت به مردم قول هایی می دهد اما در زمان عمل چندان وقعی به وعده‌هایی که به مردم داده نمی‌نهد. فرصت هایی که یکی پس از دیگری هدر می رود، فرصت‌هایی در بحران‌ها که می توان موتور پیشرفت دولت را روشن و گرم کند اما با کم کاری و بی عملی دولت از دست می رود.  

برجام نیز یکی دیگر از مواردی است که در آن دولت عملا به مردم قول داد که تحریم های اقتصادی را رفع کرده و گشایش اقتصادی ایجاد می شود. رسانه های وابسته به دولت همواره با داغ کرده وعده های بزرگ مردم را امیدوار کردند و حالا بخشی از سرخوردگی های افکارعمومی را باید پای همان تیترهای اغوا کنند و افسانه‌ای دانست.

در همان شرایط نیز شروطی برای برجام از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین شد که متضمن اجرای این توافق هسته‌ای بود اما دولتی‌ها با کم کاری دیپلماتیک بیان می‌کردند که امضای «جان کری»، وزیر خارجه وقت آمریکا، به جای امضای رئیس جمهور این کشور تضمین است و کار برجام به جایی رسید که آمریکا بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج شد و این توافق معلق میان زمین و آسمان ماند.

در حوزه اقتصادی هم که در حال حاضر کشور با مشکلات بسیاری مواجه شده است و رهبر معظم انقلاب در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس ‌جمهوری و اعضای هیأت دولت صورت گرفت، موضوعات اقتصادی روز را بررسی و راهکارهای لازم برای برون رفت از مشکلات اقتصادی را مطرح کردند.

ایشان در این نشست بیان کردند: «اگر نقشه راه اقتصاد تهیه شود، مردم و فعالان اقتصادی تکلیف خود را خواهند دانست و با احساس ثبات و آرامش به کمک دولت خواهند شتافت.»

«شفافیت با مردم»، «تقویت بخش خصوصی» و «ضرورت برخورد قاطع با متخلفان» توصیه‌های دیگر رهبر معظم انقلاب به دولتمردان بود.

اما اینک باید گفت که دولت نباید این فرصت مغتنم را برای اصلاح رویکرد و ساختار اقتصادی خود از دست بدهد. موضوع اقتصاد بسیار عام تر و گسترده تر از مسئله توافق هسته ای و حقوق های نجومی است. در این عرصه بایستی کاری بزرگ شکل بگیرد. عدم برخورد و اقدام مناسب با دو موضوع حقوق های نجومی و برجام سبب شد تا امروز چندان نتیجه درستی از این دو مسئله مهمی که دولت با آن سرو کار داشت، عاید جامعه نشود اما مسئله اقتصاد کشور بسیار متفاوت است و اگر دولت در این عرصه نتواند در اقدامی عاجل بازار را سروسامان دهد و افکارعمومی را راضی کند باید شاهد مشکلات بیشتری در این زمینه باشیم که حل آن را بسیار دشوارتر می کند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین