کد خبر: 21281362
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » سیدمهدی طباطبایی: سخنان آیت الله هاشمی پخته و سنجیده بود؛ برخی که بعد از انقلاب دارای اعتبار و منافعی شدند باید هم از اظهارات ایشان ناراحت شوند / اگر انقلاب نبود اینها امروز هیچ چیزی نداشتند / مراجع «
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید براینکه اجتهاد سیدحسن خمینی از سوی علما و مراجع بزرگی تایید شده است خاطرنشان کرد: امتحان برای تایید اجتهاد و یا احراز اجتهاد اخرین راه است ونباید به عنوان تنها ملاک و راه باشد.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

«انتخاب»، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی استاد اخلاق با اشاره به سخنان اخیر آیت‌الله هاشمی مبنی براینکه«همه ما به امام خمینی(ره) بدهکاریم»، اظهار داشت: سخنان آیت‌الله هاشمی سخنانی درست، پخته و سنجیده‌ بود. در واقع نوعی یادآوری به مسئولان بود که بدانند چه کسی آنها را با این نقطه رسانده است.

وی افزود: نمی‌خواهم کسی را رنجیده خاطر کنم ولی افراد زیادی را می‌شناسم که اگر انقلاب نشده بود امروز هیچ چیزی نداشتند، هیچ اعتباري نداشتند، اینها مرد کار نبودند، برخی از روحانيون هم بودند که مرد منبر و سخنرانی نبودند، ولی چون انقلاب برپاشد بود داراي اعتبار و منافعي شدند. این افراد قطعا باید از این سخنان آیت الله هاشمی ناراحت شوند.

عضو جامعه روحانیت مبارز که با خبرانلاین گفتگو می کرد، همچنین درباره عدم احراز صلاحیت سیدحسن خمینی، گفت: این موضوع بسیار مهمی است شورای نگهبان می گوید فقیه بودن را ما باید تشخیص دهیم عيبي ندارد شما هم تشخيص دهيد ولي در انجاييكه نظر مراجع مسلم پيش می‌آيد نظر خود را مقدم نپنداريد كه اين لطمه زدن به اعتبار حوزه و روش اصيل دروس و بحث حوزوي است، آيا قبول نداريد كه تشخیص فقیه بودن با علما و مراجع هم است؟

وی با تاکید بر اینکه امتحان و آزمون خبرگان ملاک اصلی انتخاب فقیه نیست، گفت: اینها قوانینی است که شورای نگهبان جدیدا ایجاد کرده است، البته به شکل قانونی هم درآمده و اشکالی هم ندارد ولی مراجع تقلید باید تایید کنند که فردی مجتهد و فقیه هست یا نه. در قانون اولیه هم این بود که از سه نفر می‌توان احراز اجتهاد کرد، اول کسی که شهرت علمی دارد، دوم کسی که درسش مشهور است، سوم هم کسی که در بین فقها مشهور باشد. بحث بر سر این است که اعضای شورای نگهبان می گویند ما باید مجتهد بودن را تشخیص دهیم ولی این درست نیست، اصلا چه کسی اجتهاد خود شما را تایید کرده است؟ مگر اجتهاد شما را علمای دیگر تایید نکردند پس برای کاندیداهای خبرگان هم می توان اجتهاد را از طریق علما اثبات کرد.

نماینده سابق مجلس تاکید کرد: اجتهاد نوه امام خميني را انچه كه گفته ميشد بسياري از حضرات و علماي اعلام تاييد كرده‌اند و خود اعضاي محترم شورا نيز مي‌توانند با بررسي دروس با اين نتيجه برسند اما به نظرم دلايلي منجر به اين شده كه آقايان بر عملكرد خود مصر باشند حتي غير يادگار امام هم من افرادي را ميشناسم كه مشهور به علم هستند سالهاست دروس دارند اما رد شده اند، اين روش براي آينده خطر ناك و نسبت به گذشته شبهه ناك خواهد بود.

این استاد اخلاق با اشاره به اینکه برخی کاندیداهای خبرگان بدون گذراندن آزمون تایید صلاحیت شدند، تصریح کرد: چرا آن افراد تایید صلاحیت شدند، مطمئنا براساس همین ادله ای بود که عنوان کردم، حتي معتقدم روش اصلي و درست همين است و ديگران هم (كسانيكه شهرت علمي دارند يا در حوزه مشهور به اجتهاد هستند) بايد اينگونه تاييد صلاحيت مي‌شدند.

حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی اعتراض سیدحسن خمینی به عدم احراز صلاحیت شان را اقدامی درست دانست و خاطرنشان کرد: مراجع و علما وي را تایید کردند پس چرا باید عدم احراز صلاحیت شود.

وی در پايان گفت ايام دهه مبارك فجر است بسياري از دوست داران انقلاب و مبارزين اصيل ياران امام اگر حرفي ميزنند درصدد حفظ نظام و دستاوردهاي امام است و ما نبايد به چشم مخالف به آنان نگاه كنيم البته من هم معتقدم حفظ حرمت بيت امام و در صدر ان حرمت سيد حسن به معني كسي كه بسيار به امام شباهت دارد از مسلمات است و اگر كسي براي امام احترام قايل است بهتر است اين حرمت را براي يادگار ايشان هم قايل باشد.

کدخبر : 46452

۱۳۹۴/۱۱/۱۴ ۲۰:۳۲

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین