کد خبر: 20307792
تاریخ انتشار: جمعه 09 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » پیشنهاد مرکز پژوهش ها برای رد کلیات بودجه 95
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: امسال درآمد ۵۶ هزار میلیارد تومانی نفتی در بودجه به طور کامل محقق شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه منابع بودجه عمومی در لایحه بودجه سال آینده 267 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: روش تهیه بودجه بر مبنای عملکرد نیست از روش‌ سنتی استفاده شده است. دولت 15 درصد به بودجه سال جاری اضافه کرده و در نوآوری، خلاقیت، مباحث اقتصاد مقاومتی و فعالیت‌ دانش‌بنیان در آن دیده نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه دولت در سال آینده 20 تا 30 درصد کسری بودجه خواهد داشت، عملکرد مالیات در سال جاری بالغ بر 70 درصد بوده و 30 درصد آن عدم تحقق است، همچنین مالیات و عوارض برای سال بعد 17 درصد رشد دارد، در حالی که شرایط اقتصادی تفاوت چندانی نخواهد کرد که این موضوع منجر به عدم تحقق درآمدها می‌شود.

این نماینده مجلس درمورد دارایی‌های مالی نیز بیان داشت: برای سال آینده در بودجه 27 هزار میلیارد تومان، اوراق مشارکت، صکوک و اسناد خزانه اسلامی پیش‌بینی کرده است در حالی که امسال حدود 14 هزار میلیارد تومان بوده و تا پایان سال در نهایت 6 تا 7 هزار میلیارد آن محقق شود، طبیعی است که 20 هزار میلیارد عدم تحقق در این بخش وجود خواهد داشت و همچنین 20 هزار میلیارد تومان نیز از درآمدهای مالیاتی قابل تحقق نخواهد بود.

به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، بودجه نفت امسال صد درصد محقق شده و با توجه به افزایش صادرات نفت و میعانات، بودجه این بخش محقق می‌شود.

ثروتی در مورد اعتبار پرداختی به طرح‌های عمرانی نیز گفت: تاکنون طبق آخرین گزارش 17 هزار و 500 میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شده و دولت عنوان کرده است که حداکثر 30 هزار میلیارد تومان به این طرح‌ها تا پایان سال اختصاص خواهد داد.

وی تاکید کرد: در صورتی که از پول‌های بلوکه شده به طرح‌های عمرانی اختصاص داده شود 10 تا 13 هزار میلیارد تومان به اعتبار این بخش افزوده خواهد شد.

این نماینده مجلس یادآور شد: عملکرد واگذاری شرکت‌های دولتی نیز مناسب نبوده و البته درآمد این بخش در بودجه رشد منفی دارد.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های جاری دولت افزایش یافته است بیان داشت: در بودجه تحولی که بتواند اشتغال‌زایی کرده و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را دنبال کند،

ثروتی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داده بود بودجه دولت رد شود یادآور شد: امکان تصویب بودجه تا پایان سال وجود ندارد و درنهایت اوایل سال آینده به صحن مجلس خواهد آمد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین