کد خبر: 2028098
تاریخ انتشار: سه شنبه 17 دي 1392
خانه » فناوری » وبلاگينا » اپلیکیشن های موبایل فعلا فیلتر نمی شوند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از وبلاگينا:

وی‌چت، اینستاگرام، وایبر. اگر اخبار مربوط به فیلترینگ اپلیکیشن‌های ارتباطی و اجتماعی را دنبال کرده باشید، حتما طی هفته‌های گذشته با مطالبی در رابطه با فیلتر شدن چند سرویس محبوب در این زمینه مواجه شده‌اید. وی‌چت، سرویس پیام‌رسانی بر اساس موقعیت مکانی است که دلیل فیلتر شدن آن نقض حریم خصوصی کاربران عنوان شده است. اما اینستاگرام و وایبر که در روزهای پیش به طور مکرر فیلتر و رفع فیلتر شده‌اند، هنوز به صورت رسمی درباره مسدود شدن آن‌ها گزارشی منتشر نشده است.

viber-desktop-app-1024x546.jpg

صبح امروز عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی در گفتگو با خبرگزاری مهر عنوان کرد که فیلتر اپلیکیشن‌های موبایل به تعویق افتاده است تا زمانی که نمونه‌های داخلی مشابه بتوانند توان رقابت با برنامه‌های خارجی را داشته باشند.

خرم آبادی با تاکید بر اینکه فیلتر شدن نرم افزارهای کاربردی موبایل مانند وایبر و واتس آپ و تانگو در دستورکار این کارگروه قرار دارد، گفت:

براساس تصمیمی که کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در زمان فیلتر کردن وی چت گرفته مقرر شد تا زمان تقویت نرم‌افزارهای مشابه داخلی، فیلتر شدن نرم‌افزارهای خارجی مذکور به تعویق بیفتد.

وی در این گفتگو، با بیان اینکه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی تاکنون تصمیمی برای فیلتر شدن نرم‌افزار وایبر که چند روزی است از سوی برخی کاربران مطرح می‌شود اتخاذ نکرده اظهار داشت: با تقویت نرم‌افزارهای مشابه داخلی و در صورتی که نرم‌افزارهای داخلی بتوانند نیازهای ارتباطی مردم را تأمین کنند موضوع فیلتر نرم‌افزارهای خارجی مجددا توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ خاطرنشان کرد: نرم‌افزارهای داخلی فراوانی شبیه وی‌چت در کشور وجود دارند و مسئولان باید تمام تلاش خود را برای تقویت و ارتقاء کیفیت این نرم‌افزارها بکارگیرند تا این نرم‌افزارها بتوانند نیازهای داخلی و خارجی کاربران را تامین کنند؛ در این صورت دیگر نیازی به نرم افزارهای پرخطر خارجی شبیه وی‌چت نخواهیم داشت.

لازم به ذکر است که همزمان با فیلتر شدن اپلیکیشن وی‌چت، یک نمونه داخلی از سوی شرکتی ایرانی در این زمینه معرفی شد که این موضوع، سوالات بسیاری را در رابطه با هدف اصلی مسئولان برای فیلتر کردن وی‌چت در ذهن کاربران ایجاد کرد چرا که نمونه مشابه ایرانی یاد شده، از نظر حریم خصوصی مشکلات بسیار بیشتری از وی‌چت داشت.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی در ادامه این گفتگو عنوان کرد: اگر ما بتوانیم این امکان را در کشور ایجاد کنیم که سرویس‌های داخلی‌مان مانند وی چت تقویت شود، باعث می‌شود به جای این که ما مصرف کننده پهنای باند اینترنت کشورهای دیگر باشیم، کشورهای اروپایی به ما روی آورند و آن‌ها از پهنای باند ما استفاده کنند و در این صورت است که ما به یک کشور مرجع در فناوری اطلاعات تبدیل می‌شویم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین