کد خبر: 24012098
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 بهمن 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » رتبه نازل ایران در بین کشور های نوآور جهان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نکته آنلاین گزارش می دهد

رتبه بندی بلومبرگ بر اساس شش شاخص ، 50 کشور نوآور جهان در سال 2015 را معرفی کرده که بر این اساس مالزی به عنوان اولین کشور اسلامی، در شاخص نوآوری دارای رتبه 27، ترکیه دارای رتبه 35، تونس دارای رتبه 44 و مراکش دارای رتبه 50 است.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، لومبرگ در این رتبه‌بندی از شش شاخص هموزن استفاده کرده و امتیاز کلی هر یک از کشورها را از صفر تا 100 اعلام کرده است.
این شش شاخص شامل «شدت تحقیق و توسعه»، «ظرفیت تولید»، «شدت فناوری‌های پیشرفته»، «سطوح آموزشی»، «پژوهشگران» و «پتنت»(ثبت اختراع) است و از 200 کشوری که در این رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، 50 کشور جهان که نوآورترین هستند، معرفی شده اند.
پنج جایگاه برتر این شاخص به ترتیب به کره جنوبی، رژیم اشغالگر قدس، فنلاند، سوئد و ژاپن تعلق دارد. قرار گرفتن کره جنوبی در جایگاه نخست این شاخص نشان‌ می‌دهد که همه کشورها می‌توانند در عرصه نوآوری با حمایت دولت و بخش خصوصی به درجه‌ای از پیشرفت نائل شوند.
در بسیاری از کشورها مانند فرانسه، دانشمندان کارمندان دولت به حساب می‌آیند و در حالی که در موسسات شاخص و معتبر پژوهش می‌کنند، انگیزه‌های قوی برای تجاری سازی فعالیت‌های خود ندارند. 
به نظر می‌رسد مدلی که اثر بخشی بیشتری در این زمینه دارد، مدل انتقال فناوری بنیاد ملی علوم آمریکا است که 94 درصد از گرنت‌های پژوهشی را در اختیار آموزش‌های دانشگاهی و شرکت‌ها قرار داده است.
در میان شرکت‌های فعال در تحقیق و توسعه در کره جنوبی، شرکت سامسونگ نقش رهبری را بر عهده دارد، این شرکت کل اقتصاد کره را مدرنیزه کرده به گونه‌ای که سامسونگ در سال 2011 مبلغی برابر با 9.1 میلیارد دلار را صرف تحقیق و توسعه کرده است.
سامسونگ در سال‌های 2012 تا 2014 به ترتیب 10.9، 13.6 و 14 میلیارد دلار به حوزه تحقیق و توسعه اختصاص داده است.
پنج کشور سوئیس، ایرلند، سنگاپور، آلمان و استرالیا برترین کشورهای دنیا در شاخص ظرفیت تولید هستند.
البته تمام صنایع تولیدی از نوآوری یکسانی برخوردار نیستند. در این رتبه‌بندی ارزش افزوده در صنایع تولیدی حائز اهمیت فراوان است که منجر به ارتقای رتبه کشورها در صنایعی چون دارو، خودرو و رایانه‌ می‌شود.
ایالات متحده آمریکا با شرکت‌هایی چون اپل، مایکروسافت، سیسکو،‌ گوکل، فیس بوک،‌ اوراتل، اینتل و IBM بیشترین درآمد فناوری‌های پیشرفته را به خود اختصاص داده است.
درآمد اپل 625 میلیارد دلار و مایکروسافت 377 میلیارد دلار و در مقابل درآمد Tencent به عنوان بزرگترین شرکت چین تنها 147 میلیارد دلار است که از این نظر برابر با شرکت سیسکو در ایالات متحده آمریکا است.
ایسلند در تحقیقات ژنتیک، دانمارک در تحقیقات دارو سازی، رژیم اشغالگر قدس در نرم افزار و سنگاپور در الکترونیک پیشگام هستند.
پنج کشور برتر در شاخص پتنت را کشورهای کره جنوبی، ژاپن، چین، آمریکا و آلمان هستند و در برخی از کشورها نه تنها تعداد پتنت‌ها بیشتر است بلکه پتنت‌های سایر کشورها را نیز به ثبت می‌رسانند. این کشورها در مرزهای علم و فناوری حرکت می‌کنند.
مالزی اولین کشور اسلامی است که در نوآوری رتبه 27 را در اختیار دارد و ترکیه با رتبه 35 دومین کشور اسلامی است که نام آن در میان 50 کشور نوآور دنیا قرار گرفته است.
رتبه کشورهای تونس و مراکش به عنوان کشورهای اسلامی در این زمینه را به ترتیب 44 و 50 است.
ایران در فهرست 50 کشور برتر جهان در سال 2015 قرار نداشته و بنابراین امتیاز و رتبه کلی ایران و همچنین امتیاز و رتبه آن در شاخص‌های شش گانه این رتبه بندی مشخص نیست.
در رتبه بندی 50 کشور برتر نوآور سال 2014 ایران با کسب 48.36 امتیاز از 100 امتیاز در جایگاه پنجاهم دنیا قرار داشت و در شاخص تحقیق و توسعه، رتبه 39 و در شاخص ظرفیت تولید رتبه 54 را از آن خود کرده بود.
ایران در شاخص شدت فناوری‌های پیشرفته فاقد اطلاعات گزارش شده و در شاخص آموزش رتبه 21، در شاخص نیروی انسانی پژوهشگر رتبه 49 و در شاخص پتنت رتبه 47 را کسب کرده است.
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین