کد خبر: 22959303
تاریخ انتشار: پنجشنبه 22 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » سامانه ناوبری و موقعیت یابی ملی فضاپایه ایران راه اندازی می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

طرح ملی سامانه توسعه خدمات ناوبری و موقعیت یابی فضاپایه ایران با ویژگی های خاص به زودی شروع به فعالیت خواهد کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

ایسنا، سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضاپایه جمهوری اسلامی ایران که اختصارا IGNS نامیده می‌شود، محصول همکاری گروه فضایی شرکت صا ایران (صنایع الکترونیک ایران) به عنوان مجری و مرکز ملی فضایی به عنوان حامی است.

این سامانه با هدف ارایه خدمات پیشرفته برای افزایش کیفیت زندگی همه مردم ایران به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

همچنین از طریق سامانه توسعه خدمات ناوبری و موقعیت‌یابی فضاپایه ایران، امکان استفاده از خدمات سه سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی جی.پی.اس، گلوناس و بیدو به صورت همزمان و مکمل برای کل کشور فراهم خواهد شد.

ناوبری خودرویی، مدیریت بحران، خدمات اجتماعی، نقشه‌برداری، شناسایی اهداف ثابت و متحرک، کشاورزی دقیق، کنترل ترافیک شهری، ردیابی خطوط انتقال نفت و گاز، خدمات محیط زیست، خدمات مسکن و شهرسازی پیشرفته، امور گمرک و جلوگیری از قاچاق کالا، مهار دقیق آتش‌سوزی، خدمات بیمه‌ای امروزی و پیشرفته، خدمات کشتیرانی و بنادر، هواشناسی دقیق، همه و همه خدمات کم‌نظیری هستند که توسط سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی و با دقت سانتی‌متری ارایه خواهند شد.

راه اندازی سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی در سال ۱۳۹۵ و طی سه فاز انجام خواهد شد. در فاز اول ۱۵ ایستگاه شبکه کورس و دو دیتاسنتر برای جمع‌آوری اطلاعات موقعیتی دقیق به صورت آزمایشی در تهران راه‌اندازی خواهد شد.

پس از اجرایی شدن فاز اول در تهران فاز دوم طرح در کلان‌شهر‌ها پیاده‌سازی شده و در فاز سوم کل کشور تحت پوشش این سامانه قرار خواهند گرفت.

گفتنی است سخت‌افزار این سامانه قرار است به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار بگیرد و تنها هزینه استفاده از خدمات ۱۵ تا ۶۰ هزار تومان در سال خواهد بود.

علاقمندان با ارسال پیامک به شماره ۲۰۰۱۲۰ می‌توانند اطلاعات بیشتری در خصوص خدمات طرح و نحوه ارایه آنها کسب کنند.

کدخبر : 46691

۱۳۹۴/۱۱/۲۲ ۱۶:۵۶

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین