کد خبر: 21174659
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » تهرانی ها 2 برابر میانگین جهانی زباله تولید می کنند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

سرانه تولید900 گرمی پسماند در روز و در کلانشهری همچون پایتخت خطری جدی برای محیط زیست پایتخت محسوب می شود زیرا حجم تولید و تزریق این میزان از زباله با ظرفیت موجود در طبیعت این خطه به هیچ عنوان سنخیت و سازگاری ندارد.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، ،موضوع تولید زباله و دفع آن،مولفه ای بسیار حائز اهمیت در مدیریت شهری و سلامت زیست محیطی محسوب می‌شود.

عموم مردم تصور می‌کنند که با پاکسازی و انتقال زباله از سطل‌ها و باکس‌های زباله شهری،خطرات ناشی از آن بطور کامل رفع و دفع شده است اما این تمامی ماجرا نیست زیرا مخاطرات تولید زباله،صرفا با جمع آوری آن رفع نمی‌شود.

 در واقع امر پس از جمع آوری نخاله‌ها و زباله ها،مراحل و فرآیندهای دیگری نیز باید طی شود تا عوارض زیست محیطی آن،به حداقل ممکن کاهش یابد.

طبق بررسی‌های انجام شده،سرانه تولید پسماند در کشورهای توسعه یافته به 250 تا 500 گرم می‌رسد،به تعبیری در بدبینانه‌ترین حالت،هر فرد در طول یک ماه از زندگی خود،8 تا 15 کیلوگرم زباله تولید می‌کند و این در حالی است که در کلانشهری همچون تهران این میزان به رقمی بالغ بر 850 تا 900 گرم در روز و معادل قریب به 27 کیلو گرم در ماه می‌رسد.

البته رقم مورد اشاره در مناطق مختلف تهران با شدت و ضعف هایی همراه است و به فراخور موقعیت منطقه ای که نواحی تهران از آن برخوردارند و کاربری هایی همچون تجاری،مسکونی و...میزان مذکور متغیر است.

به هر ترتیب حجم سنگین پسماند تولیدی در شهری همچون تهران از دو منظر زیست محیطی و اقتصادی چالش ساز است و مهار و پیشگیری از تبعات ناخوشایند و مخرب زباله‌ها با عزمی جدی و همتی عالی و همگانی محقق می‌شود.

** ارتباط توان معیشتی با میزان تولید پسماند


طبق مطالعات انجام شده،رابطه نزدیکی میان میزان تولید پسماند و توان معیشتی خانوارها وجود دارد و به عبارتی می‌توان گفت هر آنچه بنیه معیشتی و قدرت خرید خانوارها بالاتر است به همان میزان نیز میزان پسماند تولیدی افزایش می‌یابد.

حجم بالای تولید پسماند در منطقه 2 موید این قاعده است که به فراخور برخورداری منطقه مورد اشاره، بالاترین حجم پسماند به این محدوده از پایتخت اختصاص پیدا می‌کند،به همان میزان کاربری و موقعیت تجاری مناطق نیز در میزان تولید پسماند تاثیرگذار است.

طبق اظهارات حسین جعفری،مدیر عامل سازمان پسماند شهر تهران،سرانه تولید زباله‌ها در محدوده بازار(منطقه12) در بخش تولید مقوا وکاغذ(پسماند خشک)بالا است و یا در منطقه 6 به دلیل تمرکز و تکثر ادارات،پسماند‌های اداری با حجم بیشتری مواجه هستند.

**تولید 7500 تن زباله در پایتخت بصورت روزانه


جعفری میزان پسماند تولید در پایتخت را در مجموع 7 هزار و 500 تن عنوان می‌کند که این پسماند،شامل خاک،نخاله،و شن نیز می‌شود و بدون احتساب زائدات و موارد اشاره شده،حجم و وزن تولید پسماند روزانه پایتخت به رقمی بالغ بر 5800 تن می‌رسد.

**تفکیک زباله خانگی،آسان اما سازنده

تفکیک زباله از مولفه‌های سازنده ای به شمار می‌رود که در صورت تحقق و اجرای فراگیر آن،بخش زیادی از هزینه‌های شهری کاهش و دفع زباله نیز با سهولت هر چه بیشتری همراه می‌شود.

البته این امر با توصیه ودستور محقق نمی‌شود و نیازمند فرهنگ سازی و آموزش صحیح،اصولی و مستمر است.

اگرچه  اقدامات و طرح هایی در راستای فرهنگ سازی در این عرصه عملیاتی شده اما هنوز نیز در کلان شهرهایی همچون تهران،البرز و بسیاری از شهرستان‌های استان تهران این امر آنطور که انتظار می‌رود رعایت نمی‌شود.

پسماندها را می‌توان به دو دسته‌تر و خشک تقسیم بندی کرد که در این میان پسماندهای‌تر عموما با شیرابه هایی همراه هستند که پس از جمع آوری وانتقال به مناطق و محدوده هایی مشخص دفن می‌شوند،شیرابه حاصل از زباله‌ها با نفوذ در سفره‌های زیرزمینی آب و تولید گازهای گلخانه ای می‌تواند به تدریج خطراتی را برای سلامت انسان و محیط بوجود آورد.

مجید کاویانی،رئیس مرکز پژو هش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه مدیریت پسماند فرآیند تولید  تا از بین بردن و استفاده مجدد از زباله‌ها را در بر می‌گیرد به سه رکن کاهش تولید،استفاده مجدد و بازیافت زباله به عنوان راهکاری مرسوم در دنیا اشاره می‌کند.

بدون تردید طی طریق سیکل و روند مذکور به نحوی اصولی و استاندارد مستلزم برنامه واعتبارات خاص به خود است.

امید آن می‌رود با اتخاذ تدابیر ویژه فرهنگی و البته تامین زیرساخت هایی مورد نیاز،امر تفکیک زباله به نحوی جدی‌تر در تمامی شهرهای ایران عملیاتی شود در غیر اینصورت زباله‌های امروز به ضایعه ای فاجعه بار در آینده تبدیل خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین