کد خبر: 18843582
تاریخ انتشار: دوشنبه 14 دي 1394
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
به مناسبت میلاد پیامبر مهربانی حضرت محمد (ص)

هر کس به مردم مهر و علاقه نشان دهد، مردم نیز او را با جان و دل دوست خواهند داشت. امیر مومنان علیه السلام فرمود: «مَنْ تَالَّفَ النّاسَ اَحَبُّوهُ؛ کسی که با مردم انس و الفت داشته باشد، مردم دوستش خواهند داشت. »

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه:

يكی از ويژگيهای رسول گرامی اسلام، رحمت عام و فراگير آن گرامی نسبت به تمام اهل عالم است. ولادت پيامبر صلی الله عليه و آله درخشش نور رحمت و محبّت بر سر تا سر گيتی بود. خدای تعالی از مادری همانند حضرت آمنه عليهاالسلام بزرگ ترين ارمغان بشريت و مظهر عطوفت و رحمت را به انسانهای خسته از خشونت و كينه و عداوتهای شيطانی تقديم داشت.
خدای عالميان در مورد پيامبرش فرمود: «وَما أرْسَلْناكَ إلاّ رَحْمَةً لِلْعالَمينَ»(1)؛ «و تو را جز رحمتی برای جهانيان نفرستاديم.»
و پيامبر اكرم صلی الله عليه و آله فرمود: «إنَّما بُعِثْتُ رَحْمَةً(2)؛ من برای رحمت مبعوث شده ام.»
به راستی كه پيامبر اكرم صلی الله عليه و آله جلوه بارز زيباترين صفات الهی از جمله رحمت، محبت، شفقت، مودّت، رأفت و عطوفت است. و پيشوايان معصوم عليهم السلام به ما آموخته اند كه خداوند متعال را با اين نامها صدا بزنيد كه: «يا حَبيبَ مَنْ لا حَبيبَ لَه، يا رَفيقَ مَنْ لا رَفيقَ لَه، يا أنيسَ مَنْ لا أنيسَ لَه، يا راحِمَ مَنْ لا راحِمَ له، يا شَفيقَ مَنْ لا شَفيقَ له...» (3) كه يادآور محبت و مهر و رحمت حضرت رب العالمين است. او معدن مهر و رحمت است و مهربانان را دوست دارد.
اساسا اگر رشته رحمت و محبت از زندگی انسانها و حتی حيوانات بريده شود، نظام زندگی از هم گسسته خواهد شد. اين رشته محبت موجب می شود كه انسانها و حيوانات در حفظ و نگهداری فرزندانشان كوشش كنند و ارتباطات ميان همديگر را برقرار سازند. به راستی اگر مهر و عشق و علاقه را از روابط اجتماعی و فردی انسان بگيرند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
امروزه در اثر كم رنگ شدن مهر و عاطفه در روابط انسانی در كشورهای پيشرفته و صنعتي، فجايع عظيمی رخ می دهد. آيا تمدن مادی و حكومت علم و تكنولوژی و پيشرفتهای ظاهری می تواند جايگزين مهمترين نياز انسان ـ كه همان اقناع غريزه مهرورزی و محبت است ـ بشود؟ قطعا پاسخ منفی است و انسان بدون عاطفه و رحم و محبت، در آستانه سقوط و هلاك قرار می گيرد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین