کد خبر: 3618780
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » بانک اطلاعاتی قند و فشارخون مسافران در طرح ملی ایمنی و سلامت تشکیل می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شبکه ایران/ معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان هلال احمر از ایجاد بانک اطلاعات قند و فشارخون مسافران در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی خبر داد.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

دکتر «امیر معتمدی» درخصوص آزمایش رایگان قند و فشارخون مسافران در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی گفت: شیوع بالای بیماریهای غیر واگیر در کشور ما عامل اصلی مرگ و میر است. از جمله بیماریهای غیر واگیر، بالا بودن قند و فشار خون می باشد که اکثر مردم به آن بی توجه هستند و نمی دانند که با یک آزمایش ساده می توانند متوجه بیماری خود شده و سریعا تحت درمان قرار بگیرند.

وی افزود: برخی از مردم بدون اطلاع از بیماری خود زندگی می گذرانند و وقتی با علایم حاد یا عوارض شدیدی مواجه می شوند به سراغ درمان می روند. همین مساله منجر به افزایش مرگ ومیر در کشور می شود. به همین دلیل سنجش و غربالگری قند وفشار خون مهم محسوب می شود.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: خوشبختانه سازمان جوانان هلال احمر، سازمانی است که به بحث های سلامت محور توجه جدی دارد و در همین راستا، آزمایش رایگان قند و فشار خون را در قالب طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در دستور کار قرار داده است.

معتمدی با بیان اینکه آزمایش رایگان قند و فشار خون سال های گذشته نیز انجام می شد افزود: در طرح امسال یک نگاه پژوهشی به این طرح وجود دارد و اطلاعات افرادی که تست قند یا اندازه گیری فشارخون انجام می دهند برای یک مداخله جامع تر در آینده جمع آوری می شود.

وی افزود: این طرح غربالگری محسوب نمی شود ، چرا که غربالگری به پزشک و امکانات آزمایشگاهی دقیق نیاز دارد.

این مقام مسئول در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در همین راستا، پرسشنامه هایی تهیه شده تا اطلاعات دموگرافیک افرادی که قند یا فشار خون آنها توسط اعضا آزمایش می شود، درج شود و این پرسشنامه حاوی اطلاعاتی شامل سن،جنس، سطح سواد، وضعیت شغلی، قد، وزن، سابقه مصرف سیگار و سابقه بیماری دیابت یا فشار خون است. در این حالت افرادی که فشار خون یا قند خون بالاتر از استانداردهای تعیین شده دارند ، به پزشک ارجاع داده می شوند تا با انجام تست های دقیق تر، وجود یا عدم وجود بیماری در فرد مشخص شود. ضمن اینکه با دریافت شماره تماس افراد، می توان ادامه وضعیت سلامت افراد را پیگیری کرد.

معتمدی گفت: در ایام تعطیلات نوروز، حجم انبوهی از هموطنان عازم سفر می شوند و اگر بتوانیم اطلاعات مربوط به فشار یا قند خون آنها را در چادرهای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی جمع آوری کنیم، حجم بزرگی از اطلاعات مربوط به قند و فشار خون هموطنان برای استفاده در طرح های پژوهشی و مداخلات آینده تهیه می شود.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، نگاه و رویکرد حساسیت زایی و هشداری به آزمایش رایگان قند و فشار خون مسافران وجود دارد گفت: اطلاعات جمع آوری شده در این طرح ضمن استفاده در طرح ها و مداخلات آموزشی سازمان جوانان هلال احمر در آینده، می توان مورد استفاده سازمان و نهادهایی همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد.

معتمدی اضافه کرد: در این طرح، هنگام اندازه گیری قند و فشار خون افراد، توصیه ها و هشدارهای لازم به آنها از جمله اینکه افراد 30 سال به بالا باید هر سه سال یکبار قند خون خود را کنترل کنند داده می شود.

به گفته معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، بسیاری از افراد در جامعه ما سواد سلامت لازم را ندارند و در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در بحث کنترل رایگان قند و فشار خون مسافران سعی می شود از طریق ارایه هشدارها و توصیه های لازم، سواد سلامت آنها افزایش یابد.

وی تاکید کرد: هدف از کنترل رایگان قند و فشار خون مسافران نوروزی، ایجاد حساسیت لازم در بین هموطنان است و امید داریم بتوانیم در سالهای آینده مداخلات جامعتری برای ارتقای سلامت هموطنان اجرا کنیم.

//19

منبع: ایرنا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین