کد خبر: 22774431
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » لاوروف: ترکیه با داعش ارتباطات پنهان دارد/بحران با آمریکا بر سر سوریه و اوکراین نیست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد تماس هایی پنهانی میان ترکیه و رهبری تروریست های داعش وجود دارد. لاوروف همچنین تاکید کرد که تیرگی روابط با آمریکا به دلیل بحران های سوریه و اوکراین نیست.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه روسی «موسکوفسکی کومسولمولتس» تاکید کرد: اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه رهبران داعش به ارتباطات مخفیانه با رهبری ترکیه ادامه می‌دهند. این نوع ارتباطات در بسیاری از کشورها از جمله روسیه و آمریکا ممنوع است.

وی افزود: حملات روسیه در سوریه منجر شده تا مسیرهای همیشگی قاچاق داعش مسدود شود. رهبری ترکیه هم درباره واقعیت‌ها دچار توهم شده است. از سوی دیگر مسکو انتظار دارد که آمریکا و ائتلاف ضد داعش مانع از حمله ترکیه به سوریه شوند.

لاوروف تاکید کرد: گمان نمی‌کنم ائتلاف مذکور به رهبری آمریکایی‌ها و با حضور ترکیه، اجازه دهد که چنین طرح‌های بی‌ثبات کننده‌ای نهایی شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخشی دیگر از سخنانش گفت که احتمالا تحریم‌های غرب علیه مسکو چندین دهه به طول بینجامد. وی تاکید کرد: جنگ تحریم‌ها میان روسیه و غرب ممکن است چندین دهه به طول انجامد. وخیم‌شدن روابط روسیه و آمریکا به دلیل بحران‌های سوریه و اوکراین نیست. موضوع این است که آمریکا نمی‌تواند کشور ما را قدرتمند‌تر ببیند؛ کشوری که نظرات خودش را درباره مسائل دارد.

سرگئی لاوروف همچنین درباره شبه‌جزیره کره گفت: طرح آمریکا برای استقرار سپر دفاع موشکی در کره‌جنوبی می‌تواند رقابت تسلیحاتی در منطقه را تحریک کند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تایید کرده است که مذاکرات رسمی با کره جنوبی را برای استقرار سیستم دفاع موشکی پیشرفته در این کشور آغاز می‌کند و هدف از آن را مقابله با تهدیدهای فزاینده ظرفیت‌های تسلیحاتی کره‌شمالی دانسته است.

لاوروف در ادامه مصاحبه با روزنامه روسی «موسکوفسکی کومسولمولتس» در رابطه با تنش‌ها با اوکراین تاکید کرد: کی‌یف نمی‌تواند همچنان برای شانه خالی کردن از تعهدات معاهده مینسک خود را به حماقت بزند. اوکراین اکنون در بی‌نظمی کامل به سر می‌برد و رهبران ارشد اروپا به این مساله واقف هستند. آلمان و فرانسه می‌دانند که کی‌یف نمی‌تواند برای مدت زیادی خودش را به حماقت بزند. شرایط کنونی اوکراین به لحاظ سیاسی و اقتصادی در بی‌نظمی کامل است. هر چقدر آنها برای اجرای توافقات مینسک کوتاهی کنند، مدت زمان بیشتری تحریم‌ها علیه روسیه باقی می‌ماند و آنها از بیان این ابایی ندارند.

ایسنا، لاوروف در خاتمه سخنانش همچنین به موضوع پیوستن مونته‌نگرو به ناتو پرداخت. وی گفت: پیوستن مونته‌نگرو به ناتو امنیت بیشتری برای ائتلاف به همراه نمی‌آورد و یک تصمیم پوچ است. در توجیه این مساله گفته می‌شود که پیوستن به ناتو خواست مردم مونته‌نگرو است. اگر اینگونه است چرا رفراندوم برگزار نمی‌کنید؟

لاوروف هشدار داد که پیوستن این کشور به ناتو به اوراسیا و سیستم‌های امنیتی آتلانتیک و نیز به روابط روسیه با ناتو آسیب می‌زند.

کدخبر : 46673

۱۳۹۴/۱۱/۲۱ ۲۰:۲۳

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین