کد خبر: 25094222
تاریخ انتشار: یکشنبه 02 اسفند 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » پیشگیری و درمان اختلالات روانی و جسمی با یوگا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که یوگا می تواند به طور مستقیم بر سیستم عصبی مرکزی، جریان خون و سوخت و ساز بدن تاثیر بگذارد و از این طریق در درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روانی موثر است.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ، دانشمندان به درستی نمی‌دانند یوگا چگونه کار می‌کند ولی می‌دانند که انجام دادن آن برای سلامتی مفید است. بعضی می‌گویند یوگا از طریق کاهش استرس کار می‌کند و بعضی دیگر عقیده دارند با انجام یوگا اندورفین‌ها (مواد آرام بخشی شبیه به مرفین که به طور طبیعی از مغز ترشح می‌شود) از مغز ترشح شده و به انسان آرامش می‌دهد.

برخی از پزشکان معتقدند که یوگا، قرار دادن بدن در حالتی خاص است که در این حالت عضلات بدن دارای انقباضات موزون، آرام و وانهاده شده، تنفس آرام و عمیق می‌شود که در نتیجه موجب بهتر شدن جریان خون و پاک شدن ریه‌ها می‌گردد. به عقیده آنان یوگا طوری طراحی شده است که با فعال کردن هیپوتالاموس، سیستم عصبی خودکار و غیرارادی را کنترل می‌کند.

هیپوتالاموس بخشی از مغز است که گرسنگی، خواب و عواطف، غدد درون ریز مانند هیپوفیز، تیروئید، لوزالمعده و غدد فوق کلیوی را کنترل می‌کند. همچنین در کنترل گرسنگی و اشتها نقش دارد و از این جهت با کاهش یا افزایش وزن بدن، ارتباط مستیقم دارد.

یوگا چیست؟

یکی از ورزش هایی که امروزه توجه بسیاری به آن می‌شود ، ورزش یوگا است. بسیاری از افراد که در طول روز فعالیت زیادی دارند از این ورزش برای به دست آوردن انرژی دوباره استفاده می‌کنند. یوگا باعث ایجاد آرامش روحی و جسمی می‌شود. یوگا یک نظام خودیاری فردی برای حفظ تندرستی و پیشرفت روحی معنوی است.

باید توجه شود که اجرای منظم و طولانی مدت یوگا می‌تواند تغییرات جسمی و روانی در بدن تولید کند و کوشش‌های خودسرانه فردی ممکن است به جای کمک رسانی به آسیب رسانی انجامد. اگر بخواهیم درمان قطعی برای برخی دردها و اختلال‌های عصبی روانی و بیماری‌ها را از یوگا بطلبیم باید آماده باشیم که استادی وارسته پیدا کنیم و تحت هدایت او به تمرین‌های طولانی مدت پردازیم.

یوگا درمانی

بررسی‌های نشان داده که یوگا تعداد ضربان قلب و فشار خون را پایین آورده، ظرفیت تنفسی را زیاد کرده و آرامش عضلانی را بیشتر میکند.تاثیر یوگا به خصوص در درمان بیماری هایی مانند آسم، دیابت، چاقی مزمن، بیماری قلبی و انواع اختلات عصبی و روانی، ثابت شده است.در این گزارش به بررسی نقش یوگا در درمان برخی بیماری‌های جسمی و روانی پرداخته ایم.

-درمان اختلالات روانی

یوگا برای پیش گیری و درمان اسکیزوفرنی، بی قراری عصبی رفتاری و کم توجهی کودکان و نوجوانان، نگرانی و وسواس که همگی جزو اختلالات روانی هستند،موثر است. همچنین  یوگا اثرات مثبتی در کاهش اضطراب دارد و در درمان افسردگی نیز موثر است. سندروم پای بی قرار و میگرن نیز از مشکلاتی هستند که از یوگا میتوان در درمان آنها استفاده کرد.

-درمان بی خوابی با یوگا


اگر دچار بیخوابی و بدخوابی هستید، به سراغ یوگا بروید. نتایج پژوهشی که در سال 2004 توسط مرکز ملی سلامت فرانسه به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که یوگا به درمان اینسومنیا یا همان بیخوابی کمک زیادی می‌کند. البته باید بدانید که هر نوع ورزشی به بهبود چرخه خواب کمک می‌کند. با این حال محققان بر این عقیده هستند که انجام روزانه‌ی یوگا، سیکل خواب و بیداری را به خوبی تنظیم می‌کند و باعث بهبود کیفیت خواب و افزایش مدت زمان آن می‌شود، طوری که فرد بعد از بیدار شدن، احساس شادابی خوبی را تجربه می‌کند.

-یوگا و کاهش فشارخون بالا

متاسفانه فشار خون بالا عاملی برای سکته قلبی و مغزی است. خبر خوب برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند و یا سابقه‌ی خانوادگی این مشکل را دارند، این است که یوگا به خوبی از عهده‌ی کنترل فشارخون بر می‌آید. این گفته نتیجه بررسی‌های محققان دانشگاه پنسیلوانیا است که روی 58 مرد و زن 38 تا 62 ساله به مدت شش ماه بررسی کرده اند. محققان مشاهده کردند فشار خون داوطلب هایی که هر هفته، دو تا سه جلسه یوگا کار می‌کنند، تنظیم می‌شود.

-یوگا و درمان سردرد


یوگا در درمان انواع سردرد بسیار موثر است.

-یوگا و درمان مشکلات سیستم حرکتی
 
از یوگا میتوان به نحو موثری در درمان کمردرد و دردهای گردنی استفاده کرد. دردهای مفصلی که بدنبال انواع آرتریت‌ها ایجاد میشوند با یوگا بهتر میشوند. یوگا میتواند با تقویت عضلات بدن و افزایش قابلیت انعطاف پذیری مفاصل تا حدود زیادی در کاهش دردهای اندام موثر واقع شود. همچنین با کمک یوگا میتوان حس تعادل بدن را بهتر کرده و این میتواند به افراد مسن کمک کند تا در موقع ایستادن پایدارتر باشند و در نتیجه کمتر زمین بخورند.

-یوگا و دیابت و چاقی
 
در بیمارستان عمومی لکمانیا در بمبئی تاثیر یوگا درمانی را بر 52 مورد دیابتی و 38 سوژه چاقی از دو گروه جوان و میانسال مورد مطالعه قرار دادیم. در ابتدا، درمان شامل معرفی اصول تئوری یوگا بود و بعد آموزش آساناهای ساده) به تمرینات اصلی و وضعیت‌های یوگا «آسانا» (Asana) گفته می‌شود. آساناها اغلب حرکات کششی هستند و با مکث و تنفس عمیق انجام می‌شوند.)به طور گروهی و تحت نظارت متخصصین. از شرکت کنندگان خواسته شد تا روزی نیم ساعت در خانه تمرین کنند.

هدف از ارائه این آساناها وادار کردن بیماران به آهسته منقبض کردن عضلات و آرام رها کردن آنها به خصوص در ناحیه‌ی شکم بود. انبساط و انقباض متناوب احشا شکمی و افزایش فشار شکمی باعث افزایش جریان خون و بهتر کار کردن کبد، لوزالمعده و سایر اعضاء داخلی شد.

از 52 سوژه، کاهش وزن در 37 سوژه دیده شد. بعد از 6 ماه درمان، کاهش وزن به 2 تا 4 کیلوگرم رسید. قند خون بعد از نهار افت واضحی نزدیک به سطح طبیعی پیدا کرد و لازم شد که مقدار مصرف داروها مثل انسولین یا قرص‌های دیگر به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. در دو بیمار مصرف دارو قطع شد. کاهش چربی خون (کلسترول) در 20 مورد مشاهده شد.

بعد از یوگا درمانی سوژه هایی که از عوارضی مانند فشار، سردرد، یبوست، سوءهاضمه و غیره رنج می‌بردند ، از این ناراحتی‌ها رها شدند واحساساتی مانند شعف، سبکی و نرمی در بدن خود را تجربه کردند. اما تعدادی از افراد نیز که در ابتدا از دردهای مفصلی و ماهیچه ‌ای شکایت داشتند مدت زمانی طول کشید تا توانستند آساناها را راحت‌‌تر انجام دهند. شایان ذکر است که قبل از یوگا درمانی، همه بیماران ، داروی دیابت مصرف می‌کردند و محدودیت‌های غذایی داشتند. اگرچه در رژیم و مصرف دارویی تغییری داده نشد ، اما افزودن یوگا درمانی در سبک زندگی آنها فوائد مهم و اساسی را نشان داد.
 
-یوگا و بیماری قلبی

یوگا ورزشی است که با تکیه بر تنفس‌های آرام، عمیق و با تمرکز سلامت قلب را ارتقا می‌دهد. به عقیده‌ی محققان مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس هلند، این ورزش باعث بهبود سلامت قلب و عروق می‌شود، چون با بهره گیری از حرکات آرام، تنفس صحیح و همراه با تمرکز و ایجاد آرامش روحی، تمام اعضای بدن را آرام کرده و به کاهش فشارخون بالا و استرس کمک زیادی می‌کند.

-یوگا برای مقابله با سرطان

نتایج پژوهشی که در مرکز پزشکی یوگای دانشگاه ماریلند انجام شده است نشان می‌دهد که این ورزش می‌تواند به عنوان یک درمان کمکی برای قربانیان سرطان به کار گرفته شود. محققان این دانشگاه روی گروهی از خانم‌های مبتلا به سرطان سینه بررسی هایی انجام دادند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد بیمارانی که به طور مرتب یوگا کار می‌کنند، در مقایسه با بیمارانی که این ورزش را انجام نمی‌دهند، کمتر از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند. به عقیده‌ی محققان یوگا باعث کاهش عوارض منفی شیمی درمانی می‌شود. . یوگا همچنین می‌تواند احساس خستگی را که بدنبال ابتلا به سرطان ایجاد می‌شود کم کند.

-یوگا و تقویت سیستم ایمنی بدن

طی انجام تحقیقاتی مشخص شد که  زنانی که به طور متوسط حداقل دو سال به تمرین یوگا پرداخته اند کمتر دچار التهاب  نسبت به زنانی که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند شده اند.التهاب ، پاسخ ایمنی بدن در زمانیکه در حال مبارزه با یک عفونت مخفی است که  در سطح بالاتر منجر به بیماری‌های نظیر آسم،  بیماریهای قلبی و عروقی و افسردگی می‌شود.التهالب با شرایط استرس زا افزایش میابد و یوگا به دلیل نقشی که در ایجاد یک ذهن آرام برای شما دارد میتواند پاسخی به این التهاب باشد.یوگا با کنترل تنفس میتواند استرس را کنترل کند.

یوگا نوعی ورزش است که با بکار گیری بیشتر ذهن هنگام ورزش ، سعی در تعادل در اندامهای مختلف بدن را دارد.

-یوگا و درمان بیماری‌های ریوی

تمرینات تنفسی یوگا کمک زیادی به بیمارانی که دچار مشکلات ریوی هستند مانند مبتلایان به آسم یا بیماری‌های مزمن انسدادی ریه می‌کند.

-یوگا و مشکلات گوارشی

 از یوگا می‌توان برای کمک به درمان بعضی بیماری‌های گوارشی مانند ریفلاکس معده به مری و یا سندورم روده تحریک پذیر استفاده کرد.

ورزش یوگا برای تمامی سنین قابل اجراست فقط کافی است، زیر نظر مربی و به صورت مستمر و منظم انجام شود .بخصوص اینکه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دوران سالمندی نیز محسوب می‌شود.همچنین نوعی از یوگا ویژه بانوان باردار هست که انجام دادن آن برای سلامت آنان و جنین بسیار مفید است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین