کد خبر: 21211000
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا: محدود کردن قدرت اوباما برای لغو تحریم ایران
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

جمهوریخواهان در زمینه تصویب قانون تحریمی علیه ایران مصمم هستند ولی دموکرات ها در این باره تردید دارند.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه به طرحی رای داد که بر اساس آن اختیارات باراک اوباما رییس جمهور این کشور برای لغو تحریم های ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محدود می شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت هیل، بر اساس این طرح که عنوان "قانون شفافیت مالی تروریستی ایران " دارد، رییس جمهور آمریکا باید پیش از لغو تحریم های نهادها و افراد مختلف در ایران از عدم نقش آنها در فعالیت های تروریستی و موشکی اطمینان حاصل کند.

جمهوریخواهان به این طرح رای مثبت دادند و دموکرات ها با آن مخالفت کردند اما در نهایت این طرح با رای مثبت 246 نماینده در برابر 181 رای منفی تصویب شد.

رویترز نیز نوشت با وجود تصویب این طرح در مجلس نمایندگان و احتمال تصویب آن در سنا، پیش بینی نمی شود این طرح به قانون تبدیل شود، چرا که اوباما پیشتر تهدید کرده بود در صورت تصویب این طرح در هر دو مجلس کنگره، آن را وتو خواهد کرد.

پارلمان آمریکا یعنی کنگره، متشکل از دو مجلس نمایندگان و سناست. هر طرح یا لایحه ای برای اینکه به قانون تبدیل شود باید به تصویب دو مجلس نمایندگان و سنا برسد و پس از آن توسط رئیس ایالات متحده امضا شود.

رای گیری پیشین مجلس نمایندگان آمریکا برای این طرح که سه هفته پیش بود به دلیل غیبت برخی نمایندگان در صحن (130 نماینده) لغو شده بود.

در کنار تصویب این طرح، جمهوریخواهان مجلس سنا نیز در تلاشند به بهانه آزمایش های موشکی ایران، قانون تحریمی جدیدی علیه ایران تصویب کنند.

به گفته این جمهوریخواهان با اجرایی شدن برجام و آغاز لغو تحریم های ایران، هم اکنون فرصت مناسبی برای فشار به ایران بابت برنامه موشکی اش است.

دولت اوباما پیشتر تحریم های جدیدی را علیه افراد و نهادهای موثر در توسعه برنامه های موشکی ایران اعلام کرده بود اما جمهوریخواهان محالف برجام در کنگره می گویند این تحریم ها چندان قوی نیستند و باید در این زمینه شدت عمل بیشتری به خرج داد.

به گزارش سایت هیل، هم اینک بر سر حمایت از تحریم های ایران به بهانه آزمایش موشکی، در میان نمایندگان و سناتورهای حزب دموکرات دو دستگی و تردید حاکم است.

دموکرات ها از سویی نگران تعهد بین المللی دولت اوباما در زمینه اجرای برجام هستند و از سوی دیگر می خواهند پیامی قوی به ایران در زمینه حساسیت کنگره آمریکا نسبت به توسعه موشک های بالستیک تهران بفرستند.

حتی برخی چهره های متنفذ حزب دموکرات از جمله هیلاری کلینتون نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خواستار اعمال فشار بیشتر به ایران بابت آزمایش های موشکی خود پس از توافق هسته ای شده است.

جمهوریخواهان کنگره نیز مترصد فرصتی هستند تا دلخوری خود بابت اجرایی شدن برجام را از طریق مصوبه تحریمی دیگر علیه ایران جبران کنند.

غالب نامزدهای حزب جمهوریخواه نیز در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده اند در صورت پیروزی در انتخابات و راه یابی به کاخ سفید، توافق هسته ای با ایران را ملغی خواهند کرد. با وجود این تهدید، بسیاری از ناظران معتقدند با توجه به پیامدهای گسترده در سیاست خارجی آمریکا و متحدان این کشور لغو یک طرفه برجام از سوی آمریکا، شعاری عملی به نظر نمی رسد.

کدخبر : 46421

۱۳۹۴/۱۱/۱۴ ۱۲:۵۵

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین