کد خبر: 20802544
تاریخ انتشار: دوشنبه 12 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » هشت خیانتی که مانع استجابت دعا می شود!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شخصی از حضرت علی(ع) پرسید: خداوند در قرآن فرموده مرا بخوانید تا دعای شما را اجابت کنم، ما او را می خوانیم و دعا می کنیم، چرا دعای ما مستجاب نمی شود؟

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، شخصی از امیر مومنان علی(ع) سوال کرد: یا امیرالمومنین! خدای تعالی در آیه 60 سوره غافر می‌فرماید: «ادعونی استجب لکم» مرا بخوانید تا دعای شما را اجابت کنم، ما او را می‌خوانیم و دعا می‌کنیم، چرا دعای ما مستجاب نمی‌شود؟
حضرت فرمودند: به خاطر آن است که دلهای شما به هشت چیز خیانت ورزیده و به آنها مبتلا شده و مانع استجابت دعا گردیده است:

اول: شما خدا را شناختید ولی حقش را آن طور که بر شما واجب بوده، بجا نیاوردید، از این رو چیزی از آن شناخت به درد شما نخورد.

دوم: شما به رسول خدا(ص) ایما آوردید ولی با سنت و دستورات او مخالفت کردید و شریعت او را از بین بردید، پس نتیجه ایمان شما چه شد؟

سوم: شما کتاب خدا قرآن را خواندید ولی به آن عمل نکردید و گفتید می‌شنویم و اطاعت می‌کنیم، سپس با آن به مخالفت برخواستید.

چهارم: گفتید ما از آتش جهنم می‌ترسیم، در حالیکه همیشه با گناهان خود به سوی جهنم قدم برمی‌دارید، پس کجاست ترستان؟

پنجم: گفتید به بهشت علاقه‌مندیم، در حالیکه در ایام زندگی اعمالی را انجام می‌دهید که شما را از بهشت دور می‌سازد، پس علاقه شما به بهشت کجاست؟

ششم: شما نعمت و روزی مولا " خدای متعال" را می‌خورید ولی شکر و سپاسگزاری نکردید.

هفتم: خداوند شما را به عدوت و دشمنی با شیطان دستور داده و فرموده به یقین شیطان دشمن شماست، پس او را دشمن بدانید(آیه 6 سوره فاطر) در حالیکه شما به زبان با او دشمنی کردید ولی در عمل بدون هیچ مخالفتی با او دوستی نمودید.

هشتم: شما عیب‌های مردم را در برابر دیدگان خود قرار داده و از عیوب خود غافل شدید، در نتیجه کسی را سرزنش می‌کنید که خود به سرزنش سزاوارتر‌ هستید.

پس با ا ین وضع، چگونه دعاهایتان مستجاب شود در حالیکه شما درهای دعا و راه‌های اجابت آنرا به روی خود بستید!

پس از خدای متعال بترسید و تقوا پیشه کنید، اعمال رفتار و کردار خود را اصلاح نمایید، و باطن خود را خالص نمایید و امر به معروف و نهی از منکر کنید تا خداوند دعاهایتان را مستجاب کند.منابع:

1-اعلام الدین ص 270-269

2-بحار الانوار ج 90ص376-377 ح17

3- آموزه‌های اخلاقی در کلام معصومین (ع) نوشته آیت الله مهدی مهدوی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین