کد خبر: 18843577
تاریخ انتشار: دوشنبه 14 دي 1394
خانه » حواشی » معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه » حجت الاسلام و المسلمین نبوی: بصیرت در مسائل سیاسی از فرهنگ قرآن و اهل بیت گرفته شده است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بیانات حجت الاسلام و المسلمین نبوی به مناسبت دهه بصیرت

حجت الاسلام و المسلمین نبوی، معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه به مناسبت روز 9 دی و آغاز دهه بصیرت، ضمن گرامیداشت این روز در گفتگویی به تشریح مسئله بصیرت و اهمیت بینش عمیق در مسائل سیاسی از نگاه آیات و روایت پرداختند.

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه:

به گزارش روابط عمومی معاونت تبلیغ، حجت الاسلام و المسلمین نبوی، معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه به مناسبت روز 9 دی و آغاز دهه بصیرت، ضمن گرامیداشت این روز در گفتگویی به تشریح مسئله بصیرت و اهمیت بینش عمیق در مسائل سیاسی از نگاه آیات و روایت پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین نبوی بصیرت را یک واژه برگرفته از روایات و آیات قرآن دانسته و فرمودند:اگر ما منبع و مأخذ این کلمه را بفهمیم، شاید امروز راه درست را بدانیم که از چه مسیری باید حرکت کرد. در روایت داریم کسی که در کنار عبادت بصیرت نداشته باشد، گویی عبادت و پرستش او نیز فاقد فلسفه لازم است .

ایشان با اشاره به آیه 108 سوره مبارکه یوسف که می فرماید: "قُلْ هَذِهِ سَبِیلِی أَدْعُواْ إِلَی اللَّهِ عَلَی‏ بَصِیرَةٍ أَنَاْ وَمَنِ اتَّبَعَنِی وَ سُبْحَنَ اللَّهِ وَمَآ أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِکِینَ" فرمودند: خداوند به پیامبر می فرماید ای پیامبر به مردم بگو راه من چنین است و من خودم و پیروانم را بر اساس (بصیرت) به خدا می خوانم. بصیرت یعنی مؤمن موظّف است در تمام مسائل دارای عمق بینش باشد. هم در عبادت و پذیرش خداوند متعال و هم مسائل سیاسی روز، نه مانند کورها و کرها با رویدادهای اطراف خودش مواجه شود که اینگونه از او پذیرفته نخواهد شد.

ایشان با بیان این نکته که مقام معظم رهبری حفظه الله هم روی مسئله بصیرت در امور سیاسی بسیار تأکید کرده اند، بیان داشتند: بصیرت و نگاه عمیق به مسائل سیاسی از فرهنگ قرآن و اهل بیت گرفته شده است. و اگر فردی به این درجه از عمق نگاه برسد دیگر توسط دشمن تحریک نشده و منافع کشورش را فدای چیزی نمی کند و هرگز در زمین دشمن خارجی و قدرت طلبان داخلی بازی نمی کند. بی بصیرتی گاهی موجب می شود فردی ناآگاه و ناآشنا، فریب شعارها و کلمات زیبای دیگران را بخورد و عده ای را با خود همراه نماید و بر علیه حق و حقیقت و منافع ملی، شورش و تظاهرات خیابانی به راه بیاندازد.

معاون تبلیغ حوزه های علمیه با اشاره به آیه 73 سوره مبارکه فرقان "وَ الَّذينَ إِذا ذُکِّرُوا بِآياتِ رَبِّهِمْ لَمْ يَخِرُّوا عَلَيْها صُمًّا وَ عُمْيانا ً" فرمودند: قرآن انسان های شایسته را اینگونه توصیف می کند که هرگاه مؤمنان آیات خدا را مشاهده می کنند، مانند افراد کور و کر بی درنگ آنها را نمی پذیرند، بلکه با نگاهی عمیق و درکی درست به معانی بلند آیات الهی می رسند.

ایشان یکی از عوامل نفوذ دشمنان در کشور را ماهواره و اینترنت و برخی شبکه های اجتماعی دانستند و خاطرنشان کردند گاهی مردم در برخی مسائل، توسط ماهواره ها و سایت ها تحریک می شوند، این آگاهی از روی بینش و درک خود شخص نیست، بلکه خطّی است که دشمنان بیرون نظام و قدرت طلبان داخلی به او داده اند.

حجت الاسلام نبوی احزاب قدرت طلب و مطبوعات منحرف را از دیگر عوامل نفوذ نام بردند و بیان داشتند احزابی در کشور هستند که برای رسیدن به قدرت و کنار زدن رقیب هر کاری می کنند و بزرگترین توان و ظرفیتی که در اختیار دارند متأسفانه همین افراد بی بصیرت جامعه هستند که اینان را همراهی می کنند و به خدمتشان در می آیند.

ایشان در بیانی دیگر بصیرت در مسائل سیاسی را، دیدن پشت پرده این پدیده ها دانستند و افزودند: در آستانه انتخابات یک عده با شعارهای دروغ و بی اساس قصد ورود به عرصه های سیاسی را دارند و بارها دیده ایم که مردم با همین شعارها فریب این افراد را خورده و آنها را انتخاب کرده اند. روشن است که مردم اگر بصیرت داشته باشند، هرگز فریب این شعارها را نخواهند خورد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین