کد خبر: 19455907
تاریخ انتشار: دوشنبه 05 بهمن 1394
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور گفت: ماه محرم و عاشورا برای حزن و اندوه و گریه بر سیدالشهدا(علیه السلام) است؛ حزن و اندوه برای مصیبت هایی که بر خانواده اهل بیت(علیهم السلام) در این ماه وارد شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران:
 

 حجت الاسلام و المسلمین محمودرضا جمشیدی در جمع کارکنان مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با تسلیت ماه محرم  اظهارداشت: ماه محرم، ماه عزای سرور و سالار شهدای کربلا حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) است، ماه محرم بهار شهادت و ایثار است، محرم ماه انس با ولی خدا می باشد.

وی افزود: خداوند چشمان ما را پراشک گرداند تا در عزای حسین بن علی(علیه السلام) خون گریه کنیم و گفته‌اند وقتی یادی از امام حسین(علیه السلام) می آید فقره ای از آیه ۷۳سوره نساء را بخوانید: «يَا لَيتَنِي كُنتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزًا عَظِيمًا» ای کاش من با آنها بودم و به آن فوز عظیمی که آنها به آن نائل شدید، من هم نائل میشدم.

 
 

 

حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی با اشاره به برخی شبهات مطرح شده درباره حزن نداشتن در ماه محرم گفت: ماه محرم و عاشورا برای حزن و اندوه و گریه است، حزن و اندوه برای مصیبت‌هایی که به خانواده اهل بیت(علیهم السلام) در این روز و ماه وارد شده، مصیبت عظیمی که هرگز فراموش نمی شود.

وی افزود: نقل شده است که معصومین (علیهم السلام) از روز اول محرم برافروخته و اندوهگین می‌شدند و این غم و اندوه تا روز عاشورا بیشتر می‌شد.

وی با اشاره به روایت دیگری درباره حزن و اندوه در ماه محرم گفت: محرم، ماه حزن و اندوه و گریه برای سیدالشهدا(علیه السلام) است و طبق روایات وارد شده، در روز عاشورا تمام عالم هستی از مصیبت سیدالشهدا و خاندان ایشان می لرزند.

 

مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور با اشاره به مصیبت عظیم روز عاشورا گفت: عاشورا روز مصیبت آل محمد و شیعیان آل محمد(علیه السلام) است و طبق روایات، شهادت امام حسین(علیه السلام) حرارتی در دل های مومنان افروخته است که تا ابد خاموش نمی شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی با اشاره به اشعار سروده شده برای امام حسین(علیه السلام) گفت: محتشم کاشانی از بزرگترین شاعران مرثیه سرای شیعی است که شعرهای زیادی برای اهل بیت و امام حسین (علیهم السلام) سروده است.

 وی افزود: اشعار محتشم کاشانی که برای امام حسین و واقعه کربلا سروده شده است، برگرفته از روایات وارد شده در مورد واقعه کربلا و امام حسین(علیه السلام) است که به زیبایی در قالب شعر قرار گرفته و از بهترین اشعار برای این مصیبت عظیم است.

 

حجت‌الاسلام و السملمین جمشیدی با تاکید به عزاداری در ماه محرم گفت: ماه محرم آدابی دارد که باید رعایت شود و در روایت وارد شده است که اگر عزادار نیستی، خودت را به عزاداران شبیه کن و در ایام عزا خوشحالی نکن زیرا افراد کمی هستند که خود را شبیه قومی کنند و بعد از مدتی از آنها نشوند.

وی افزود: عزاداران نیز باید خود را شبیه به معصومین کنند و مانند معصومین با مسائل و مشکلات برخورد کنند، البته انسان‌ها مانند معصومین کامل نیستند و نمی‌توانند مانند معصومین شوند اما می‌توان خود را تا حدی شبیه معصومین کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور با اشاره به عظمت و ثواب بالای زیارت امام حسین (علیه السلام) گفت: زیارت امام حسین‌(علیه السلام) ثواب بسیار زیادی دارد به گونه‌ای که در روایات آمده است تمامی انبیا و فرشتگان آرزو دارند که اجازه زیارت کربلا و امام حسین(علیه السلام) با آنها داده شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین