کد خبر: 23838818
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » خود شناسی و دشمن شناسی، نیازهای امروز رسانه های کشور
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
کارشناس مسائل فرهنگی در نمایشگاه رسانه های دیجیتال؛

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: عملکرد جبهه ای در حوزه رسانه یعنی بهره مندی از نرم افزار واحد و جهت گیری منسجم در راستای اولویت ها؛ شاید واژه جبهه ای عمل کردن از این نظر که برخی فکر کنند باید در غالب نظامی عمل کرد، مقداری کژتابی داشته باشد اما اینطور نیست.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، به نقل از کمیته اطلاع رسانی نمایشگاه؛ سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی ، همزمان با بیست و دوم بهمن ماه امسال در بوستان گفتگو آغاز به کار کرد. همین نمایشگاه، باعث شد تا از کارشناسان و متخصصین فعال در این عرصه بخواهیم تا از نحوه کار کردن در فضای رسانه‌ای کشور و تحت عنوان جبهه انقلابی سوال کنیم. « محمد صادق کوشکی » کارشناس مسائل فرهنگی، معتقد است عملکرد جبهه ای در حوزه رسانه یعنی بهره مندی از نرم افزار واحد و جهت گیری منسجم در راستای اولویت ها؛ شاید واژه جبهه ای عمل کردن از این نظر که برخی فکر کنند باید در غالب نظامی عمل کرد، مقداری کژتابی داشته باشد اما اینطور نیست.

کوشکی با بیان اینکه اگر زیرساخت‌ها و نرم افزارهای فکری که بر اساس آن کار رسانه ای می‌شود، دارای نرم افزار، جهت گیری و  اولویت منسجم، هماهنگ، واحد و یگانه باشد، این حرکت‌ها جبهه ای خواهند بود، گفت: اینکه بگوییم همه رسانه‌های جبهه انقلاب باید حتما از جایی دستور بگیرند درست نیست و به عبارتی دیگر اصلا نیاز نیست و شاید در فضای رسانه ای چنین چیزی مغایر خلاقیت باشد اما اینکه چرا باید این انسجام در زیرساخت‌ها و مبانی نرم افزارها در اولویت بندی و در روش‌ها وجود داشته باشد به خاطر این است که ما با چنین تهاجمی از همین جنس مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه تهاجمی که ما با آن جنگ نرم فرهنگی-رسانه ای مواجه هستیم، تهاجم به ساختارها، مبانی و اعتقاداتمان است و ما در دفاع باید متناسب با همین تهاجم وارد شویم، اظهار کرد: وقتی تهاجم ما کاملا ساختارمند، شبکه ای، دقیق، منسجم و همراه با وحدت باشد، ناگزیریم برای داشتن دفاع موفق، با اولویت بندی دفاع کنیم؛ بنابراین در مقابله با جنگ نرم و  نقشه‌های جبهه استکباری نیاز و ضرورت به جبهه ای عمل کردن رسانه‌های انقلاب و افزایش هم افزایی رسانه ای کاملا مشهود و محسوس است.

این کارشناس مسائل فرهنگی ضمن تاکید بر اینکه برای دفاع در عرصه جنگ نرم ابزارهای متفاوتی وجود دارد و رسانه‌های جبهه انقلاب برای اثبات حقانیت ارزشها در مقابل جبهه معارض باید از این ابزارها درست استفاده کنند، ادامه داد: اگر بخواهیم با بیرون از کشور ارتباط داشته باشیم و بگوییم این ابزارها کاملا در اختیار ماست و کاربردش اهداف ما را تامین می‌کند، درست نبوده و اینگونه نیست؛ اما به هر حال این ابزارها در دسترس است و تا حدودی می‌توان از این امکان برای ارتباط با بیرون از کشور و دفاع در مقابل حملات دشمن استفاده کرد.

کوشکی معتقد است که باید ابزارها و رسانه‌های نوین در داخل کشور کاملا تحت کنترل حاکمیت باشد زیرا حتی وقتی می‌خواهیم با نیت مناسب از آنها استفاده کنیم، متاسفانه با بازتاب منفی مواجه می‌شود؛ چون هرگونه کوتاهی در مورد کنترل رسانه‌های نوین در داخل کشور، آن را به یک ضدیت تبدیل می‌کند. به همین خاطر فقط عملکرد دفاعی رسانه ای کافی نیست و حتما باید کنترل و فیلتر شود. زیرا در داخل ظرافت‌ها خیلی خاص هستند.

وی با بیان اینکه بعضی‌ها به اسم استفاده از رسانه‌های نوین می‌گویند که ما فقط در جبهه رسانه‌های نوین در داخل کشور فعالیت و تولید محتوا کنیم و فقط باید در این عرصه خلاقیت داشته باشیم، افزود: این دیدگاه خوب است اما اصلا کافی نیست؛ ما حتما باید در فضای داخل محدودیت‌ها و کنترل هایی را اعمال کنیم تا هر پیامی از بیرون و هر پیام غیر صالحی از درون وارد فضای مجازی کشور نشود.

این کارشناس مسائل فرهنگی ضمن تاکید بر اینکه سیاست هایی که جبهه فرهنگی و رسانه ای انقلاب اتخاذ می‌کند باید در راستای فرمایشات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) در عرصه فرهنگی باشد، تصریح کرد: اولین قدم رسانه‌های ارزشی در پاسداشت و رفع دغدغه‌های رهبر انقلاب در حوزه فرهنگی-رسانه ای، خود شناسی است زیرا باید انقلاب، ارزش‌ها و امکانات در جبهه خودی خوب شناخته شود. دشمن شناسی دومین قدمی است که رسانه‌ها باید برای رسیدن به آرمانهای انقلاب در حوزه فرهنگی طی کنند. باید بدانیم دشمنمان چه کسی است و چه ویژگی هایی دارد و بعد از بررسی‌های صورت گرفته در بعد سوم نقاط ضعف دشمن را شناسایی کرده و در آخر به آن نقاط تهاجم صورت بگیرد.

کوشکی با اشاره به اینکه خلاءهای فرهنگی-رسانه ای در کشور وجود دارد که برگزاری تجمعات فرهنگی و نمایشگاه‌های فرهنگی می‌تواند تا حدودی آنها را پوشش دهد، گفت: برگزاری نمایشگاه هایی مانند نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی یک رزمایش و مانور است و موجب دلگرمی فعالان این عرصه  . این افراد کنار هم جمع می‌شوند و ما متوجه می‌شویم که چه تعداد وفادار به انقلاب داریم که این خود یک ارزش است و در این میان می‌تواند زمینه تبادل افکار و دستاوردها  فراهم شود.

وی با بیان اینکه این روزها رهبر انقلاب درباره نفوذ فرمایشات زیادی را مطرح کرده اند که رسانه‌های جبهه انقلاب برای مواجهه با آن می‌توانند اقدامات خوبی داشته باشند، اظهار کرد: رسانه‌های جبهه انقلاب باید نفوذی‌ها و مکانیزم نفوذ را معرفی کنند لذا زمانی که سازوکار نفوذ معرفی شود می‌توانند در خنثی کردن این مقوله موثر باشند.

این کارشناس مسائل فرهنگی تاکید کرد اگر ما دشمن شناسی دقیقی داشته باشیم و سازوکارهای دشمن را با نمونه بتوانیم عرضه کنیم، آن زمان می‌توانیم خط پدافندی ایجاد کنیم تا عامه مردم اسیر دسیسه‌های دشمنان در این حوزه نشوند.

کوشکی ضمن اشاره به اینکه اگر کسی نخبه باشد در فضای مجازی رسانه ای اسیر نمی‌شود، خاطرنشان کرد: رسانه‌های ارزشی نقش مهمی در جذب نخبگان برای فعالیت در عرصه فرهنگی-رسانه ای دارند؛ آنهایی که در فضای رسانه ای مجازی اسیر می‌شوند نخبه نیستند زیرا جای نخبگان در حوزه کتاب، اندیشه و مقالات است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین