کد خبر: 21238302
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » ولایتی: روسیه جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران دارد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

علی اکبر ولایتی روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه کنفرانس همکاری ایران و روسیه در ژئوپلتیک معاصر در روسیه شرکت و طی سخنانی دیدگاه های خود را در زمینه همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین شرایط نوین بین المللی مطرح کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

در ابتدای این برنامه رییس موسسه مطالعات استراتژیک روسیه ضمن خیر مقدم به دکتر ولایتی و هیات همراه اظهار امیدواری کرد این نشست بتواند راهکارهای مناسب و جدیدی را برای توسعه همکاری ها ارایه نماید.

مشاور مقام معظم رهبری در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از رییس و مسئولان موسسه مطالعات استراتژیک در برگزاری این جلسه در ادامه همکاری های دو موسسه تحقیقاتی، به شرایط بین المللی اشاره کرد و گفت: شرایط انتقالی در نظام بین المللی و وجود ابهام استراتژیک در سطح بین المللی ما را ملزم به تبادل نطر و همفکری بیشتر می سازد و باید تاکید کرد که دوران سلطه یک کشور بر تمامی مقدرات جهان به پایان رسیده و وضع موجود جهانی نتیجه این سیاست های یک جانبه گرایانه است و در این میان ایران و روسیه می توانند از طریق همکاری با یکدیگر به ایجاد نظامی عادلانه تر در سطح جهانی کمک کنند که این مسیر به خوبی ترسیم شده و در دیدگاه های مقام معظم رهبری سیاست نگاه به شرق و توسعه روابط راهبردی و استراتژیک با اهتمام و جدیت دنبال می شود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به تفاوت های مبنایی با برخی از کشورها که در تلاش برای ایجاد سلطه در منطقه هستند گفت: ایران و روسیه روابط و منافع بسیار راهبردی و استراتژیک با یکدیگر داشته و در زمینه های منطقه ای و بین المللی نیز دیدگاه های مشترکی دارند و باید از فرصت های به دست آمده در روابط بین المللی به طور گسترده بهره برداری نماییم.

وی به بسترهای تحکیم راهبردی روابط اشاره کرد و گفت: روسیه و ایران باید تحکیم همکاری های راهبردی میان خود و قدرتهای آسیایی و غیرغربی برای به وجود آوردن دنیایی عادلانه تر، توسعه همکاری های اقتصادی و همچنین همکاری با کشورهای منطقه در جهت به وجود آوردن شرایط توسعه اقتصادی و سیاسی را در دستور کار قرار دهند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با اشاره به جایگاه روسیه در سیاست خارجی ایران گفت: روسیه جایگاه مهمی را در سیاست خارجی ایران دارد و دو کشور نقش تاثیرگذاری را در عرصه جهانی برعهده دارند و توسعه روابط در همه زمینه ها از جمله سیاسی، دفاعی، تجاری، سرمایه گذاری ،انتقال تکنولوژی و دیگر موضوعات در همکاری های دو جانبه در کنار تعاملات منطقه ای و بین المللی بسیار مهم است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک به اقدامات دول غربی و آمریکا و ایجاد تهدید در منطقه و برای کشورهای مختلف از جمله ایران و روسیه هم اشاره کرد و گفت: ایران و روسیه در شرایط جدید، ابعاد نوینی را باید فراهم و تدارک ببینند تا بتوانند شدت و حجم تهدیدات را نیز پاسخ دهند و توسعه روابط استراتژیک و بلند مدت می تواند نقش تاثیر گذار خود را در تمامی زمینه ها به دنبال داشته باشد.

در این نشست دکتر سنایی سفیر ایران در روسیه، دکتر فروزش و ملایک معاونین مرکز تحقیقات استراتژیک، دکتر چگنی زاده استاد دانشگاه و شوری کارشناس روسیه شرکت و دیدگاه های خود را ارایه نمودند.

این کنفرانس در ادامه همکاری های مراکز تحقیقاتی دو کشور و به دعوت موسسه مطالعات استراتژیک روسیه در مسکو برگزار شد.

کدخبر : 46444

۱۳۹۴/۱۱/۱۴ ۱۵:۱۴

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین