کد خبر: 19301481
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 دي 1394
خانه » سایت های خبری » حزب الله سایبر » خیلی برنامه ها داریم؛ ولی پولش را هم باید داشته باشیم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
علی مرادخانی:

به گزارش چی 24 به نقل از حزب الله سایبر:

حزب الله سایبر - سرویس اجتماعی

علی مرادخانی در حاشیه بازدید از روند بازسازی سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر در پاسخ به این سوال که آیا دولت علاوه بر بازسازی برنامه‌ای برای احداث مجموعه‌ای تازه دارد، گفت: «ما خیلی برنامه‌ها داریم؛ ولی پولش را هم باید داشته باشیم. چند جا شهرداری تهران در حال پیگیری است. ترجیح ما این است که شهرداری تهران همان کارهای آماده شده چون خاوران و صبا را برساند. در عباس‌آباد هم اتفاقات مناسبی در حال رخ دادن است. در مجموعه فضای بوستان کتاب و غیره سه سالن دارد که من آها را دیدم. فکر می‌کنم هر کدام از اینها بالقوه یک امکان است؛ اما از طرفی سیاست ما هم این گونه است که اگر بخش خصوصی قصد کاری دارد ما از آن بخش حمایت کنیم. خانه تئاترهای کوچک مثل باران و تهران و ... دائم تشویق می‌کنیم در این زمینه کار کنند. البته چیزهایی باید رعایت کردو شهرداری قواعد و استانداردهای دارد  که درست است. اگر بخواهیم یک جایی از شهر را برای یک مجموعه آماده می‌کنیم برای اطراف و اکنافش آمادگی داشته باشد.»

وی در ادامه افزود:«باید شرایطی برای تئاتر فراهم کنیم تا کسانی که علاقه‌مند هستند،‌ بتوانند کار کنند. هر کسی که از دوستانی  در این حوزه می‌تواند امکاناتی را فراهم کند می‌آید تا این کار را انجام دهد؛ اما به لحاظ اینکه خود دولت این کار را بکند، ما امکانات بالقوه‌ای در وزارتخانه داریم که حل و فصل مسائل حقوقی آن می‌تواند طولانی شود. در ولنجک چند هزار متر زمین از وزارت مسکن تامین کردیم. سال‌ها در این زمین نتوانستند پروژه‌ای تامین کنند، مسائلش را حل و فصل کردیم و در دایره فعالیت‌های ما قرار گرغت و طرح تئاتر پایتحت را در آنجا پیگیری می‌کنیم که مطالعات آن در حال انجام شدن است.»

وی در پاسخ به این سوال خبرنگاری که چرا فضاهای تئاتری همانند سینماها در پردیس‌ها تعبیه نشده است، با اشاره به پردیس در حال احداث «روشا» گفت:«مهم این است که تئاتر اجرا شود. بعدها می‌شود اینها [فضاها] را هدایت کرد و به سمتی که لازم است بروند. در یک دوره‌ای همه می‌پیوندند؛ ولی در آن لحظه باید سعی کرد همه جذب این فعالیت به شکل اساسی شوند بعد شروع به منظم کردن کنید. الان در فرهنگسرای نیاوران و آزادی همه فعال هستند و باید به جاهایی پرداخت که به این مجموعه اضافه شوند؛ حتی فرهنگسراها. فرهنگسرای بهمن سالنش 1100 صندلی دارد و صحنه آن یک پانوراماست. مشکل این است که باید کاری کنیم بعضی از این کارها در هر نقطه تهران به لحاظ پراکنش اجرا شود و این رغبت را در هنرمندان ایجاد کرد که در آنجا کار کنند. این خیلی خوب است که شهر تهران در نقاط مختلفش برنامه داشته باشیم  تا به تماشاچیان و کسانی بیافزاییم که به تئاتر علاقه‌مند هستند. لزوماً همه به نقطه مرکزی شهر مجتمع نشوند. در خیلی از سینماهای ما، حتی تئاترهای آزاد بعد از اتمام سانس فیلم‌ها کارشان شروع می‌شود.»

علی مرادخانی علاقه‌مندی به تئاتر را رویکردی جدید خواند که اکثراً پر می‌روند و تصریح کرد:«برخی سالن‌ها که قبلاً خیلی فعال نبودند اکنون رسماً وارد میدان شده‌اند همانند ایوان شمس و به صورت مرتب برنامه می‌روند. اگر جدول برنامه ماهیانه تئاتر تهران را مطالعه کنید می‌بینید که هر شب 105 نمایش در تهران اجرا می‌شود. این 105 تئاتر خودش یک پروژه و یک کار است. با این حال اگر بعضاً امکانات برای این قضایا لازم باشد ما در سال آینده تلاش می‌‎کنیم که کسانی می‌خواهند تئاترهایی داشته باشند که خودشان دست‌اندرکار باشند، اینها را ان شا الله صحبت می‌کنیم برایشان وام و امکاناتی در نظر گرفته شود تا بتوانند با خرید برخی جاها یا بازپرداخت‌های طولانی مدت آنها را داشته و اداره کنند که فکر می‌کنم توفیقی برای حوزه نمایش باشد.»

معاونت امور هنری در پاسخ این سوال که چرا مصوبه مجلس مبنی بر در اختیار قرار دادن سالن‌های سازمان‌های دولتی به هنرمندان در ساعات غیرکاری، پاسخ داد:«این جزء آرزوهاست. اگر شما خودتان رئیس جایی شدید سالنتان را در اختیار کسی نمی‌گذارید. برای اینکه [متولی بر این باور است] از کنترل خارج می‌شود و سالن برای همایش شرکت ساخته شده است. سالن‌های بسیار خوبی وجود دارد. من خیلی تلاش کردم؛ ولی چرا اینها؟ ما چند فرهنگسرا در تهران داریم؟ اینها که عمومی هستند. همه اینها فعال شوند. با دکتر صلاحی مذاکراتی کردیم. یک نکاتی وجود دارد. خیلی از این سالن‌ها را شخصاً بررسی کردم. این سالن‌ها اولاً پشت صحنه ندارند. ثانیاً عمق صحنه ندارند.»

وی افزود:«ما باید به سمتی برویم که کارهای جدی‌تری داشته باشیم. اگر امکانات و مسائل حقوقیمان حل و فصل شود، زمین‌های رهایی داریم که هنوز پروژه‌ای برایش تعریف نشده است. زمین روبروی تالار حافظ رهاست و تنها پارکینگش کردیم. حتی اگر قرار است پارکینگ باشد باید مکانیزه و چند طبقه باشد. ما در موزه هنرهای معاصر 7000 متر زمین داریم که فضای آن مشخص نیست دست چه کسی است. دیگر آنجا گذر فرهنگ و هنر نیست. می‌شود آنجا را مرکز هنر و اقتصاد کرد. آنجا بهترین نقطه تهران است.»

سراج24

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین