کد خبر: 22774428
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » صلاحیت نوه بنیانگذار انقلاب رد شد/دلایل ردصلاحیت سیدحسن خمینی چه بود؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

نتایج نهایی بررسی صلاحیت داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری اعلام شد.شورای نگهبان با حضور سید حسن خمینی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری مخالفت کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

سه‌شنبه‌شب بررسی شکایات از داوطلبان مجلس خبرگان در شورای نگهبان به پایان رسید و امروز نتیجه نهایی به داوطلبان اعلام شد.

به گزارش آفتاب، در بررسی نهایی صلاحیت‌ها تعدادی از داوطلبانی که قبلاً تایید صلاحیت شده بودند رد شدند. همچنین برخی داوطلبان که پیش از این صلاحیت آن ها رد شده بود مورد تایید فقهای شورای نگهبان قانون اساسی قرار گرفتند.

علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور نیز در گفت‌و‌گو با تسنیم، از تاییدصلاحیت 161 نفر برای انتخابات خبرگان رهبری خبر داد و گفت:‌ از تعداد 795 داوطلب انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، صلاحیت 161 نفر از داوطلبان توسط شورای نگهبان تایید شده و از این جمع نیز 186 نفر انصراف داده‌اند. مابقی نیز یا عدم احراز شده‌اند و یا ردصلاحیت.

دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این سوال که آیا صلاحیت سیدحسن خمینی برای انتخابات خبرگان تایید صلاحیت شده است یا خیر؟ اظهار داشت: نام ایشان در لیست تاییدصلاحیت شدگان نیست.

صلاحیت نوه بنیانگذار انقلاب تایید نشد

خبرگزاری ایلنا نیز نوشته است: شورای نگهبان با حضور سید حسن خمینی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری مخالفت کرد.

دلایل شورای نگهبان برای عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی

همزمان کانال تلگرامی سید حسن خمینی نوشت درباره دلایل شورای نگهبان برای عدم احراز صلاحیت یادگار امام نوشته است: يكي از نزدیکان بیت امام (س) رسما عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی از سوی شورای محترم نگهبان جهت شرکت در پنجمین انتخابات خبرگان رهبری را اعلام و دلایل عدم احراز صلاحیت اعلامی از سوی آن نهاد را استناد به بند ب ماده 3 قانون اعلام کرد: "اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد" احراز نگردید.

براساس ماده 3 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری، خبرگان منتخب مردم باید دارای شرایط زیر باشند:

الف – اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی
ب – اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولیّ فقیه واجد شرایط رهبری، را تشخیص دهد.
ج – بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز.
د – معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران.
ﻫ - نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی

تبصره 1 – مرجع تشخیص دارا بودن شرایط فوق، فقهای شورای نگهبان قانون اساسی می‌باشند.

تبصره 2 – کسانی که رهبر معظم انقلاب – صریحاً و یا ضمناً – اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت.

تبصره 3 – ضرورت ندارد که نمایندگان، ساکن و یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند.

به گزارش آفتاب، در حالی شرکت نکردن نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در امتحان اجتهاد دلیل این رد صلاحیت عنوان می‌شود که تعداد دیگری از نامزدهای حضور در این انتخابات بدون شرکت در امتحان صلاحیتشان تایید شده است. ده‌ها مرجع و عالم و فقیه به اجتهاد نوه بنیانگذار انقلاب شهادت داده‌ و صلاحیت سیدحسن خمینی را محرز دانسته‌ بودند. همچنین عدم احراز صلاحیت سیدحسن‌خمینی از سوی بسیاری چهره‌ها مورد اعتراض قرار گرفت.

برخی رسانه‌ها نیز درباره جزئیات جلسه شورای نگهبان در همین‌باره نوشته‌اند: شنیده شده در نشست دو شب پیش شورای نگهبان برای بررسی مجدد صلاحیت یادگار امام(ره)، آرا به نفع «عدم صلاحیت سیدحسن خمینی» رقم خورده و صلاحیت وی باز هم تأیید نشده است.

همچنین کانال رسمی سید حسن خمینی در تلگرام اعلام کرد: «بر اساس اخبار رسیده، صلاحیت سیدحسن خمینی برای نامزدی مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفته است.»

پیش از این یادگار امام(ره) درباره اعتراض به ردصلاحیت خود گفته بود: «بر حسب قانون امکان اعتراض وجود دارد، ولی جداً معتقدم که در این میان نکته نامعلوم و مبهمی وجود ندارد و بنده هم فردی ناشناخته نیستم که اعضای محترم با بررسی مجدد بتوانند هویت و یا سندی را به دست آورند، لذا تلقی اینجانب آن نیست که شکایت مسیری جدید را بگشاید و لذا بر آن باورم که اگر آقایان نتوانستند از شهادت مراجع و علما و درس‌ها و نوشته‌ها به احراز برسند، بعید است بتوانند در آینده نیز به چنین مهمی دست یابند؛ اما تنها با توجه به درخواست عمومی مردم و برخی بزرگان حوزه و سیاست به این امر اقدام می‌کنم. شایعاتی مطرح شد که از اینجانب برای مصاحبه‌های علمی -جدای از امتحان معهود- دعوت شده است که لازم است به اطلاع عموم برسانم که این مطلب کاملا خلاف واقع است و هیچ‌گاه هیچ کس به هیچ نوع از اینجانب جهت مذاکره یا مصاحبه یا طریقه‌ای که به کشف علمیت بینجامد، دعوت نکرده است.»

کدخبر : 46676

۱۳۹۴/۱۱/۲۱ ۲۰:۲۵

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین