کد خبر: 21197845
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » لوازم آرایش؛ از سود کلان مالی تا انحطاط اخلاقی جوامع
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نکته آنلاین بررسی می کند

صنعت تولید لوازم آرایشی یکی از صنعت های پر درامد دنیاست که یک روی آن درآمد هنگفت مالی و روی دیگر آن انحطاط اخلاقی جوامع به خصوص در جوامع جهان سوم است.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، زنان در کشورهای مختلف با سطح اقتصادی و اجتماعی متفاوت علی رغم تفاوت‌های نژادی متفاوت به مصرف کالاهای آرایشی می پردازند.
در جهان سرمایه داری کنونی سبک زندگی افراد به شدت تحت تأثیر کالاهای مصرفی آن‌ها قرار دارد و قشربندی اجتماعی علاوه بر مقولاتی مثل درآمد و منزلت و قدرت به مصرف نیز پیوند خورده است.
زنان به عنوان یک گروه هویتی در سیستم سرمایه داری تحت تأثیر و فشار مصرف از پیش تعیین شده‌ی کالاهای سرمایه داری قرار دارند که اشکال جدیدی از ستم را در جهان صنعتی امروز به وجود آورده است.
حقیقت این است که آرایش و لوازم آرایشی در تمامی ادوار تاریخ وجود داشته و شواهد انسان شناختی زیادی نیز برای اثبات آن وجود دارد اما 
تبدیل مصرف لوارم آرایشی به موضوعی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، نتیجه‌ی صنعتی شدن جوامع است.
صنعتی شدن جوامع از طریق وارد کردن عامل تنوع به حوزه‌ی مصرف مردم و هم چنین از طریق هجوم رسانه‌ها و وسایل ارتباطی جدید موضوع جدیدی را برای بررسی مطرح کرده است.
در جریان صنعتی شدن ، کالاهای فرهنگی خاصی برای استفاده‌ی مردم تولید می‌شوند و جوامع سرمایه داری همان گونه که بر کالاهای سخت افزاری تسلط دارند بر کالاهای فرهنگی هم مسلط می‌شوند.
 در اصل فرهنگ نیز چون دیگر کالاها مصرف می‌شود و سود اقتصادی سرشماری به همراه دارد.
مراسم دختر شایسته یا ملکه‌ی زیبایی یکی از مصادیق صنعت فرهنگ سازی در زندگی زنان است.
در این مراسم که هر سال انجام می‌شود کالاهای لوکس از جمله لوازم آرایش به زنان عرضه می‌شود که به دنبال آن سود کلانی عاید سرمایه داران این صنعت می‌شود.
در واقع این مراسم هم جنبه‌ی تفریحی و هم جنبه‌ی تبلیغی دارد که در آن الگوی رفتاری و نوع خاصی از مصرف به عنوان الگوی برتر القا می‌شود.
از سوی دیگر نگرش نسبت به زیبایی در طول تاریخ متناسب با نژاد و طبقه و ... متفاوت بوده اما امروزه انتظارات زیبایی با ترفندهای صنعت سازی که از طریق رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود در سطح دنیا یکسان سازی می‌شود.
این کار باعث سهولت تولید کالاهای آرایشی در سطح جهانی می‌شود. 
زنان هندی،آمریکای لاتین، ایران و آنگلوساکسون در معرض تعاریف یکسانی از زیبایی قرار دارند که برای رسیدن به آن از کالاهای آرایش یکسانی استفاده می‌کنند.
به عنوان مثال در تبلیغ یک مارک کرم سفید کننده دختر سبزه‌ی هندی نشان داده می‌شود که هیچ جذابیتی برای مردان ندارد و دوست دارد ازدواج کند اما هیچ کس خواهان ازدواج با او نیست. پدر دختر که ناراحتی او را می‌بیند به فروشگاه لوازم آرایشی می‌رود و برای این مارک از کرم سفید کننده را می‌خرد و دختر از این کرم سفید کننده استفاده می‌کند و با یکی از خواستگاران خود ازدواج می‌کند! 
غول‌های رسانه ای با پخش تصاویر زنان با آرایش خاص به زنان القا می‌کنند که تنها چنین آرایشی است که بر زیبایی، طراوت و ملاحت چهره‌ی زنان می‌افزاید.
امروزه تصویر سازی و الگو سازی رسانه‌ها به تجاری شدن و صنعتی شدن زیبایی انجامیده و در این میان دو هدف عمده از جمله سود کلان مالی و انحطاط اخلاقی در جوامع را دنبال می‌کند.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین