کد خبر: 21818187
تاریخ انتشار: شنبه 17 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » معامله 150 میلیارد دلاری ایران و آمریکا از زبان ترامپ !
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

ترامپ بر این گمان باطل است که در قالب توافق هسته ای، آمریکا 150 میلیارد دلار پول به ایران پرداخت کرده است!

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

دونالد ترامپ یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه ای که پنج شنبه گذشته در ایالت نیوهمپشایر با شبکه سی ان ان داشت ، سخنانی در انتقاد ازتوافق هسته ای با ایران مطرح کرد که نشان داد او به طور کلی از روند این مذاکرات و توافق بین ایران و گروه 1+5 هیچ اطلاعی ندارد.

به گزارش عصر ایران " کُدی کِین " تحلیلگرو نویسنده آمریکایی در نیویورک (شهر محل زندگی ترامپ) با انتشار مطلبی نوشت: ترامپ در مصاحبه پنج شنبه خود با اندرسون کوپر یکی از مجریان سی ان ان در جمع عده ای از حامیانش در نیوهمپشایر ، توافق هسته ای با ایران را یک ناکامی بزرگ برای دولت آمریکا دانست و خود را یک معامله گر و مذاکره کننده خوب دانست که اگر در جایگاه ریاست جمهوری بود به هیچ عنوان زیر بار توافق موجود هسته ای با ایران نمی رفت.

او در توصیف نحوه مذاکره خود با ایران سخنانی گفت که نشان داد حتی از ساده ترین جزییات توافق هسته ای با ایران هیچ اطلاعی ندارد. از جمله اینکه او بر این باور است که در قالب توافق هسته ای با ایران، دولت اوباما 150 میلیارد دلار پول به این کشور پرداخت کرده است!

ترامپ در توصیف نحوه مذاکره خود با ایران در صورتی که رییس جمهور بود ، چنین گفت:" من به آنها (ایران) می گفتم ببنید رفقا، ما( به عنوان دولت آمریکا) خودمان نزدیک به 19 تریلیون دلار بدهی داریم. ما هیچ پولی نداریم و نمی توانیم 150 میلیارد دلار به شما بدهیم. در این موقع ایرانی ها هم می گفتند : ما این پول را می خواهیم. و من در پاسخ می گفتم : ما چنین پولی نمی دهیم چون نداریم. ما چنین پولی نداریم.

ترامپ در ادامه چنین گفت:" من در موضع خود پافشاری می کردم و قبول نمی کردم چنین پولی پرداخت کنم. مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه به شکست می انجامید اما دو روز بعد ایرانی ها دوباره تماس گرفته و می گفتند بیایید توافق کنیم و این گونه بدون پرداخت 150 میلیارد دلار آمریکا به ایران، توافق هسته ای انجام می شد."

کدی کین پس از اشاره به متن سخنان ترامپ در مصاحبه اخیر با سی ان ن با تمسخر نوشت : چه مذاکره کننده نابغه با چنین سطحی از مهارت شگفت انگیز در معامله!

او در ادامه افزود: فقط تنها یک مشکل در این تحلیل آقای ترامپ وجود دارد و آن اینکه 150 میلیارد دلاری که او از آن سخن می گوید (حتی با فرض صحت میزان آن) قرار نبود از منبعی تهیه شود و اصلا جزء موضوعات مذاکره نبود. این پول در واقع پول خود ایران بود که در اثر تحریم های آمریکا و اروپا در بانک های مختلف دنیا بلوکه شده بود و قرار نبود از جیب آمریکا پرداخت شود. حتی یک سنت از این پولی که آقای ترامپ در مصاحبه خود به آن اشاره کرده ، از جیب آمریکا نبود، بلکه پول مسدود شده خود ایران بوده است.

این تحلیلگر نیویورکی در ادامه با اشاره به برخی دیگر از مواضع ترامپ در مصاحبه ها و اظهار نظرهای جنجالی گوناگون او را یک نامزد انتخاباتی ناآگاه و متوهم و در عین حال خطرناک برای منافع و امنیت دولت و ملت آمریکا دانسته است و از حامیان او خواسته است تنها به مصاحبه اخیر او با سی ان ان و رفتارهای او در این مصاحبه نگاهی بیندازند و به این نکته توجه داشته باشند که انتخاب فردی چون ترامپ به عنوان رییس جمهوری همان گونه که تاکتیک ها و مانورهای سیاسی اخیر او با ناکامی مطلق مواجه شد - که نخستین اثر ملموس آن در شکست او در انتخابات مقدماتی در ایالت آیوا نمایان شد- برای ملت و دولت آمریکا نیز به یک شکست مطلق خواهد انجامید.

کدخبر : 46514

۱۳۹۴/۱۱/۱۷ ۱۲:۰۹

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین