کد خبر: 29521735
تاریخ انتشار: شنبه 22 اسفند 1394
خانه » حواشی » رسالت » چرا علی علیه السلام بعد از شهادت همسر خود انتقام او را نگرفت یا به فکر گرفتن انتقام نبود؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

امام علی (ع) در پاسخ به حضرت فاطمه (س) فرمود: «اگر می‏خواهی نام پدرت ‏(رسول الله(ص)) هم چنان باقی بماند، باید صبر کنیم». بر اساس روایتی دیگر، امام علی (ع) فرمود: «به خدا قسم، اگر خطر نابودی دین و بازگشت کفر و ...

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

واقعيت اين است که تحليل برخي حوادث تاريخي بسيار مشکل است و هضم برخي رفتارها بسيار سنگين است. اما انگيزه هاي مختلف، انسان را به جايي مي رساند که رفتارهاي ناباورانه انجام دهد. در زمان پيامبر اسلام (ص) برخي رگه هاي مخالفت با سنت نبوي و دشمني با اهل بيت از سوي برخي ياران پيامبر (ص) ديده مي شد. مانند اعتراض در صلح حديبيه، نافرماني از شرکت در سپاه اسامه، توهين به پيامبر (ص) در هنگام نوشتن وصيت و... اما کسي باور نمي کرد که اين تخلفات به جنايت تبديل شود. در اين باره توجه شما را به يک حديث از امام علي (ع) و يک تحليل درباره واقعه پشت در جلب مي کنيم: روزي اشعث بن قيس گفت: يا علي! چرا شمشير نکشيدي؟ علي (ع) به او فرمود: همه اهل بدر و پيش کسوتان مهاجر و انصار را به کمک خواستم ولي از آن همه مسلمان فقط چهار نفر پاسخ مثبت دادند: سلمان، ابوذر، مقداد و زبير و از اهل بيت خودم هم کسي نداشتم که با آن بتوانم حقم را بگيرم چون حمزه در احد به شهادت رسيد و برادرم جعفر هم در موته شهيد شد و کسي برايم نماند مگر دو نفر ذليل، خوار، عاجز و ناتوان، عباس و عقيل. به خاطر نبودن يار و ياور حقم را گرفتند.» (بحارالانوار، ج 29، ص 465 ، ح 55 به نقل از کتاب سليم بن قيس).

البته درباره رفتار و سيره معصومان (ع) از دو زاويه «پيش نگاه» و «پس نگاه» مى‏توان به قضاوت نشست. با نگرش «پيش نگاه» امامان - عليهم السلام - معصوم هستند و «قول، فعل و تقرير» آنان، به ويژه در مسائل مرتبط با امامت و هدايت جامعه، از هر گونه خطا و اشتباه مصون است. با پايبندى به اين اصل اساسى بايد به صحت رفتار و سيره امامان (ع) اعتقاد داشته، به مقدار توانايى در پى كشف اسرار و دلايل آن باشيم تا به عنوان الگو در زندگى خود به كار بنديم. با نگرش «پس نگاه» نيز مى‏توان به خردمندى و دورانديشى امامان (ع) در موضع‌‏گيرى‏‌هاى آنان پى‏ برد؛ زيرا رفتار و موضع ‏گيرى امامان (ع)، با ملاحظه تأثيرگذارى در طول تاريخ و پيروزى نهايى حق بر باطل، تحقق مى‏يابد؛ اگر چه در زمان خودشان اين پيروزى اتفاق نيفتد. با اين نگاه، صبر و سكوت امام على (ع) فريادى رسا بر مظلوميت آن حضرت در طول تاريخ است. سكوت حضرت، زمينه سوء استفاده دشمنان را خشكاند؛ چنان كه ابوسفيان حاضر شده بود با امام على (ع) بيعت و عليه خلفا اقدام كند؛ اما امام على (ع) با آگاهى و دورانديشى دست رد بر سينه آن بدخواهِ مسلمانان زد. روزى ديگر امام على (ع) در پاسخ به حضرت فاطمه (س) فرمود: «اگر مى‏خواهى نام پدرت ‏(رسول الله(ص)) هم‌چنان باقى بماند، بايد صبر كنيم». بر اساس روايتى ديگر، امام على (ع) فرمود: «به خدا قسم، اگر خطر نابودى دين و بازگشت كفر و پراكندگى مسلمانان در ميان نبود، اين گونه صبر نمى‏كردم». (بحارالانوار، مجلسى، ج‏32، ص‏61) اين دو نمونه تاريخى و نمونه ‏هاى فراوان ديگر حكايت از آن دارد كه حساسيت زمانه اقتضا مى ‏كرد، براى حفظ ظاهر اسلام، اهل ‏بيت (ع) آن چنان صبر كنند و «خار در چشم و استخوان در گلو» روزگار بگذرانند. اما نكته مهم آن است كه در كنار اين صبر، بايد حق و حقيقت در طول تاريخ آشكار بماند و سياهى ظلم و خيانت براى همگان آشكار شود. هنر امام على (ع) و حضرت فاطمه (س) آن بود كه به گونه ‏اى رنج را تحمل كردند كه روسياهى آن براى ظالمان در طول تاريخ قابل پاك شدن نباشد و وجدان هر انسان منصفى در طول تاريخ به حقانيت اهل‏بيت (ع) گواهى دهد. به عنوان يك اصل كلى مى ‏توان گفت: «هرگاه اظهار حق با مظلوميت همراه باشد، ماندگارى آن بيش‏تر خواهد بود و هر چه مظلوميت بيش‏تر باشد، تأثير آن حق در طول تاريخ پررنگ‏تر خواهد بود.» از اين رو، كشاندن امام على (ع) براى بيعت و محنت ‏هاى حضرت فاطمه (س) در اين زمينه از جهت تاريخى و روابط زمينى يك «تحميل» و ظلم آشكار بود، اما از جهت ملكوتى و آسمانى يك «انتخاب» به شمار مى‏آمد. به همين جهت، برخى اهل معرفت گفته ‏اند: «على (ع) را نبردند بلكه خودش رفت؛ اما به گونه‏ اى كه در طول تاريخ ظلم غاصبان قابل انكار نباشد.»
هم چنین بزرگان ما در پاسخ این پرسش که چرا حضرت على (ع) در اين ‏باره صبر كرد و با آن همه شجاعت دست به شمشير نبرد و از حضرت زهرا دفاع نکرد و انتقام آن حضرت را نگرفت گفته اند؟ ممكن است چنين برداشتى صورت گيرد كه تنها راه رسيدن به حق، استفاده از شمشير و زور است و تنها مى‏ توان با توسل به نيروى قهريه، بدون در نظر گرفتن شرايط و پيامدهايى كه ممكن است به دنبال داشته باشد، حق را ستاند؛ اما سيره پيامبران و به ويژه پيامبر گرامى اسلام (ص) نشان مى‏ دهد كه آن بزرگوار نيز هرگز با توسل به زور به دنبال انجام رسالت و تبليغ دين نبوده ‏اند و حتى در بسيارى از اوقات ستم ‏ها و ظلم‏ هاى روا شده بر خود و پيروانشان را تحمل كرده ‏اند تا بتوانند به مصالحى كه آن را براى پيروانشان لازم تر مى‏دانسته‏ اند، دست يابند.

پيامبر گرامى اسلام كه اسوه حسنه ما مى ‏باشد، همواره براى دستيابى به حق خود و پيروانشان تا آن زمان كه مجبور نمى ‏شده ‏اند، دست به شمشير نمى ‏برده ‏اند. و گاه مى ‏شد كه آن حضرت انجام عملى را تا موعد مقرر آن به تأخير مى ‏انداخت و يا به خاطر مصالح مسلمانان به پذيرش پيمان‏هاى ظالمانه ‏اى تن مى ‏داد.

مثلاً تمامى مفسران درباره آيه «وَ أَنذِر عَشيِرَتَكَ الأَقرَبينَ» سوره شعرا، آيه 214. اتفاق نظر دارند كه اين آيه در سال سوم بعثت نازل شده است و تا آن زمان هيچ يك از اقوام و خويشان پيامبر دعوت آن حضرت را از زبانشان نشنيده بودند و اين تأخير سه ساله به علت شرايط زمانى و مكانى ويژه بوده است. مثال ديگر اين كه در حدود سال ششم هجرت هنگامى كه پيامبر با كفار قريش پيمان صلحى را منعقد كرد، هنگام نگارش پيمان‏ نامه آن حضرت، على (ع) را فرا خواند و فرمود: بنويس به نام خداوند بخشنده مهربان! سهيل بن عمرو، نماينده كفار قريش، گفت: اين خدايى را كه تو مى ‏گويى، من نمى ‏شناسم و تنها بنويس به نام خدا! پيامبر (ص) فرمود: همين را بنويس! پس پيامبر (ص) به على (ع) فرمود: بنويس اين قرارداد صلحى است بين رسول خدا و سهيل بن عمرو! سهيل گفت: اگر بر پيامبرى تو شهادت مى‏ داديم كه با تو نمى‏ جنگيديم؛ تنها نام خودت و پدرت را بنويس!

در مفاد اين قرارداد چنين آمده بود كه به مدت ده سال بين مسلمانان و كفار جنگى در نگيرد و هر شخصى از كفار به پيامبر پناهنده شود، بازگردانيده شود؛ اما اگر از افراد پيامبر (ص) كسى به قريش پناهنده شد، بازگشت داده نخواهد شد.

مفاد اين پيمان‌‏نامه هر چند به نظر برخي از صحابه ظالمانه و غير قابل پذيرش بود، اما پيامبر براى حفظ مصالح امت اسلامى و اهدافى بسيار ژرف‌‏تر از انعقادِ يك پيمان صلح آن را پذيرفت.

حضرت على (ع) نيز با ملاحظه خطرهايى كه در صورت قيام او، جامعه اسلامى را تهديد مى‏ كرد از قيام و اقدام مسلحانه بر عليه ظالمان به حضرت زهرا خوددارى كرد و با دشمنان خويش سازش نمود تا اصل اسلام محفوظ بماند. در اين جا به چند نمونه از خطرهاى جدى كه در آن دوران اسلام و مسلمانان را تهديد مى‏ كرد، اشاره مى ‏كنيم:

1) خطر مرتدين‏

بسيارى از گروه‏ ها و قبايلى كه در سال ‏هاى آخر عمر پيامبر مسلمان شده بودند، هنوز آموزش ‏هاى لازم اسلامى را نديده بودند و نور ايمان كاملاً در دل آن ها نفوذ نكرده بود. از اين ‏رو هنگامى كه خبر درگذشت پيامبر اسلام در ميان آنان منتشر گرديد، گروهى از آنان پرچم «ارتداد» و بازگشت به بت ‏پرستى را برافراشتند و عملاً با حكومت اسلام در مدينه مخالفت كرده، حاضر به پرداخت ماليات اسلامى نشدند. اینان با گردآورى نيروى نظامى، نظام نوپاى اسلامى را به شدت مورد تهديد قرار دادند. به همين جهت نخستين كارى كه حكومت جديد انجام داد، نبرد با مرتدان بود. در چنين موقعيتى كه دشمنان ارتجاعى اسلام، پرچم ارتداد را برافراشته و حكومت اسلامى را تهديد مى ‏كردند، هرگز صحيح نبود كه امام (ع) پرچم ديگرى به دست گيرد و قيام نمايد.
حضرت على (ع) در يكى از نامه‏ هاى خود به مردم مصر، به اين نكته اشاره مى ‏كند و مى ‏فرمايد: «آن گاه كه پيامبر (ص) به سوى خدا رفت، مسلمانان پس از وى در كار حكومت با يكديگر درگير شدند. سوگند به خدا، نه در فكرم مى‏ گذشت و نه در خاطرم مى ‏آمد كه عرب خلافت را پس از رسول خدا (ص) از اهل بيت او بگرداند، يا مرا پس از وى از عهده ‏دار شدن حكومت باز دارند. تنها چيزى كه نگرانم كرد شتافتن مردم به سوى فلان شخص (ابوبكر) بود. من دست باز كشيدم تا آن جا كه ديدم گروهى از اسلام بازگشته، مى‏ خواهند دين محمد (ص) را نابود سازند. پس ترسيدم كه اگر اسلام و طرفدارنش را يارى نكنم (و دست به قيام بزنم)، رخنه ‏اى در آن بينم يا شاهد نابودى آن باشم، كه مصيبت آن بر من سخت ‏تر از رها كردن حكومت برشماست، كه حكومت كالاى چند روزه دنياست...

2) خطر مدعيان دروغين نبوت

علاوه بر خطر مرتدين، مدعيان نبوت و پيمبرانى دروغين مانند «مسيلمه»، «طليحه»، «سجاح» نيز در صحنه ظاهر شده، هر كدام طرفداران و نيروهايى دور خود گرد آوردند و قصد حمله به مدينه را داشتند كه با همكارى و اتحاد مسلمانان پس از زحماتى فراوان نيروهاى آنان شكست خوردند.

3) خطر روميان

خطر حمله احتمالى روميان نيز مى ‏توانست مايه نگرانى ديگرى براى جبهه مسلمانان باشد، زيرا تا آن زمان مسلمانان سه بار با روميان درگير شده بودند. از همين روى روميان مسلمانان را براى خود خطرى جدى تلقى مى ‏كردند و در پى فرصتى بودند كه به مركز اسلام حمله كنند. اگر حضرت على (ع) دست به قيام مسلحانه مى ‏زد، با تضعيف جبهه داخلى مسلمانان، بهترين فرصت به دست رومى ‏ها مى ‏افتاد كه از اين ضعف استفاده كنند.

لذا در چنین شرایطی سكوت حضرت على (ع) همانند سكوت پيامبر است كه گاهى براى مصلحت يا رفع فتنه سكوت مى ‏نمود؛ مانند جريان طلب نمودن كاغذ و قلم در واپسين روزهاى حيات حضرت رسول (ص) كه بعضى از حاضران (عمر) گفتند: «اِنَّ رسول اللَّه (ص) يَهْجر»؛ (صحيح مسلم، ج 5، ص 76، دارالفكر، بيروت). پيامبر هذيان مى‏ گويد، يا به قولى: «قَدْ غَلَبَ عَلَيْهِ الْوَجَعُ»؛ (صحيح مسلم، همان؛ صحيح بخارى، ج 7، ص 9، دارالفكر، بيروت). درد بر او غالب شده است و بيهوده حرف مى ‏زند. تا جايى كه حضرت دستور فرمودند همه از خانه بيرون بروند و از نوشتن صرف‏ نظر كردند و سكوت فرمود.

امير مؤمنان على بن ابى‏طالب (ع) نيز به خاطر مصالح و رفع فتنه و جلوگيرى از نابود شدن اسلام سكوت كردند. ابو طفيل مى‏ گويد: در روز شورا من در كنار آن خانه - محل شوراى شش نفره - بودم كه سر و صدا از اندرون بلند شد. شنيدم كه امام على (ع) مى‏ فرمود: «زمانى مردم با ابوبكر بيعت كردند به خدا قسم كه من از او سزاوارتر بودم و حق با من بود؛ اما در عين حال اطاعت كردم تا مبادا مردم كافر شوند و گردن يكديگر را با شمشير بزنند. سپس ابوبكر براى عمر بيعت گرفت، در حالى كه به خدا قسم من سزاوارتر بودم؛ ولى باز هم اطاعت كردم كه مبادا مردم كافر شوند و امروز شما مى ‏خواهيد با عثمان بيعت كنيد، اما به خدا سوگند، من رضايت نمى‏ دهم و اطاعت نمى‏ كنم».

در نهج ‏البلاغه نيز مى‏ خوانيم كه آن حضرت فرمود: «من رداى خلافت را رها ساختم و دامن خود را از آن درپيچيدم و كنار رفتم، در حالى كه در اين انديشه فرو رفته بودم كه آيا با دست تنها و بدون ياور به پا خيزم و حق خود و مردم را بگيرم و يا در اين محيط پر خفقان و ظلمتى كه پديد آورده‏ اند، صبر كنم؟ محيطى كه پيران را فرسوده، جوانان را پيرو مردان با ايمان را تا واپسين دم زندگى به رنج وا مى‏دارد. عاقبت ديدم بردبارى و صبر، به عقل و خرد، نزديك‏تر است، لذا شكيبايى ورزيدم، ولى به كسى مى ‏ماندم كه خار در چشم و استخوان در گلو دارد، با چشم خود مى ‏ديدم ميراثم را به غارت مى ‏برند». (نهج ‏البلاغه، صبحى صالح، خطبه 3.)

امام (ع) در جاي ديگر مي ‌فرمايد: «خوب مى ‏دانيد كه من از همه كس به خلافت شايسته ‏ترم. به خدا سوگند، تا هنگامى كه اوضاع مسلمين رو به راه باشد و در هم نريزد و به غير از من به ديگرى ستم نشود، هم چنان مدارا خواهم كرد». (نهج‏ البلاغه، صبحى صالح، خطبه 74.)

آرى، حضرت على (ع) در برابر ظالمان و غاصبان کاري نکرد، تا زحمت‏ هاى 23 ساله پيامبر و خون شهدايى چون حمزه، جعفر طيار و... به هدر نرود. ايشان به جهت حفظ اسلام از انتقام خودداري کرد تا اصل اسلام باقى بماند.

منبع: رسالات، ویژه نامه فاطمیه

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین