کد خبر: 25094224
تاریخ انتشار: یکشنبه 02 اسفند 1394
خانه » سایت های خبری » نکته آنلاین » شغلی کاذب با درآمد ده ها میلیونی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

اخیرا حساسیت ها نسبت به پدیده دستفروشی در برخی کلانشهر ها برانگیخته شده،حساسیتی که با انتشار اخباری محرمانه در رسانه ها واقعیت هایی را به تصویر می کشد.

به گزارش چی 24 به نقل از نکته آنلاین: به گزارش نکته آنلاین ،  پدیده دستفروشی به نوعی از اشتغال کاذب گفته می‌شود که فعالان این عرصه با پهن کردن بساط خود در سطح برخی معابر و نقاط پرتردد شهر و یا بصورت روان و شناور به فروش برخی از اقلام و محصولات می‌پردازند اما ابوالقاسم چیذری،مدیرعامل شهربان و حریم بان(متولی برقراری انضباط شهری وابسته به شهرداری تهران)طی روزهای گذشته با اشاره به آمار و ارقام و بیان موضوعاتی تامل برانگیز،پشت پرده‌های محرمانه و پیچیده ای از این پدیده را عیان کرد.

وی با بیان دستگیری بالغ بر 30 نفر از روسای باندهای دستفروشی در محدوده میدان 15 خرداد به لایه‌های پنهانی از این پدیده در محدوده بازار تهران اشاره می‌کند که با عناوین متعددی همچون بساط گستر،بساط چین که هرکدام به نوعی در پهنه خیابان‌ها و معابر تقسیم کار می‌کنند.

مدیرعامل شهربان و حریم بان،عنوان بساط گستر را به افرادی اطلاق می‌کند که فروشنده اجناس در قالب دستفروشی هستند و واژه بساط چین نیز به افرادی اراذل و اوباش گفته می‌شود که به نوعی خیابان را اجاره می‌دهند و در صورت ورود نیروهای شهرداری با ایجاد جار و جنجال سعی می‌کردند بساط را حفظ کنند و در لایه و هسته اصلی آن نیز بساط دار قرار دارد که مالک اصلی بساط و اجناس به شمار می‌رود.

چیذری با پرده برداری از واقعیتی دیگر،عمق پیچیده این جریان را نمایان می‌کند.

وی می‌گوید:با یک بررسی کلی مشخص شد،در محور 15 خرداد از سر گلوبندک تا چهار راه سیروس،12 محدوده جداگانه و اختصاصی با 12 رئیس باند شناسایی شده است،روسای باندی که برای خود نوچه هایی استخدام کرده بودند و درآمد یکی از آنها حتی به شبی 30 میلیون تومان نیز می‌رسیده است.

**اخراج ماموران رشوه بگیر و خشن شهرداری


چیذری در ادامه با بیان اخراج ماموران متخلف شهرداری می‌گوید:دریافت رشوه از دستفروشان و برخوردهای خشن و نامناسب از نمونه مواردی به شمار می‌رود که با رسیدگی‌های انجام شده از مجموعه مذکور اخراج شده اند.

وی در ادامه از جذب 250 نفر تحصیلکرده در مقطع کارشناسی خبر می‌دهد که مقرر است پروژه‌های پیمانکاری شهرداری با اتکای به آنها پیگیری شود.

البته اگرچه بعضا برخی از رفتارها از سوی ماموران شهردرای قابل هضم نیست و در چارچوب‌های اخلاقی نمی‌گنجد اما منصفانه نیست که صرفا از این زاویه به موضوع نگریست،چرا که هستند مامورانی که صادقانه خدمت می‌کنند و تنها در سال 94 طبق اظهار مدیر عامل شهربان و حریم بان شهرداری تهران قریب به 72 تن از این میزان مصدوم شده اند و حتی عده ای نیز جان خود را در این راه از دست داده اند.

** خشونتی که وضعیت را بغرنج‌تر می‌کند


کم و بیش همه ما شاهد درگیری ماموران سد معبر با دسفروشان بوده ایم و شاید تنها تفاوت و وجه تمایز چنین مشاهداتی به شدت و ضعف برخوردها خلاصه می‌شود.

طبق اظهارات چیذری تنها 10 درصد از دسفروشان نیازمند واقعی هستند و قریب به 90 درصد از این گروه جز افرادی هستند که در دایره و سازمان یافتگی این بساط از سوی تعدادی از افراد خاص فعالیت می‌کنند.

اما با وجود این امر،کارشناسان جامعه شناسی معتقدند که برخوردهای خشن و قهرآمیز،نتیجه عکس می‌دهند و تنها به بغرنج‌تر شدن و بحرانی‌تر شدن اوضاع منتهی می‌شود.

به عقیده کارشناسان،آنچه که عامل اصلی شیوع چنین مشاغل کاذبی می‌شود،اقتصاد بیمار است و به واقع در صورت بهبود وضعیت اقتصادی،بخش وسیعی از دست فروشان از اقدام به چنین فعالیت هایی پرهیز می‌کنند.

البته انتظار برای مهار 100 درصدی این معضل تقریبا امری غیرممکن است اما می‌توان با اتکای به برنامه ریزی‌های مدون و اصولی و توسعه مضاعف وهر چه بیشتر فرصت‌های شغلی از گرایش افراد و گروه‌ها به چنین فعالیت هایی جلوگیری کرد،امری که امید آن می‌رود با توجه به گشایش‌های احتمالی که در سال آینده حاصل می‌شود به نتیجه برسد و بتوان با اتکای به آن شاهد حضور حداقلی دستفروشان در معابر و نقاط متعددی از شهرهای کشور همچون تهران و دیگر کلانشهرها بود.

از سوی دیگر با ساماندهی و در نظر گرفتن مناطقی خاص،می توان نسبت به مدیریت کارآمد و اصولی‌تر این معضل مبادرت ورزید،امری که در برخی از نقاط شهر تهران با اجرای طرح انضباط شهری تاکنون قریب به 7 هزار تن از این گروه‌ها در قالب 39 روز بازار ساماندهی شده اند.

گفتنی است در تمامی دنیا و حتی کشورهای توسعه یافته موضوع دستفروشی وجود دارد اما آنچه که حائز اهمیت به شمار می‌رود معطوف به این امر است که عمده کالاهای عرضه شده بواسطه این دستفروشان در کشورهای توسعه یافته مشمول صنایع دستی و تولیدات خانگی می‌شود که می‌توان با برنامه ریزی هوشمندانه و کار کارشناسی چنین چارچوبی را در کلانشهرهای ایران نیز پیاده سازی کرد،امری که لازمه اصلی آن بهبود وضعیت اقتصادی کشور است زیرا بدون شک عده ای از دست فروشان نیز ناگزیر هستند برای تامین معیشت خود بساط و سفره کسب و کار را در معابر شلوغع بگسترانند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین