کد خبر: 23805579
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » دغدغه جوانان انقلابی صرفا نقادی از فضای مجازی نیست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رئیس سازمان فضای مجازی سراج:

رئیس سازمان فضای مجازی سراج با اشاره به اینکه دغدغه جوانان انقلابی نقادی از فضای مجازی نیست، گفت: باید به مردم آموزش سواد رسانه ای بدهیم.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ،  به نقل از تسنیم، منصور امینی ضمن حضور در غرفه خبرگزاری تسنیم در سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی اظهار داشت: نوع نگاه جریان حزب‌اللهی، انقلابی و جناح فرهنگی مومن به فضای مجازی و یکی از دلایلی که این نمایشگاه 3 سال متوالی تحت عنوان نمایشگاه‌ رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار شده است، این است که به دو هدف در این زمینه برسیم.

وی ادامه داد: هدف اول این است که نشان دهیم فرزندان انقلابی و متدین در این عرصه دغدغه دارند و دغدغه‌شان صرفا این نیست که بخواهند نقادی کنند، اشکال بتراشند و با این نگاه که این فضا کلا تهدیدآمیز است به این قضیه بپردازند. بخش عمده‌ای از جریان انقلابی این نوع نگاه را قبول ندارد، نمونه آن نیز همین نمایشگاه است که 300 غرفه در آن مشغول به فعالیت هستند و تقاضاها 500 غرفه بود که متاسفانه به دلیل کمبود فضا نتوانستیم به آنها خدمات بدهیم.

وی افزود: موضوع مهم این است که برداشت ما از تفکر مقام معظم رهبری این است که باید به فضای مجازی هم مانند مابقی فناوری‌ها ورود و از فرصت‌های این فضا استفاده کنیم. این ما هستیم که می‌توانیم این فضا را به فرصت تبدیل کرده و از مزایای آن استفاده کنیم. نکته مهم این است که فرزندان انقلابی باید در این فضا حضور داشته باشند.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج گفت: دولت‌ها و دستگاه‌های اجرایی به وظیفه خود برای ایجاد زیرساخت و شبکه ملی اطلاعات عمل نکردند که اگر آنها این اقدام را انجام داده بودند و زیرساخت‌ها فراهم شده بود، امروز مجبور نبودیم منفعل عمل کنیم که یک شبکه اجتماعی پیش پا افتاده مانند تلگرام تبدیل به معضلی اصلی برای جمهوری اسلامی شود که نمی‌دانیم این شبکه را فیلتر کنیم یا نکنیم. برخی‌ها متاسفانه بدون مطالعه و جامعه‌شناسی نظرهایی می‌دهند از جمله اینکه برادری در رسانه ملی مصاحبه می‌کند و می‌گوید هر کلیک در فضای تلگرام از خون شهیدان مایه می‌گذارد، اگر چنین باشد در مورد سایر مظاهر فناوری نیز باید اینگونه فکر کنیم.

امینی ادامه داد: ما باید سواد فضای مجازی را ارتقا دهیم و این نکته‌ای است که مدنظر مقام معظم رهبری نیز هست و در برنامه ششم توسعه نیز بر این موضوع تاکید شده است. در نگاه اول حاکمیت باید در مورد شبکه‌ ملی اطلاعات و سیستم کنترلی دقیق اقدام کند اما تا زمانی که این اتفاق نیفتاده، آیا باید فناوری‌هایی که به کشور وارد می‌شوند را تحریم کنیم. 

رئیس سازمان فضای مجازی سراج تصریح کرد: امروز متاسفانه بخش عمده‌ای از جامعه متاثر پیام اقلیتی است که بدون کارشناسی می‌گویند فرزندان جبهه انقلاب با این فضا مخالف هستند، در صورتی که اینگونه نیست بلکه ما معتقدیم باید شیوه استفاده از فناوری‌های جدید به مردم آموزش داده شود، به طور مثال در مورد بازی‌های رایانه‌ای نیز نمی‌توانیم منکر فواید آنها در بحث آموزشی باشیم اما باید به خانواده آموزش دهیم که این بازی‌ها را در چه زمانی و چگونه در اختیار فرزند خود قرار دهد.

وی اظهار داشت: در مورد شبکه‌هایی مانند تلگرام نیز باید آموزش دهیم که مثلا جوان ما عکس‌های خصوصی یا مطالبی را که حریم دارد، در این فضا منتشر نکند، چرا که این اطلاعات در این فضا ثبت و ضبط می‌شود. در تحقیقی که با تیمی از دانشگاه شهید بهشتی انجام دادیم، متوجه شدیم که شبکه‌هایی مانند وایبر و امثال آن در زمان نصب از کاربران سوال می‌کند که سیستم شما به دوربین متصل شود یا خیر، یعنی در زمانی می‌توانند از کاربر فیلمی تهیه کنند یا به گالری وی دسترسی داشته باشند. به طور مثال متوجه شدیم که وایبر در زمان خاصی در طول شبانه‌روز مثلا به مدت 30 ثانیه دوربین همه ابزارها را روشن کرده و شروع به ضبط کردن می‌کند. باید خانواده‌ها بدانند که تلفن همراه‌شان نباید در همه محیط‌های خانه در دستشان باشد.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج ادامه داد: این یعنی ارتقای سواد و آموزش نکته مهم این است که در این فضا ورود کنیم تا حاکمیت اقدامات ریشه‌ای را در این زمینه انجام دهد و نحوه درست استفاده از فناوری‌های نوین را به بدنه جامعه آموزش دهد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین