کد خبر: 22052462
تاریخ انتشار: یکشنبه 18 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » ورود نانوذرات به حذف همیشگی آنتی بیوتیک ها
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

در آینده ای نزدیک، احتمالا به جای بسته های آنتی بیوتیک، با یک تزریق کوچک در بازو دوز مشخصی از نانوذرات با عفونت ها مبارزه کرده و آن ها را به سادگی از میان خواهید برد.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

نتایج تحقیق جدیدی که در دانشگاه کلرادو-بولدر به انجام رسیده نشان می‌دهد که اساسا نانوذرات می‌توانند 92 درصد از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را از بین ببرند. این مواد از مواد مشابهی با خاصیت نیمه رسانا تشکیل شده‌اند و با چشم غیرمسلح تقریبا غیرقابل مشاهده هستند. وقتی نانوذرات در معرض نور قرار می‌گیرند فعال می‌شوند. با اصلاح فرکانس نور، می‌توان دسته‌ای از این نانوربات‌ها را برای مبارزه با سلول‌های عفونی خاصی در بدن ارسال کرد.

مسأله‌ای مانع از پیشبرد این روش برای مبارزه با باکتری‌ها می‌شد این بود که در روش‌های قبلی، سلول‌های سالم در کنار سلول‌های عفونی آسیب می‌دیدند، اما در آزمایش جدید چنین مشکلی وجود ندارد و نانوذرات سلول‌های سالم را دست نخورده باقی می‌گذارند.

ایسنا، محققان بر این باورند حتی در صورتی که باکتری‌ها نسبت به نانوذرات هم مقاومت پیدا کنند، با انجام اصلاحاتی در این مواد می‌توان با باکتری‌های مقاوم جهش‌یافته نیز به خوبی مبارزه کرد. این موضوع می‌تواند راهی برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی باشد که کارایی بسیار بالایی داشته و آنتی‌بیوتیک‌ها را برای همیشه از فهرست مواد دارویی حذف ‌کند.

کدخبر : 46568

۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۱۳:۵۹

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین