کد خبر: 22047634
تاریخ انتشار: یکشنبه 18 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » نوار کاست؛ رسانه انقلابی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
حواسمان باشد که ...

نوار کاست را در کنار پخش اعلامیه باید رسانه های انقلاب اسلامی دانست؛ رسانه هایی که در بحبوحه مبارزات پیام حضرت امام را از نجف و بعدها از پاریس به مردم ایران می رساندند. این در حالی بود که بعضی از روزنامه ها آن هم در ماه های پایانی رژیم پهلوی با انقلاب همراه شدند؛ رادیو و تلویزیون هم با سقوط رژیم و پیروزی انقلاب، به دست انقلابیون افتاد. در واقع انقلابیون با همان اعلامیه و نوارکاست، پیام های امام و رهنمودهایش را برای هدایت انقلاب به همدیگر منتقل می کردند و این بهترین شکل استفاده از رسانه های موجود

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ،

از آن روزها تا به اکنون رسانه‌ها تغییر و تحولاتی شگرف کردند؛ ورود اینترنت و وب2 کم‌کم رسانه‌ها را از فضای یکسویه خارج کرده و مخاطبان را هم در فرآیند تولید محتوا درگیر کرده است. امروزه با  دسترسی بودن تلفن همراه هوشمند و اینترنت عملا عموم مردم نیز خود یکی از بازیگران عرصه‌ی تولید محتوا در فضای رسانه شده اند. اگر تا چندی قبل تعداد مشخصی فعال رسانه‌ای حرفه‌ای مسئول ایده پردازی و سوژه پردازی،تولید، توزیع محتوا در رسانه‌ها بودند امروز همه‌ی مردم در تمام این فرآیند امکان حضور و نقش آفرینی دارند. پویش هایی که در شبکه‌های اجتماعی گاه و بیگاه در حمایت و یا علیه شخص یا موضوعی شکل می‌گیرد یا پخش گسترده‌ی یک خبر یا یک شایعه همه نشان از قدرت این بازیگران به ظاهر خُرد این صحنه است.

انقلاب اسلامی با یک تجربه‌ی موفق استفاده از رسانه‌ها در روند پیروزی انقلاب در گذشته‌ی خود روبه‌روست و در پیش روی خود رسانه هایی متحول شده و با قابلیت‌های بیشتر و سطح مخاطب بیشتر را دارد. شناخت درست نقش مخاطبان در جریان رسانه ای امروز شاید یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی فعالان رسانه ای جبهه انقلاب اسلامی است. در فضایی که تعدد رسانه‌ها را داریم مردم اگر جهت گیری یک رسانه را قبول نکنند به راحتی او را کنار می‌گذارند. اگر محتوایش را نپسندند واکنش نشان می‌دهند و اگر بپسندند خود به زنجیره‌ی توزیع کنندگان آن محتوا می‌پیوندند. کافی است که یک حادثه و یا رویداد قابل توجه در کشور و یا فضای بین المللی رخ دهد؛ آنگاه است که با انبوهی از پیام‌های متنی، گرافیکی ، صوتی و تصویری از سوی مردم روبه ‌رو خواهیم شد، این اتفاق می‌خواهد عملیات تروریستی داعش در پاریس باشد، یا کشتن چند سگ در داخل کشور یا فوت فلان بازیگر و فوتبالیست و یا فاجعه‌ی منا و یا شهادت آیت الله نمر و یا ... داستانی که ادامه دار خواهد بود. رسانه‌های جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی اگر می‌خواهند در میدان مبارزه‌ی رسانه‌ای خود با دشمنان انقلاب اسلامی موفق بشوند  باید در وهله‌ی اول نقش مردم را در این عرصه به رسمیت بشناسند و سپس برای استفاده از این پتانسیل عظیم برنامه و طرح داشته باشند.

البته نباید فراموش کرد همان قدر که حضور عموم مردم فرصت ایجاد کرده است تهدیدهایی جدی را نیز به وجود آورده است. اتاق‌های فکر رسانه‌ای دشمنان انقلاب اسلامی برای به انحراف کشاندن انقلاب و مردم سرمایه گذاری زیادی بر روی این بخش کرده ست و در این مسیر مقید به هیچ خط قرمزی نیستند.

آموزش مخاطب ایرانی برای نقش آفرینی و بهره‌برداری درست از رسانه‌های امروزی خاصه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اولین قدم مقابله با انحرافات احتمالی است. یک کاربر معمولی که به صرف سرگرمی وارد عرصه‌ی این شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی و بازی‌های آنلاین می‌شود به راحتی می‌تواند بازیگر میدانی باشد که دشمنان کشور تعریف می‌کنند. نشر یک شایعه تا یک شبهه‌ی اعتقادی تا افتادن در دام جریانات رسانه ای ضد اخلاقی که بینان خانواده را هدف گرفته است پیش پای یک مخاطب غافل از پشت پرده‌ی این رسانه‌ها، قرار دارد. مخاطبی هم که کمی به مسائل فکری‌تر علاقه مند باشد باید از دام سطحی نگری که عموما میوه‌ی این شبکه هاست رهیده باشد.

سرعت بالای تبادل اطلاعات در این فضا آنقدر بالاست که گاه کاربران حرفه ای را نیز در دام سطحی نگری و تصمیم‌ها و موضع گیری‌های عجولانه می‌اندازد. خطر جدی‌تر آنکه روزمرگی و پرداخت به اتفاقات روزمره  و واکنش مثبت یا منفی به یک متن یا یک عکس که متداول شبکه‌های اجتماعی است مخاطبان را و حتی فعالان رسانه ای را می‌تواند دچار غفلت از امور راهبردی بکند. فی المثل اگر چه نامه‌ی رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی نامه‌ای راهبردی و در افق سیاست‌های کلان انقلاب اسلامی است ولی شیوه اقدام کاربران شبکه‌های اجتماعی و بعضا تشکلهای فرهنگی رسانه‌ای موضعی مقطعی و کوتاه مدت بود.

ورود ریزبینانه به مباحث روزمره اگر چه برای مخاطبان عادی می‌تواند پذیرفته باشد ولی بدون داشتن نگاه راهبردی برای فعالان فرهنگی رسانه‌ای و تشکل‌های رسانه‌ای انقلاب اسلامی می‌تواند سمی مهلک و حتی دامی حساب شده باشد.. آنها باید با نگاه راهبردی و جبهه محور، فضای حاکم بر جریان رسانه ای داخل کشور و البته منطقه و جهان را مدیریت کنند و در این جهت دهی، تعامل با مخاطب و رشد او را برای گذار از مباحث سطحی در نظر داشتنه باشند و فکری برای غوطه ور شدنش در انبوهی از محتوای خنثی و گاها پرخطر در این دریای متلاطم اطلاعات بکنند.

رسانه‌های جبهه‌ی انقلاب اسلامی در هر قالبی باید علاوه بر انجام ماموریت تخصصی که برای خود تعریف کرده اند، نقش خود را در کنار دیگر رسانه‌های هم جبهه ای خود تعریف و وظایف متقابل یکدیگر را بشناسند. لزوما کار جبهه ای این نیست که فی المثل وب‌سایت‌های خبری هم زمان یک تیتر مشترک بزنند ولی این انتظار است در مباحث اصلی جبهه انقلاب اسلامی در مقابل دشمنانش یک جهت را دنبال کنند و پیکان حرکتشان هم افزایی را رقم بزند تا تضعیف اصل حرکت انقلاب را. مخاطبی را در نظر بگیرید که در موضوع روابط ایران و عربستان با انبوهی خبر و تحلیل، کاریکاتور، کلیپ و ... روبه‌رو می‌شود که در رسانه‌های مختلف به زبان‌های مختلف و بیان‌های مختلف به نگاه راهبردی حضرت امام مبنی بر صف بندی اسلام ناب در مقابل اسلام آمریکایی سعودی‌ها اشاره شده است. این مخاطب را مقایسه کنید با مخاطبی که هر رسانه ای را می‌بیند با خبرها و تیترها و تحلیل‌های متناقض روبه‌رو می‌شود که در مرحله‌ی اول گیج می‌شود و در مرحله‌ی بعدی نسبت به بعضی از آن رسانه‌ها و اگر نگوییم همه‌ی آنها بی اعتماد می‌شود. حالا نگاهی کنیم به جریان رسانه ای معارض انقلاب که حتی برای قبولاندن سبک زندگی غربی در قالب عروسکی مثل باربی تمام رسانه هایش را هم راستا می‌کند برای تبلیغ و ترویجش.

تغییر نگاه رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای جبهه‌ی انقلاب اولین فرصت گردهمایی سالیانه‌ی آنها می‌تواند باشد، سپس شناخت ظرفیت‌های یکدیگر برای تقویت هم و تعریف عملیات مشترک. باید بتوانیم در مقابل هجمه دشمن پدافند هماهنگ کنیم و در هنگامه تهاجم به دشمن، نقش‌مان را در میان دیگر همرزمان خود پیدا کنیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین