کد خبر: 21051352
تاریخ انتشار: سه شنبه 13 بهمن 1394
خانه » حواشی » رسالت » فرهنگ رضوی؛ تنها راهکار غلبه بر مشکلات فرهنگی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیر کل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی بیان کرد:

جلسه ی ویژه ای با هدف آسیب شناسی اعزام مبلغین خواهر در مسیر زائرین پیاده رضوی در دهه آخر صفر و تقدیر از رابطین ایستگاه های مربوطه، با حضور سید حمید موسوی، مدیر کل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی در دفتر تبلیغات اسلامی این استان برگزار شد.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:

سید حمید موسوی، مدیر کل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: نهادهای فرهنگی باید به این باور برسند که صرفاً از طریق پیروی از فرهنگ رضوی است که می‌توان مسائل و مشکلات فرهنگی را سامان داد و برای آن راهکار یافت.

وی ضمن تبریک دهه فجر و تقدیر از حاضرین و مجموعه‌ی دفتر تبلیغات اسلامی اظهار داشت: امام رضا علیه‌السلام و تبلیغ فرهنگ رضوی موضوع اصلی فعالیت معاونت زیارت استانداری نیست، بلکه موضوع فعالیت تمامی حوزه‌های مختلفی که در استان خراسان رضوی فعال هستند از جمله بخش سیاسی و اجتماعی، اقتصادی و سایر بخش‌هاست.

موسوی افزود: باید پنجره‌ی جدیدی در تمام حوزه‌ها رو به ترویج فرهنگ رضوی باز شود و نگاه ویژه‌ای به امام رضا علیه‌السلام، فرهنگ رضوی و زیارت در تمام دستگاه‌های اجرایی و حتی در توده‌های مختلف مردم ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت حضور جمعی دستگاه‌ها و اقشار مختلف در نهادینه‌سازی فرهنگ رضوی گفت: قدم‌های اول خوب برداشته شده است و موضوع آگاه سازی و حساس سازی را در تمام دستگاه‌ها آغاز کرده‌ایم.

مدیر کل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در برخی شهرستان‌های دیگر هم نهادی مثل دفتر تبلیغات اسلامی حضور دارد، استانداری هم دارند اما آن‌چه مشهد مقدس را ویژه می‌کند وجود مضجع شریف امام هشتم علیه‌السلام است.

وی تصریح کرد: برای بیش از 90 درصد دستگاه‌های دولتی جا افتاده است که در تمام برنامه‌هایی که برای طول سال خود پیش‌بینی می‌کنند حتماً بایستی نگاه به پنجره زیارت را مد نظر قرار دهند.

موسوی ابراز داشت: ما تقریباً دستگاه‌ها را به این جمع‌بندی رسانده‌ایم که اگر بناست حتی هتلی زده شود، اگر بناست مجموعه‌ای تفریحی یا سرگرمی یا گردشگری افتتاح شود، بایستی یک پیوست فرهنگی در کنار آن با نگاه به فرهنگ رضوی باشد.

وی دهه کرامت، 23 ذی القعده روز زیارتی امام رضا علیه‌السلام و دهه‌ی آخر صفر را بهانه‌ها و فرصت‌هایی برای تحقق هدف ایجاد فرهنگ رضوی در بستر جامعه عنوان کرد: برای تحقق آرمان خود صرفاً چشم به دستگاه‌های دولتی نداریم و حتماً توده‌ها و اقشار مختلف را باید در صحنه داشته باشیم.

موسوی ارتقاء فرهنگ میزبانی را یکی از برنامه‌های ویژه‌ی دهه‌ی آخر صفر امسال معرفی کرد و بیان داشت: این‌که ما اهمیت میزبانی از میهمانان و زائران امام رضا علیه‌السلام را در ماه صفر اخیر برجسته و بولد کردیم، صرفاً هدف ما نبود، بلکه هدف اصلی ما توجه به فرهنگ رضوی بود و این‌که مجاورین و زائرین این فرهنگ را در زندگی خودشان وارد کنند.

وی ضمن تقدیر از اصناف، هیئات مذهبی، مساجد، ائمه جماعات، پایگاه های بسیج و سایر نهادهای فعال در ایام شهادت امام رضا علیه‌السلام، بر ضرورت تلاش همگانی در برگزاری هرچه بهتر استقبال از زائرین پیاده رضوی تأکید کرد.

موسوی در چایان عنوان داشت: دفتر تبلیغات یک مجموعه‌ی بسیار خوب با ظرفیت و پتانسیل بالاست، علی الخصوص در مورد نیروی انسانی دفتر که هم تخصص دارند، هم تعهد و هم علاقمندی و انگیزه لازم. شاید بشود خیلی بهتر و بیشتر از این عزیزان در حوزه‌های مختلف استفاده کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی‌نژاد، مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی مدل مدیریتی شورای هماهنگی مراکز تبلیغ خواهران را یک مدل الگو و خوب توصیف و عنوان کرد: سعی خواهیم کرد از این مدل در سایر حوزه های تبلیغی نیز بهره بگیریم.

وی افزود: فعالیت نهادهای مختلف تبلیغی گاهاً به سوی موازی کاری پیش می‌رود. درست است که فعالیت سازمان تبلیغات، دفتر تبلیغات، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و سایر نهادهای متولی امور فرهنگی و تبلیغی مشخص است، اما ناخودآگاه به موازی کاری و رقابت های منفی منتهی می‌شود و این برای نهادهای دینی اصلاً مطلوب نیست.

مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: شورای هماهنگی مراکز تبلیغ خواهران، خلأ مدیریتی موجود در فضای تبلیغ دینی، یعنی هماهنگی را پوشش داد؛ با وجود این‌که مراکز مختلف دیدگاه‌ها و سیاست‌های گوناگونی دارند اما توانسته‌اند به یک تفاهم و اجماع نخبگانی برسند.

وی حضور فعال مبلغین خواهر در دهه آخر صفر و در استقبال از زائرین پیاده را ستود و آن را شاخص‌ترین فعالیت شورای هماهنگی مراکز تبلیغ خواهران دانست.

 

شیخ‌علیشاهی، دبیر شورای هماهنگی مراکز تبلیغ خواهران و رئیس اداره امور مبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نیز در این جلسه ضمن عرض خیرمقدم به رابطین ایستگاه‌های استقبال از زائرین پیاده رضوی و مهمانان ویژه جلسه، گزارشی اجمالی از حضور خواهران مبلغ در ایام تبلیغی دهه آخر صفر ارائه داد. وی اظهار داشت: در دهه آخر صفر 531 نفر از خواهران مبلغ در 65 گروه تبلیغی به ارائه خدمات فرهنگی به زائرین پیاده پرداخته‌اند.

وی با اشاره به جزئیات اعزام در سه حالت همراهی با کاروان از مبدأ، فعالیت در ایستگاه‌های بین راهی و هم‌چنین تبلیغ در ایستگاه‌های داخل شهر مشهد بیان داشت: فعالیت مبلغان خواهر در این ایام در سه حوزه پاسخگویی به سؤالات شرعی، مشاوره مذهبی و پاسخگویی به سؤالات عقیدتی بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مراکز تبلیغ خواهران در پایان گفت: سعی کردیم در این ایام برنامه‌های متعددی متناسب با مقاطع سنی مختلف از جمله کودک و نوجوان برای عزیزان زائر در نظر بگیریم. برنامه‌های گفتمانی ویژه‌ی جوانان نیز از دیگر فعالیت‌های مبلغان در دهه آخر صفر بوده است.

گفتنی است در این جلسه از برخی رابطین فعال در دهه ی آخر صفر قدردانی به عمل آمد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین