کد خبر: 28421928
تاریخ انتشار: دوشنبه 17 اسفند 1394
خانه » حواشی » رسالت » ساده گویی مهم ترین اصل در بیان احکام است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رئیس مرکز موضوع شناسی احکام فقهی:

کارشناس مسائل فقهی گفت: در بیان احکام باید به زبان مردم حرف زد و نباید از زبان حوزوی استفاده کرد، بسیاری از اصطلاحاتی که ما با آن ها آشنا هستیم برای مردم غریبه است.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده شنبه شب در کارگاه آموزشی روش بیان احکام که در سال همایش‌ های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد با اشاره به روایتی از حضرت زهرا (س) گفت: شخصی از حضرت زهرا (س) پرسید که آیا من شیعه شما هستم یا خیر و حضرت جواب دادند " اگر به آنچه ما به آن امر کرده‌ایم عمل کنی و از آن چه از آن نهی کرده ‌ایم دوری کنی شیعه ما هستی."

وی با بیان این که سخن حکیمانه به صورتی است که تاریخ مصرف ندارد، تصریح کرد: حضرت زهرا (س) به گونه‌ای پاسخ آن سؤال را دادند که در همه اعصار و برای همه افراد که این سؤال برای آن ها مطرح می ‌شود، قابل استفاده است.

کارشناس مسائل فقهی ادامه داد: اگر امروز هم این سؤال برای ما پیش آید باید ببینیم که چقدر به واجبات و در درجه بعد به مستحبات عمل می‌ کنیم و چه مقدار از محرمات و در درجه بعد از مکروهات دوری می ‌کنیم.

وی با اشاره به این که در فن بیان احکام، شیوه بیان احکام حتی از دانستن احکام مهم ‌تر است، گفت: موفقیت در بیان احکام بستگی به پاسخ به دو سؤال چه بگوییم و چگونه بگوییم دارد.

حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده با بیان اینکه به وجود آمدن موضوعات جدید اهمیت پاسخگویی به احکام را افزایش می ‌دهد، افزود: فضای مجازی یک فضای نو و تازه ‌ای است که مسائل بسیاری در آن وجود دارد و هم چنین در پزشکی آن قدر موضوعات جدید به وجود آمده است که در گذشته تصور نمی ‌شد که چنین مسائلی به وجود آید پس باید واقعاً روی این مباحث کار کرد و نسبت به این مسائل پاسخگو بود.

وی با بیان این که امیرالمؤمنین (ع) فرموده ‌اند "آن چه را که نمی ‌دانی نگو و هر آن چه را که می ‌دانی نگو" گفت: روحانیون در مقام تبلیغ باید عالمانه حرف بزنند و مطالعه داشته باشند و هر آن چه را که می ‌دانند در جای خود بیان کنند.

رئیس مرکز موضوع شناسی احکام فقهی با اشاره به این که لازمه احکام گویی، احکام دانی است ولی احکام دانی به معنای احکام گویی نیست، عنوان کرد: افراد بسیاری هستند که احکام را به خوبی می دانند ولی نمی ‌توانند احکام را به خوبی بیان کنند.

وی ابراز داشت: باید مسائل شرعی را برای مردم انتخاب کنیم و آن ها را مطرح کنیم و از بیان مسائلی که کاربردی ندارد اجتناب کنیم، ابزارهای بسیاری در دست مردم قرار دارد که دارای احکام مختلفی هستند و باید با این احکام را انتخاب کرده و آن ها را برای مردم بیان کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده با بیان این که ملاک انتخاب در بیان احکام به نیاز مخاطب، قدرت فهم مخاطب و مقدار زمان  بیان احکام، بستگی دارد، گفت: مخاطب شناسی در بیان احکام بسیار مهم است و باید در بیان احکام مخاطب خود را به خوبی بشناسید و متناسب هر مخاطبی احکام مربوط به آن ها را بیان کنید.

وی با اشاره به این که یکی از اصول مهم در بیان احکام ساده‌ گویی است، ادامه داد: در بیان احکام باید به زبان مردمی حرف زد و نباید از زبان حوزوی استفاده کرد، بسیاری از اصطلاحاتی که ما آن ‌ها آشنا هستیم برای مردم غریبه است.

کارشناس مسائل فقهی با اشاره به تعریف ساده گویی، گفت: ساده گویی یعنی پرهیز از به کار بردن اصطلاحات نامأنوس و غیرضروری و بکار بردن جملات کوتاه و روان، که اصلی ثابت شده برای آموزش است.

منبع: بلاغ

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین