کد خبر: 3618776
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » `نوروز` تابلوی تمدن ما است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
سید جواد میری:

شبکه ایران / نوروز تنها یک عید و جشن نیست بلکه تابلو یک تمدن و مولفه فرهنگی است که می تواند بازوی قدرت ما در منطقه باشد یا به عنوان یک مقوّم از آن استفاده شود.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

سید جواد میری استاد تاریخ ادیان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در آستانه نوروز و تجدید حیات طبیعت درباره مفهوم نوروز به عنوان یک مؤلفه تمدنی توضیح داد: ما زمانی که صحبت از نوروز می‌کنیم معمولاً می‌گوییم که این سنت از کجا آغاز شده، ‌چه گونه است و به چه صورت برگزار می‌شود، اما حقیقت امر در دنیای جهانی شده و در هم تنیده امروز، روابط چنان در هم تنیده که کشورهای موفق، آن‌هایی هستند که وحدت ملی و منطقه‌ای خود را به جهانی تبدیل کنند.
میری معتقد است که اگر ما به مؤلفه‌های قدرت در ایران نگاه کنیم یکی از مؤلفه‌های قدرت ما می‌تواند مؤلفه‌های فرهنگی باشد که نه تنها ریشه در تاریخ ایران بلکه به عنوان یک حوزه فرهنگی وسیع‌تر از مرزهای سیاسی تلقی ‌شود.
وی با بیان اینکه اندیشمندان ما از این فرهنگ وسیع با عنوان ایران فرهنگی یا ایران بزرگ یاد می‌کنند، افزود: ما اینجا بحث ناسیونالیستی نداریم که بگوییم همه اینها باید زیرمجموعه ایران باشد بلکه اتفاقاً اگر یک نگاه گذرا به مرزهای خودمان بیاندازیم از نزدیکی‌های مسکو تا آلبانی و مناطق بالکان تمام مناطق قفقاز و مناطق آسیای مرکزی که در قدیم به آن ماوراءالنهر می‌گفتند تا ترکیه و سوریه و شمال عراق و حتی در مرزهای جنوب شرقی ما به عنوان مثال افغانستان،‌ پاکستان، هند و ... نوروز یک مؤلفه‌ تجمیع‌کننده و الفت‌دهنده بین ماست.
میری در ادامه یادآور شد: اگر در همین منطقه‌ای که الان در غرب آسیا زندگی می‌کنیم دقت کنیم، در این منطقه (ترکستان شرقی در ادبیات قدیم ما) نوروز دقیقاً در روز 21 مارچ (اول فروردین) جشن گرفته می‌شود این یک مؤلفه فرهنگی است که می‌تواند بازوهای قدرت ما را در منطقه تقویت کند یعنی به عنوان یک مقوّم از آن استفاده شود.
استفاده از رویکردهای علمی در زمینه پررنگ‌کردن «نوروز»
وی درباره راهکارهای مهم برای تبدیل کردن این پتانسیل به فرهنگ عملی بین‌المللی گفت: یکی از راه‌های آن این است که از رویکردهای علمی استفاده کنیم یا رویکردهای دیگری مثل سینمای مشترک و هفته مشترک که در آن سمینارهای جهانی تشکیل می‌شود و اندیشمندان،‌ شعرا، هنرمندان و تاریخ‌دانان را نهادینه سازیم. در نهایت اینکه چطور می‌توانیم مؤلفه‌های قدرت فرهنگی را مطرح کنیم به گونه‌ای که قدرت تأثیرگذاری آن در منطقه افزایش یابد باید به میزان مشارکت تمام اقشار علمی، ‌فرهنگی و سیاسی توجه کنیم.
این استاد جامعه‌شناسی و تاریخ ادیان با بیان اینکه نوروز تاکنون به عنوان یک مؤلفه ایرانی و جشن ملی تعریف شده درحالی که ما باید نوروز را از یک جشن ملی تبدیل به یک فستیوال حوزه تمدنی و بین‌المللی کنیم، اظهار داشت: به طوری که تمامی کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند تحویل سال خود را به صورت واقعی در نوروز قرار بدهند، الان تنها کشورهایی این کار را کردند شاید ایران و افغانستان بودند در حالی که باید جشن تمدنی از کشورهای مختلف (ترکمنستان و آذربایجان و ...) برای نوروز بگیرند.
میری با اشاره به اینکه تقویت این حوزه‌های فرهنگی در روابط سیاسی،‌ اجتماعی و علمی ما تأثیرگذار است، توضیح داد: در این ارتباط می‌توان واحد درسی در دانشگاه درباره فرهنگ،‌ نوروز و تاریخچه آن ایجاد کرد.
وی یکی از مسائل مهم امروز در دنیا را بحث تعیین مناطق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای کشورها نظیر اتحادیه اروپا به شمار آورد و گفت: ما هم باید در حوزه تمدنی خود چنین مناطقی داشته باشیم چرا که مؤلفه‌های مشترکمان چون دین،‌ تاریخ و ... بسیار است ما دست بر هر شخصیت بزرگ ایرانی و تمدنی بگذاریم با یک رویکرد سازنده و مثبت می‌توانیم از آن نتیجه بگیریم، چرا که همه این افراد متعلق به یک حوزه تمدنی مشترک هستند.
میری در پایان تأکید کرد: نباید تصور کنیم که کسی میراث ما را به یغما برده است چرا که نوروز فضایی برای اشتراکات است و همه اینها پلکانی می‌شود که متأسفانه امروز از آن خیلی فاصله داریم البته ناگفته نماند قدرت‌های فرامنطقه‌ای هم از عوامل ترمز ما هستند و برایشان چنین اشتراکی ناخوشایند است اما ما باید به هر طریقی همه را درگیر این کار کنیم و به سمت همگرایی پیش رویم.// 22
منبع: خبرگزاری فارس
 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین