کد خبر: 30171838
تاریخ انتشار: سه شنبه 25 اسفند 1394
خانه » حواشی » رسالت » هفت سین قرآنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

این ندای روح افزا و نشاط بخش و مملو از مهر و محبت خدا، چنان روح انسان را در خود غرق می کند و به او لذت، شادی و معنویت می بخشد که با هیچ نعمتی برابر نیست. آری! شنیدن ندای محبوب، ندایی آمیخته با محبت و آکنده از لطف، سرتا پای بهشتیان را غرق سرور می کند که یک لحظه ی آن بر تمام دنیا و آن چه...

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

 

1) سلامٌ قولاً مِن رَبِّ رحیم.

«از جانب پروردگار [ی] مهربان [ به آنان] سلام گفته می‌شود.»

این ندای روح افزا و نشاط‌بخش و مملو از مهر و محبت خدا، چنان روح انسان را در خود غرق می‌کند و به او لذت، شادی و معنویت می‌بخشد که با هیچ نعمتی برابر نیست. آری! شنیدن ندای محبوب، ندایی آمیخته با محبت و آکنده از لطف، سرتا پای بهشتیان را غرق سرور می‌کند که یک لحظه‌ی آن بر تمام دنیا و آن چه در آن است برتری دارد.

از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله روایت شده: «در همان حال که بهشتیان غرق در نعمت‌های بهشتی هستند، نوری بر بالای سرشان آشکار می‌شود؛ نور لطف خداوند است که بر آن ها پرتو افکنده است. سپس ندایی برمی‌خیزد که «سلام بر شما ای بهشتیان». نظر لطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می‌کند که از همه چیز جز او غافل می‌شوند و همه نعمت‌های بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می‌سپارند.»

2) سلامٌ علی نوحٍ فی العالمین.

«درود بر نوح در میان جهانیان»

چه افتخاری از این برتر و بالاتر که خداوند بر حضرت نوح علیه‌السلام سلام می‌فرستد! سلامی که در میان جهان و جهانیان باقی می‌ و تا دامنه قیامت گسترده می‌شود. سلام خدا توأم با ثناء جمیل و ذکر خیر بندگانش در قرآن کریم؛ کمتر سلامی به این گستردگی و وسعت درباره کسی دیده می‌شود، به ‌ویژه اینکه لفظ «العالمین» معنی وسیعی دارد که نه تنها همه انسان‌ ها بلکه عوالم فرشتگان و ملکوتیان را نیز در برمی‌گیرد.

3) سلامٌ علی اِبراهیم

«درود بر ابراهیم»

در آیات پیش از این آیه، به چگونگی بشارت دادن فرزندی بردبار و پراستقامت بر حضرت ابراهیم و جریان دستور ذبح اسماعیلفرزند ایشان - و تسلیم بودن هر دوی آن ها بر این امر اشاره شده است ک پس از یادآوری این قضایا خداوند می‌فرماید: سلام بر ابراهیم [آن بنده مخلص و پاک باد.]

4) سلامُ عـَلی موُسی و هارون

«درود بر موسی و هارون»

در آیات پیش از این آیه، خداوند ضمن آیاتی، جریانات حضرت موسی و هارون را نقل می‌فرماید:

- ما این دو برادر و قوم آن ها را از اندوه بزرگ رهایی بخشیدیم

- ما آن ها را یاری کردیم تا آن ها بر دشمنان نیرومند خود پیروز شدند

- ما به آن دو، کتاب آشکار دادیم

- ما آن دو را به راه راست هدایت نمودیم

- ما ذکر و یاد خیر آن ها را در اقوام بعد باقی و برقرار ساختیم

و بعد از یادآوری موارد فوق خداوند برآن دو سلام می ‌رساند.

سلامی از ناحیه پرودگار بزرگ و مهربان؛ سلامی که رمز سلامت در دین و ایمان در اعتقاد به مکتب است؛ سلامی که بیانگر نجات و امنیت از مجازات و عذاب این جهان و آن جهان است.

5) سلامُ علی آلِ یاسین

«درود بر پیروان الیاس»

خداوند می‌فرماید: ما نام نیک الیاس را در میان امت ‌های بعد جاودان کردیم.

امت ‌های دیگر زحمات این انبیاء بزرگ (الیاس و سلاله‌ی او) را که در پاسداری خط توحید و آبیاری بذر ایمان منتهای تلاش و کوشش را به عمل آوردند، هرگز فراموش نخواهند کرد و تا دنیا برقرار است، یاد و مکتب این بزرگ مردان فداکار زنده و جاویدان است.

6) سلامٌ عـَلیکُم طِبتُم فادخـُلوُها خالدین

«... سلام برشما، خوش آمدید، در آن درآیید [و] جاودانه [بمانید]»

در این آیه خداوند می‌فرماید که بهشتیان وقتی به بهشت می‌رسند، در حالی که درهای آن گشوده شده است نگهبانان بهشت به آنها می‌گویند: سلام بر شما. گوارا باد این نعمت‌ها بر شما، داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید.

7) سلامُ هیَ حتّی مَطلَعِ الفـَجر

«[آن شب] تا دم صبح، صلح و سلام است»

این آیه درباره شب قدر است؛ آن شبی است که قرآن در آن نازل شده و عبادت و احیاء آن معادل هزار ماه است؛ خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‌شود و رحمت خاص الهی شامل بندگان می‌گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل می‌گردند.

منبع: «نوروزنامه»، نرم‌افزار مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی نمایندگی خراسان رضوی ویژه نوروز 1395.

 

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین