کد خبر: 3618759
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » بیش از 62 میلیون سفر در کشور انجام شده است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مرکز آمار ایران برای بهار امسال؛

شبکه ایران / مرکز آمار ایران اعلام کرد: تعداد سفرهای داخلی در بهار سال جاری 62 میلیون و 585 هزار و 30 سفر بوده است. 53 درصد از سفرهای داخلی با اقامت شبانه و 47 درصد بدون اقامت شبانه بوده است.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

 از طرح آمارگیری از گردشگران ملی که از سوی مرکز آمار ایران انجام شده، حدود 53 درصد خانوارهای کشور که معادل 11میلیون و 694 هزار و 727 خانوار می باشند، حداقل یک سفر داشته اند. در مقابل حدود 47 درصد یعنی10میلیون و 532 هزار و 273 خانوار در این فصل سفری نداشته اند.

بیشترین سفرهای با اقامت شبانه فصل بهار در سال 1392، با هدف دیدار دوستان و بستگان (58 درصد) و سپس با هدف های گردش و تفریح (24 درصد) و زیارت (11 درصد) انجام پذیرفته است.

سفرهای با اهداف فوق در مجموع 93 درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود 7 درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی نظیر درمان، آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

همچنین در فصل بهار امسال 43 درصد از سفرها بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، 24 درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، 12 درصد با هدف درمان و 9 درصد با هدف زیارت انجام شده است. 12 درصد سفرهای بدون اقامت شبانه با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل بهار سال1392، منزل بستگان و آشنایان با 73 درصد، ویلا و آپارتمان اجاره ای با هشت درصد و ویلا و آپارتمان شخصی با 6 درصد، اقامتگاه عمومی و چادر و کمپ شخصی هر یک با چهار درصد، اقامتگاه سازمانی با سه درصد و سایر اقامتگاه ها با 2 درصد بوده است.

همچنین 10 شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال 1392 شامل مشهد، تهران، رشت، شیراز، اصفهان، قزوین، قم، ساری، کرمان و بندرانزلی بوده که دارای بیشترین تعداد سفر بوده اند.

توجه به این نکته ضروری است که الگوی گردشگری از لحاظ نوع سفر، در این شهرستان ها با هم متفاوت است. عمده سفر ها در شهرستان های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، قم و کرمان از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان های رشت، قزوین، ساری و بندرانزلی از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.

در پایان این گزارش آمده است: نتایج تفصیلی طرح مذکور در قالب نشریه در دست چاپ و انتشار است، کاربران می توانند از طریق سایت مرکز آمارایران به آدرس www.amar.org.ir و یا از طریق واحد اطلاع رسانی به آن دسترسی داشته باشند.//33

 

منبع: ایرنا

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین