کد خبر: 3618772
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان»
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
تالیف دکتر داوری منتشر شد

شبکه ایران / این نوشته در حقیقت گزارش پدید آمدن روشنفکری و ظهور روشنفکران در مرز میان تفکر و ادب و هنر از یک¬سو و سیاست از سوی دیگر ـ و احیانا در قلمرو پراکسیس مارکس ـ و چگونگی ادای وظیفه روشنفکری و افول و پایان ¬یافتن تاریخ آنست.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

کتاب «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان» علاوه ¬بر مقدمه، مشتمل بر 9 فصل و 3 ضمیمه است. عناوین فصول کتاب عبارتند از: «فصل اول: کانت و منورالفکری»، «فصل دوّم: منورالفکری چیست؟»، «فصل سوّم: دانشمند، سیاست و حقیقت»، «فصل چهارم: قوام روشنفکری در جهان و ورود و سیر آن در ایران»، «فصل پنجم: معنای روشنفکری»، «فصل ششم: وضع روشنفکری و روشنفکران در شش دهه اخیر»، «فصل هفتم: نظری به روشنفکری دینی»، «فصل هشتم: روشنفکری در بحران» و «فصل نهم: خاتمه و نتیجه».
در 50 سال اخیر در باب روشنفکری و کار و بار روشنفکران بسیار گفته و نوشته ¬اند. بعضی از این نوشته ¬ها گزارش پژوهش است و در بعضی دیگر روشنفکری نقد شده است. این دفتر کمتر صورت گزارش دارد و بیشتر متضمن نقد و نقادی است. اما در این نقد و نقادی غرض مخالفت و موافقت و ذکر حسن و عیب نبوده است. اینکه روشنفکران خدمت کرده ¬اند یا خیانت یک بحث است و درک و بیان تاریخ پدید آمدن روشنفکری و امکان¬ها و توانایی¬های روشنفکران و مقام و اثر ایشان در تاریخ بحث دیگر است. من کاری به خدمت و خیانت روشنفکران نداشته ¬ام و حتی به اغراض و مقاصد سیاسی آنان به قصد صدور حکم و تحسین و تقبیح نپرداخته ¬ام.
این نوشته در حقیقت گزارش پدید آمدن روشنفکری و ظهور روشنفکران در مرز میان تفکر و ادب و هنر از یک¬سو و سیاست از سوی دیگر ـ و احیانا در قلمرو پراکسیس مارکس ـ و چگونگی ادای وظیفه روشنفکری و افول و پایان ¬یافتن تاریخ آنست. پیداست که در شرح تاریخ روشنفکری تفاوتی میان اروپا و آمریکای متجدد و کشورهایی که تجدد را از اروپا اخذ کرده ¬اند وجود دارد. این دو صورت روشنفکری لااقل در ظهور و از حیث عملکرد تفاوت¬ها دارند. در فصول این کتاب به این تفاوت کم و بیش توجه شده است.
مطلب دیگر تمییز میان منورالفکری و روشنفکری است. همه نویسندگانی که در باب روشنفکری قلم زده ¬اند این دو را یکی دانسته ¬اند و بعضی حتی مرزی میان دانش و فلسفه و حکمت و شعر و سیاست با روشنفکری قائل نشده ¬اند. منورالفکری ناظر به قوام تجدد و طراحی جهان متجدد است. اما روشنفکری در زمانی به وجود می ¬آید که در راه تحقق این طرح در عمل و سیاست مشکلاتی پیدا می ¬شود که در آغاز دیده نشده بود. روشنفکر پدید آمدن این مشکلات را به قصور سیاست و سیاستمداران بازمی ¬گرداند و رعایت اصول آزادی و عدالت و پایبندی به حقیقت را یادآوری می ¬کند یا درست بگوییم روشنفکری نظارت بر حکومت و تذکر به لزوم پایبندی آن به اصول تجدد و رعایت آنها است. در این نظارت گاهی روشنفکرانی در برابر حکومت می ایستند و به مبارزه بر می ¬خیزند یا بر سر حکومت فریاد می¬ زنند.
نظارت بر حکومت و فریاد زدن بر سر آن را ناچیز نباید انگاشت، اما در زمانی که اصول تجدد مورد چون و چرا قرار می ¬گیرد یا امید به تحقق رویای منورالفکری رو به ضعف می ¬رود، دفاع از تجدد نیز دشوار می¬ شود و روشنفکران ناگزیر به خلوت خود پناه می¬ برند یا راه دیگری پیش می ¬گیرند. این نوشته بیان سرگذشت روشنفکری در دوران پایانی تجدد است. دورانی که در آن تکلیف و سرنوشت آزادی و عدالت و حقیقت در تکنیک و با تکنولوژی تعیین می¬ شود. در این دوران ظاهراً نیازی به روشنفکری نیست و شاید به همین جهت است که بازمانده ¬های نسل روشنفکری پس از جنگ جهانی دوم تقریباً خاموشی گزیده ¬اند.
روشنفکران جهان در حال توسعه نیز چون راهیان راه تجددند و می¬ توانند حرفی برای گفتن داشته باشند در معرکه و غوغای جهانی¬ شدن سرگردان شده¬ اند. با پدید آمدن جهان مجازی و مصرف¬¬ شدن علم و اطلاعات و ادب و فرهنگ اگر روشنفکر دست و پای خود را گم کند بر او بأس و حرجی نیست. مع¬ هذا نباید تصور کرد که راه نظر بسته شده است. همیشه و همواره کسانی هستند که در بحرانی ¬ترین زمان¬ها به راه برون ¬شد و به امکان های آینده می ¬اندیشند. پایان روشنفکری پایان تفکر نیست. هنوز و همیشه می¬ توان در انتظار گشایش راه بود.
عناوین ضمایم کتاب نیز عبارتند از: «ضمیمه1: نظری به رساله تحقیق در تجدد و ملیت و تناسب این دو معنی با یکدیگر نوشته ابوالحسن فروغی چاپ اول 1309 تهران چاپخانه اتحادیه»، «ضمیمه 2: دین و آزادی و هنر»، «ضمیمه 3: علم و روشنفکری».
در پایان کتاب نیز فهرست اعلام منتشر شده است.
کتاب «سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان» تألیف رضا داوری اردکانی در 388 صفحه به شمارگان 1650 نسخه، به همت انتشارات سخن منتشر شده است.// 22
منبع: خبرگزاری شبستان

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین