کد خبر: 19300107
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 دي 1394
خانه » سایت های خبری » حزب الله سایبر » کتاب «نظریه و واقعیت» منتشر شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از حزب الله سایبر:

حزب الله سایبر - سرویس اجتماعی

کتاب «نظریه و واقعیت» مجموعه‌ مقالاتی از نویسندگان خارجی است که آرش حیدری با همکاران خود آنها را به فارسی برگردانده و با مقدمه هادی خانیکی روانه بازار نشر شده است.

در این  کتاب مساله واقعیت و نظریه به عنوان دوگانه‌ای معروف مورد واکاوی قرار گرفته و در چند سنت رقیب بررسی شده است.

گردآورنده کتاب «نظریه و واقعیت» می نویسد: نقد، مبهم‌ترین واژه ممکن است؛ در حکم دارویی آرام‌بخش برای اذهانی که در پی سودای تفسیر کنش‌ها و برون‌فکنی‌های اذهان ساده‌تر و ابتدایی‌ترند. می‌توان این اذهان ساده را با نشان دادن اینکه تمام افکارشان از تعیّناتی برمی‌خیزد که از دل واقعیت اجتماعی سر برآورده‌اند، وادار به خشوع در برابر خود کرد؛ انتقادی که گویی هرگز دستخوش خواب نمی‌شود؛ انتقادی که باید وجود داشته باشد تا فاصله بین کنشگر و منتقدِ کنش از بین نرود. نقد افکندن بنایی از سلطه نیست؛ نقد برای ما نقد هر آن چیزی است که تحت لوای نقد هم میل به تسلط دارد. شاید از همین رو است که باید از نظریه دفاع کرد.

 از سال ۱۹۲۹ که ماکس هورکهایمر در نوشتاری، نظریه انتقادی را از نظریه سنتی متمایز کرد، به نظر می‌رسد نقدِ واقعیت در چهارچوب نظریه نه‌تنها میسر بلکه روشن شد. نظریه در تعریف سنتی امکان مداخله در واقعیت را ندارد اما در نگاه انتقادی خودی، نظریه عملی انتقادی است علیه واقعیت. بدین ترتیب لازم است نسبت نظریه و واقعیت مشخص شود.

ایدئالیسم و جامعه شناسی شناخت، تئوری انتقادی ریکور، به سوی هرمنوتیک انتقادی:هرمنوتیک و نقئ ایدئولوژی(۱۹۷۳)، هانا آرنت و روش اندیشه ورزی سیاسی، فهم و داوری تاریخ: هانا آرنت و هرمنوتیک فلسفی، تناقض و تعیین چند بعدی، مدرنیسم، پست مدرنیسم و نظریه اجتماعی، مقایسه آلتوسر و فوکو، ایده نظریه معرفت به مثابه نظریه اجتماعی، درباره تاریخ مفاهیم  راینهارت کوزِلِک، تأیید آزمون و معنا، مفهوم و نظریه در علوم اجتماعی، توصیف انبوه فرهنگ از جمله مقالاتی است که نویسندگان در این کتاب بدانها پرداخته اند.

کتاب «نظریه و واقعیت» با گردآوری و ترجمه آرش حیدری و همکاران برای نوبت اول پاییز امسال در ۲۷۳ صفحه، در شمارگان هزار و ۲۰۰ نسخه به بهای ۲۰ هزار تومان از سوی انشارات تیسا منتشر شده است.

مهرنیوز

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین