کد خبر: 34840080
تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 فروردين 1395
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » آیت الله العظمی نوری همدانی: اعتکاف بهترین فرصت برای خلوت با معبود است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله العالی با تاکید بر ضرورت انقلابی ماندن گفتند: امروز بایستی اصول، معیارها، برکات و ثمرات انقلاب را برای مردم بیان کنیم، چراکه دو جریان همیشه وجود داشته است؛ نخست استکبار و نفاق و صهیونیزم است که هیچگاه دست از پای نمی کشد و جریان دوم هم بیداری اسلامی است که در برابر دشمن کوتاه نمی آید.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

حجت الاسلام سید علیرضا تکیه ای رییس ستاد مرکزی اعتکاف به همراه جمعی از اعضای این ستاد‌ پیش از ظهر امروز با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی با این مرجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کردند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در این دیدار با بیان این که مسأله اعتکاف امری مهم و ضروی است، اظهار داشتند: اعتکاف نشان دهنده برنامه اسلام برای خودسازی افراد است و مدیران این جریان کار مهمی بر عهده دارند چراکه مدیریت خود امری ضروری است و هر مجموعه ای به مدیر نیاز دارد و برای آن که یک تشکل خوب و مطلوب به فعالیت خود ادامه دهد باید مدیر آن مرکز در تمام ابعاد احتیاجات و نیازهای مجموعه را برآورده کند.

معظم له افزودند: در میان انسان ها فقط معصومین کامل هستند؛ اما بقیه ناپخته و خام هستند و خداوند این دنیا را محل تکامل قرار داده که یکی از این راه ها عمل عبادی و معنوی اعتکاف است چرا که فقط انسان در میان موجودات جهان ظرفیت تکامل را دارد. استاد درس خارج حوزه علمیه با بیان این که هر انسانی برای تکامل به چهار اصل ضروری احتیاج دارد، گفتند: نسختین اصل علم است چراکه انسان جاهل نمی تواند در راه علم گام بردارد؛ اسلام سواد و علم را برای همه لازم می داند و این که چرا قرن ها مسلمان ها در جهل به سر می بردند مسأله ای مهم است و نشان دهنده آن است که دشمنان در کمین بوده و نمی گذارند معارف اسلام عملی شود.

مرجع عالیقدر با تأکید بر دومین اصل برای تکامل آن را ایمان به خدا دانستند و ابراز داشتند: علم بدون ایمان نه تنها فایده ای ندارد بلکه باعث تخریب انسان می شود، همچنان که خداوند در قرآن کریم علم همراه با ایمان را باعث درجه پیدا کردن انسان می داند؛ امروز دشمن سعی دارد تردیدهایی ایجاد کند و دین مردم را از آن ها بگیرد که حوزه های علمیه دراین زمینه مسؤول هستند و باید پاسخگو باشند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی ادامه دادند: چندی پیش که جمعی از فضلا حوزه علمیه به خدمت رهبری معظم رسیدند ایشان تأکید کردند که مردم و نهادها باید انقلابی بمانند که این صحبت هشدار به وجود جریان های ضد انقلاب است؛ بنابراین باید سعی کنیم فرمایش ایشان را در حد توان خودمان عملی کنیم. ایشان سومین اصل در تکامل انسان را عقل دانستند و گفتند: عقل با علم تفاوت دارد؛ علم یعنی فهم و دانستن که با کتاب و درس و استاد حاصل می شود ولی عقل یعنی تشخیص حق از باطل که از آن تعبیر به بصیرت می شود و چه بسا افرادی که علم دارند ولی قدرت تشخیص حق از باطل را ندارند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کردند: ما علم را درجه بندی می کنیم و فردی را عالم تر از دیگری می دانیم ولی تا به حال نشده است که کسی عقل را درجه بندی کند چرا که عقل و قدرت تشخیص حق از باطل بیشتر به عمل انسان مربوط است و به همین خاطر درجه بندی آن کارآسانی نیست؛ عقل بر علم برتری دارد، همچنانکه قرآن هم اولوالباب و صاحبان تشخیص حق از باطل را ستایش می کند.

معظم له با بیان این که اصل چهارم تعهد و تقوا است و از اصول مهم است، بار دیگر به اهمیت اعتکاف اشاره و تصریح کردند: اعتکاف عبادت و بندگی خدا است و انسان به هر اندازه در راه عبادت خداوند زحمت بکشد بیشتر اثر آن را می بیند؛ اما باید دانست که در میان عبادات تفکر از اهمیت بسیاری برخوردار است همچنانکه برخی از بزرگان نیمه های شب ساعت های روی سجاده نشسته و فکر می کردند؛ بنابراین باید خلوت کردن در ایام اعتکاف تقویت شود و برنامه های مساجد آن چنان متراکم نشود که فرصت خلوت کردن را از معتکفین بگیرد.

مرجع عالیقدر در پایان یادآور شدند: امروز بایستی اصول، معیارها، برکات و ثمرات انقلاب را برای مردم بیان کنیم چراکه دو جریان همیشه وجود داشته است؛ نخست استکبار و نفاق و صهیونیزم است که هیچ گاه دست از پای نمی کشد و جریان دوم هم بیداری اسلامی است که نباید در برابر دشمن کوتاه بیاید.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین