کد خبر: 20082188
تاریخ انتشار: پنجشنبه 08 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » سکوت سیاسی مسئولان اقتصادی در برابر رشد هیجانی شاخص بورس
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
به کجا چنین شتابان/

بازار سرمایه در یکی دو هفته اخیر با اجرای برجام، رشد خیره کننده ای مواجه شده، به طوری که شاخص بورس نزدیک به 10 هزار واحد افزایش یافته است. ارزش بازار سرمایه نیز در این مدت کوتاه نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان رشد کرده است.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، تمامی آمار و ارقام از اوضاع مثبت بورس خبر می‌دهند و قاعدتا چنین وضعیتی را باید به فال نیک گرفت. اما کارشناسان و متخصصان بازار سرمایه، نگاهی دیگر دارند.

هرچند رشد ممتد بورس در 2 هفته اخیر تحت تاثیر اجرای برجام و اعلام لغو تحریم‌ها بوده است، اما به گفته کارشناسان بازار سرمایه، لغو تحریم‌ها و گشایش‌های اقتصادی هنوز هیچ تاثیر واقعی بر وضعیت مالی شرکت‌های عضو بورس نگذاشته است.

بنابراین رشدهای چند برابری سهام برخی از شرکت‌های بورسی در حالی که وضع تولید و فروش و درآمد آنها هیچ تغییری نکرده و حتی برخی از آنها همچنان در حال زیان‌دهی هستند، نشان از احاطه هیجان بر بورس دارد.

همچنین لغو تحریم‌ها هیچ ارتباطی با چرخه کارکرد بسیاری از شرکت‌های بورسی ندارد و رشد چند برابری سهام این نوع شرکت‌ها نیز دقیقا از وضعیت هیجانی در بازار سرمایه خبر می‌دهد.

در این میان، تحرکات برخی بازیگران بزرگ بازار و رفتارهای بعضی شرکت‌ها به هیجان در بورس دامن زده است.

بورس‌بازان حرفه‌ای به خوبی می‌دانند که مسئولان شرکت‌هایی که در 2 سال اخیر به علت مشکلات ناشی از رکود با زیان روبرو شده و سهامشان افت کرده بود، در روزهای اخیر با انتشار اخبار جهت‌دار درباره تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌های جدید یا انعقاد قرارداد با شرکت‌های بزرگ خارجی و همچنین اقدام هم‌زمان سهامداران اصلی آنها در کاهش عرضه سهام در بورس، سوار بر موج هیجانی این روزها شده‌اند.

تکرار سکوت سیاسی مسئولان اقتصادی در برابر رشد کاذب بورس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین