کد خبر: 19316106
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 دي 1394
خانه » سایت های خبری » حزب الله سایبر » وعده رشد ۵درصد در سال ۹۵/ ادامه حذف تدریجی یارانه/ توقف افزایش قیمت سوخت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نوبخت خبر داد

به گزارش چی 24 به نقل از حزب الله سایبر:

حزب الله سایبر - سرویس سیاسی

محمد باقر نوبخت در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه رکود یکی از مشکلات کنونی اقتصاد کشورمان است، بر ضرورت سرعت بخشیدن به رشد اقتصاد تاکید کرد و افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها رشد اقتصادی در سال 95 حدود 5درصد خواهد بود که برای رسیدن به این رشد باید منافع کافی مالی را تأمین کنیم.

وی ادامه داد: برای این منظور حدود 200هزار میلیارد تومان از سوی دولت و شرکت‌های دولتی سرمایه گذاری می‌شود که از این مقدار 60هزار میلیارد تومان مستقیماً در طرح‌های عمرانی و 142هزار میلیارد تومان هم در طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سرمایه‌گذاری می‌شود.

نوبخت گفت: برخی منابع نقدینگی در کشور وجود  دارد که به علل مختلف از جمله تحریم به سمت سرمایه گذاری سوق داده نشده است که امیدواریم در سال آینده این‌گونه نباشد.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های خارجی هم مشتاق سرمایه گذاری در کشورمان هستند، افزود: اگر این سرمایه‌گذاری‌ها هم برای سال آینده انجام شود در مجموع، سرمایه گذاری وسیعی در کشور در سال آینده انجام خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال آینده از دو محل سرمایه گذاری و بهره‌وری حاصل خواهد شد، گفت: اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی را بیش از صد در صد برای سال آینده افزایش دادیم که این نیز می‌تواند سبب افزایش رشد اقتصادی شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ادامه داد: درآمدهای مالیاتی شامل مالیات‌های مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمرکی است.

نوبخت افزود: درسال جاری این درآمدها حدود 88هزارمیلیارد تومان و برای سال آینده با افزایش حدود 14 درصدی،‌100 هزار میلیاردتومان پیش بینی شده است.

وی گفت: برای جدا شدن از نفت باید به درآمدهای غیرنفتی از جمله درآمدهای مالیاتی متمرکز شویم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: حق نداریم به واحدهای موجود که مالیات می‌پردازند یا کارکنان دولت برای گرفتن مالیات بیشتر فشار بیاوریم و سیاست دولت، این نخواهد بود.

نوبخت با بیان اینکه سازمان مالیاتی باید پایه‌های مالیاتی را افزایش دهد، افزود: باید تلاش کنیم معافیت‌های مالیاتی همه آستان‌های مقدس، واحدهای نظامی یا ستاد اجرایی را لغو کنیم و در کل باید بخش‌هایی که مالیات نمی‌دهند، مالیات  بدهند.

وی گفت: درصدی از درآمدهای مالیاتی را برای شناسایی مؤدیان جدید به سازمان امور مالیاتی اختصاص خواهیم داد.

نوبخت تأکید کرد: به هیچ وجه سال آینده نرخ مالیاتی کسبه‌ها و کارمندان افزایش نمی‌یابد.

وی افزود: با اصلاح قانون، بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهایی که مصون از پرداخت مالیات بودند باید طبق برنامه ششم توسعه، مالیات بپردازند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری با بیان "باید هر سال برای 850 تا 900هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم" افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، حدود 750 هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این رقم حدود 630 هزار نفر توانستند شغل پیدا کند.

نوبخت ادامه داد: با توجه به اجرای برجام، آینده فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد خواهد شد و پیش بینی ما این است که تا پایان برنامه، نرخ بیکاری را تک رقمی و حدود 8 درصد کنیم.

وی افزود: دولت برای سال آینده ضمن چابک سازی با توجه به بازنشسته شدن برخی افراد، 34 هزار و پانصد نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی را مستقیم استخدام می‌کند.

نوبخت گفت: بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار، نرخ بیکاری فصلی تابستان از ده و نه دهم  به ده و هفت دهم رسیده است.

وی افزود: تحریم‌ها مانع سرمایه‌گذاری بود و در شرایط پس از تحریم، تحولات مثبت رخ خواهد داد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اعلام اینکه دولت حدود 64 هزارمیلیارد تومان بدهی به نظام بانکی دارد، گفت: حدود 50 هزار میلیارد تومان طرح عمرانی را برای سال 94 داریم که باید به انجام برسانیم که این رقم سال 95 حدود 60 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی با اعلام اینکه 4 میلیارد و 500 میلیون دلار از پول‌هایی که در ازای اجرای برجام آزاد می‌شود متعلق به دولت است، افزود: تصمیم داریم همه این منابع را به پیمانکاران طلبکار بدهیم و 8 هزارمیلیارد تومان هم اوراق مشارکت برای این منظور اختصاص خواهیم داد.

نوبخت گفت: تصمیم داریم حداقل سه هزار میلیارد تومان طرح عمرانی را در سال آینده به بخش غیردولتی واگذار کنیم.

وی تاکید کرد: بخش قابل توجهی از بدهی پیمانکاران را تا پایان امسال پرداخت خواهیم کرد.

نوبخت همکاری مجلس شورای اسلامی با دولت همکاری را نزدیک دانست و گفت: بر اساس قانون،کمیسیون‌های مجلس پس از تقدیم لایحه بودجه 30 روز فرصت دارند تا گزارش خود را برای صحن علنی مجلس آماده کنند و بر این اساس 27 بهمن باید بودجه برای مجلس آماده شود، بنابراین فرصت کافی برای بررسی و تصویب لایحه بودجه وجود دارد.

وی با بیان اینکه تأخیر در ارائه لایحه بودجه به علت تنبلی و تعلل نبود و در آبان آماده شده بود، افزود: این لایحه بر اساس برداشته شدن تحریم‌ها تنظیم شده بود بنابراین ناچار بودیم پس از اعلام اجرای برجام آن را به مجلس ارائه کنیم تا نقطه ضعفی دست طرف مقابل ندهیم.

نوبخت گفت: دولت‌های قبلی بودجه را در بهمن به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کردند و مجلس هم آن را اسفند تصویب می‌کرد؛ بنابراین از مجلس خواهش می‌کنیم همانند قبل با این دولت نیز در این زمینه همکاری کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان را برای سال آینده بر اساس قانون، طبق تورم یعنی حدود 12 درصد افزایش می‌دهیم.

نوبخت با بیان اینکه اکنون نابرابری و بی عدالتی در پرداخت‌ها وجود دارد، گفت: الان در حال جبران این موضوع هستیم و یک میلیون و 260 هزار بازنشسته داریم که از این تعداد بیش از یک میلیون نفر حقوق بین 750 هزار تا یک و نیم میلیون تومان دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: متوسط افزایش حقوق آن‌ها را حدود 20 تا 24 درصد دیده‌ایم که برای ایجاد عدالت،هرقدر که به سمت 750 هزارتومان پیش برود این افزایش حقوق بیشتر و هر چقدر به سمت یک و نیم میلیون تومان برود، کمتر می‌شود.

نوبخت افزود: اکنون در فوق العاده شغل، نابرابری وجود دارد که به برخی از دستگاه‌ها داده شده و به برخی از دستگاه‌ها داده نشده است که برای جبران کاهش فاصله، بیش از دوهزار و 300 میلیارد تومان اختصاص داده می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت با تاکید بر اینکه سعی می‌کنیم  پرداخت حقوق را عادلانه کنیم، گفت: برای پرداخت بدهی دولت در خصوص پاداش بازنشستگی، 4 هزار و پانصد میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

نوبخت با اشاره به کاهش درآمد دولت و مشکل در پرداخت حقوق کارکنان دولت گفت: سال آینده طلب پاداش بازنشستگی همه را پرداخت خواهیم کرد.

وی افزود: بر اساس لایحه بودجه سال 95، حدود 48 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده است و یارانه کسانی را که حذف می‌شوند به طرح تحولات سلامت و تولید و اشتغال اختصاص خواهیم داد.

نوبخت تاکید کرد: تحت هیچ شرایطی یارانه نیازمندان حذف نمی‌شود و حذف تدریجی یارانه کسانی که به این پول نیاز ندارند هم با دقت و مطالعه انجام می‌شود.

وی افزود: گرچه ظرفیت قانونی برای افزایش قیمت برخی حامل‌های انرژی وجود دارد، اما تصمیم به افزایش حامل‌های انرژی نداریم.

تسنیم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین