کد خبر: 33149988
تاریخ انتشار: سه شنبه 10 فروردين 1395
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » مرجع عالیقدر :دریافت سود از دیرکرد وام های بانکی ربا و حرام است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله العالی تاکید کردند: دریافت سود برای تاخیر در وام های بانکی و ادای دین، ربا و حرام است.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

معظم له امروز در دیدار شهردار قم افزودند: طبق احکام شرعی اسلام اگر یک نفر به شخص دیگری قرض بدهد در ضمن عقد قرارداد با او اگر شرط کند که اگر نیاوردی باید یک مبلغ معینی را بدهی این ربا محسوب نمی شود، ولی اگر شرط نکرده باشد و بخواهد مبلغی را اضافی بر اساس گذشت زمان و تاخیر در ادای دین از او بگیرد، این عمل ربا است.

مرجع عالیقدر با تاکید بر این که اقتصاد مد نظر اسلام اقتصاد مبتنی برتولید است و اسلام با این طرز استفاده از پول مخالف است، ادامه دادند: اسلام ،دین کار است و می گوید برای بدست آوردن پول یا باید کار کنید و یا مثل مضاربه و امثال اینها سرمایه خود را در خدمت کاری قرار دهید.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی با بیان این که استفاده از پول برای پول بدست آوردن مفاسد زیادی دارد،در تبیین علت آن اظهارداشتند: برای اینکه صاحب پول در خانه اش نشسته و بدون اینکه دردسر ساختن کارخانه یا در افتادن با کارگرها را داشته باشد، پول بدست می آورد ولی اگر مساله بهره و سود در کار نباشد آن شخص مجبور است پول خود را در راه عمران، آبادانی، صنعت و کشاورزی به کار گیرد.

ایشان گفتند: از طرفی آن کسی که مقروض است، روز به روز مقروض تر می شود، لذا اسلام با این کار مخالف است، و ما نیز این مساله را به آقای دکتر سیف ( رئیس بانک مرکزی) که به قم آمده بود، اعلام کردیم. حتی سرمایه گذار فرودگاه قم نیز دچار این مشکل شده بود که پس از دریافت وام از او بهره می گرفتند که ما نامه ای نوشتیم مثل اینکه موثر واقع شد.

معظم له با بیان اینکه خداوند در هفت سوره قرآن ربا را حرام اعلام کرده است، اضافه کردند: خداوند ربا را خانمان برانداز و توام با مفاسد فراوان دانسته لذا آن را عملی حرام معرفی کرده است.بانک ها نیز باید هر آنچه که به عنوان بهره گرفتند ، پس بدهند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی همچنین با اشاره به اینکه شهرداری باید مشکلات مربوط به بدهی های خود به بانک ها را از طریق نمایندگان قم پیگیری کند، افزودند: قم نمایندگان برجسته ای دارد که یکی از آنان آقای لاریجانی است ، من در مورد مشکلات شهرداری توصیه های لازم را به نمایندگان قم در مجلس می کنم. مرجع عالیقدر با تاکید بر اینکه امور مرتبط با مدیریت شهری به هیچ وجه در حیطه وظایف کاری ما نیست، تصریح کردند: شهرداری باید کلیه برنامه ها و اقدامات لازم در مورد طرح 1404 را پیش بینی و تدوین کند و آن وقت آنها را به منظور بررسی در خصوص انطباق با قوانین شرعی به ما ارائه دهد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی با بیان اینکه همه باید در مسیر اسلام و انقلاب گام برداریم، ضمن تاکید بر اهمیت شهر قم، گفتند: باید به قم به عنوان پایتخت انقلاب اسلامی و جهان تشیع عنایت بیشتری شود.شهر قم از جهت شعائر دینی و آئین ها و مراسم دینی و انقلابی باید الگوی دیگر شهرها باشد و کسی که وارد قم می شود، آن را به خوبی احساس کند.

معظم له خاطرنشان کردند : من بعد از فتنه 88 به شهرها و استان های مختلف کشور سفر کردم و در برخی از شهرها مانند تبریز هیچ اثری از ساختمان های خشتی و گلی ندیدم، و حتی بافت های قدیمی آن نیز که جنبه تاریخی و باستانی دارد به شکل جدید و امروزی احیاء شده اند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین