کد خبر: 20312388
تاریخ انتشار: جمعه 09 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » مذاکرات صلح سوریه در هاله ای از ابهام
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
کارشکنی های ریاض ادامه دارد

در حالی قرار است مذاکرات ژنو3 برای حل بحران سوریه آغاز شود، همچنان موضع مخالفان نسبت به مشارکت در این نشست مبهم بوده و گروهی از آنها نیز تاکید کرده اند.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، مخالفان سوریه اعلام کردند که پیش از تحقق خواسته‌هایشان درباره "ورود کمک‌های بشردوستانه به مناطق محاصره شده و توقف بمباران غیر نظامیان" در ژنو3 شرکت نخواهند کرد.
این پیش ‌شرط‌ها درحالی مطرح می‌شود که مخالفان سوریه قبل از نزدیک شدن به زمان آغاز مذاکرات متعهد شده بودند بدون شرط و شروطی که نشست را با چالش روبه رو کند در مذاکرات حضور یابند.
ریاض حجاب رئیس "هیئت عالی مذاکره کنندگان مخالفان" که در ریاض تشکیل شده است تاکید کرد: مخالفانی که در ریاض گردهم آمدند تا زمانی که خواسته‌هایشان برآورده نشود درمذاکرات ژنو3 شرکت نخواهند کرد.
وی مدعی شد: روسیه، ایران و دولت سوریه برای حل سیاسی بحران تلاش نمی‌کنند بلکه برای بحرانی کردن اوضاع در منطقه جهت تحمیل راهکار نظامی و امنیتی می‌کوشند.
اسعد الزعبی، رئیس هیئت مذاکره کننده مخالفان سوری نیز تاکید کرد: عدم مشخص کردن سرنوشت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه باعث می‌شود که مخالفان همچنان در قبول شرکت در مذاکرات تردید داشته باشند.
این آشفتگی و دودستگی میان مخالفان سوری تنها در داخل یک گروه از آنها است که مورد حمایت شدید عربستان و تایید آمریکاست و برخی دیگر از مخالفان تاثیر گذار در سوریه یا اعلام کرده‌اند که در این مذاکرات شرکت نمی‌کنند و یا اصلا به این نشست دعوت نشده‌اند.
هیئت عالی مذاکره کنندگان مخالفان نماینده گروهی از مخالفان سوری هستند که در ریاض و با دعوت عربستان گرد هم آمدند و به عنوان نماینده تمام مخالفان سوری از سوی عربستان معرفی شدند و آمریکا و همپیمانان این کشور نیز از هیات مذکور حمایت کردند.
اکنون گروه‌های تاثیر گذاری چون حزب اتحاد دموکراتیک سوریه که نماینده کردهای این کشور است و نزدیک به 16 درصد از مساحت این کشور را در اختیار دارد با فشار ترکیه به این نشست دعوت نشده است و در واکنش به آن برخی چهره‌های سرشناس اپوزیسیون مانند قدری جمیل اعلام کرده‌اند که آنها نیز در نشست ریاض حاضر نخواهند شد.
اما از سوی سازمان ملل تمامی اطلاعات و شرایط نشان می‌دهد که مذاکرات ژنو 3 امروز آغاز و پیش بینی می‌شود که هیئت دولت سوریه ظهر امروز به ژنو برسد.
خولة مطر، سخنگوی استفان دی‌میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه درباره پافشاری هیئت عالی مذاکره کنندگان مخالف در ریاض بر به تاخیر انداختن مذاکرات گفت: فرستاده سازمان ملل هیچگونه جوابی از مخالفان درباره حضور یا عدم حضور در این نشست دریافت نکرده است.
وی گفت که فرستاده سازمان ملل به سوریه موعد مذاکرات را به تاخیر نینداخته است. هیئت عالی مذاکره کنندگان مخالف در ریاض اعلام کرده‌اند که همچنان به مشورت‌های خود ادامه خواهند داد.
دی‌میستورا اما خود در سخنانی که تاحدودی نشان از به بن‌بست رسیدن تلاش‌هایش داشت با هشدار به "همه گروه‌های ذیربط" گفت که این مذاکرات به عنوان بزرگترین شانس برای پیشبرد حل سیاسی بحران نباید شکست بخورد.
نماینده سازمان ملل در عین حال تاکید کرد اجازه نخواهد داد مذاکرات شکست بخورد.
در دمشق نیز خبر می‌رسد که ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در ژنو حضور نخواهد یافت و ریاست هیئت سوریه را بشار جعفری، سفیر این کشور در سازمان ملل بر عهده خواهد داشت. قرار است مذاکرات ژنو 3 حدود شش ماه به طول بیانجامد.
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین