کد خبر: 22095740
تاریخ انتشار: یکشنبه 18 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » ایران نصف سهم خود از بازار نفت اروپا را پس گرفت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

ایران به زودی ارسال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا را آغاز خواهد کرد که این رقم، ۵۴ درصد از کل نفتی است که قبل از تحریم ها به اروپا صادر می کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، به نقل از بلومبرگ، ایران ارسال روزانه 300 هزار بشکه نفت به اروپا را آغاز خواهد کرد. این رقم، 54 درصد از کل نفتی است که قبل از تحریم‌ها به اروپا صادر می‌کرد.

وزیر نفت ایران گفته، شرکت توتال فرانسه با خرید روزانه 160 هزار بشکه نفت از ایران که از روز 16 فوریه آغاز خواهد شد موافقت کرده است. این شرکت همچنین نسبت به توسعه میدان نفتی آزادگان در نزدیکی مرز با عراق و یک پروژه ال ان جی ابراز تمایل کرده است. توتال از ایران خواسته تا اطلاعات لازم برای ارائه پیشنهاد مربوط به احداث این کارخانه ال ان جی در اختیارش گذاشته شود.

این اقدام نشان از عزم ایران برای عمل به وعده هایش مبنی بر برقراری ارتباط مجدد با مشتریان اروپایی اش است که در سال 2012 بعد از وضع تحریم ها، خریدها از تهران را متوقف کردند. این تحریم‌ها ماه گذشته زمانی که ایران به مفاد توافق جامع هسته ای عمل کرد، برداشته شدند.

بر اساس آمارهای موسسه پتروماتریکس، اروپا، به استثنای ترکیه قبل از تحریم ها، روزانه 550 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد.

شرکت پالایشگاهی اسپانولا دی پترولوس اسپانیا و شرکت لوک اویل روسیه نیز محموله‌های نفتی ای را از ایران خریداری کرده اند که قرار است در دو هفته آینده از جزیره خارگ ایران به بنادر اروپایی ارسال شود.

زنگنه همچنین گفته، هنوز هیچ موافقتنامه ای با شرکت انی ایتالیا امضا نشده است. وی افزود، انتظار می‌رود مقامات ایتالیایی در آینده نزدیک برای امضای یک قرارداد خرید روزانه حدود 100 هزار بشکه نفت به تهران بیایند. شرکت پالایشگاهی ساراس اس پی ای ایتالیا هم علاقمند به خرید روزانه 60 تا 70 هزار بشکه نفت از ایران است.

شرکت‌های اروپایی، تلاش‌ها برای منتفع شدن از بازار ایران بعد از لغو تحریم‌ها را آغاز کرده اند. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جریان سفر خود به پاریس در ماه گذشته میلادی، قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس را امضا کرد. پژو سیتروئن هم موافقت کرده تا یک کارخانه خودروسازی در تهران را نوسازی کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین