کد خبر: 3618789
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » بهاری گرم در راه است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
افزایش دمای کشور در بهار 93 و کاهش 11 درصدی بارش در سال 92

شبکه ایران/ بارش برف و باران در این روزها همه ماجرا نیست. هر چند زمستان سعی دارد تا اثرش را در آخرین روزهای حیات خود همچنان تا بهار حفظ کند، اما رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی از افزایش نیم تا یک و نیم درجه ای دما در اغلب نقاط کشور در 2 ماه فروردین و اردیبهشت 93 نسبت به میانگین بلندمدت خبر می دهد و بر این نکته تاکید می کند که نسبت به میانگین بلندمدت 11درصد کاهش بارندگی داشته ایم.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

«شاهرخ فاتح» در گفت و گو با مهر، در این باره اظهار داشت: «پیش بینی می شود در فروردین و اردیبهشت 93، دمای کشور در بیشتر نقاط بین نیم تا 5/1 درجه افزایش یابد و تنها لکه هایی در جنوب سیستان، بخش هایی از کرمان و هرمزگان دمایی در حد نرمال داشته باشند.»
به گفته وی، از آنجایی که چند سال است دمای هوای کشور در این فصل با افزایش نیم تا 5/1 درجه ای نسبت به میانگین بلندمدت 40 ساله مواجه است بنابراین، این افزایش دما خیلی غیرعادی و غیرقابل انتظار نیست و می توان تا حدودی آن را شرایط نرمال چند سال اخیر عنوان کرد.
کاهش 11 درصدی بارش در کشور
رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی در خصوص شرایط بارشی کشور از ابتدای سال زراعی جاری یعنی اول مهرماه 92 تا روز 24 اسفند 92 اظهار داشت: «در این مدت، میانگین بارش در کل کشور برابر 6/143 میلیمتر بوده که این مقدار نسبت به سال گذشته که برابر 2/160 بوده، 4/10 درصد کاهش داشته است و نسبت به میانگین بلندمدت که برابر 1/166 میلی متر بوده، 9/10 درصد کاهش داشته است.

بوشهر با بیشترین بارندگی
فاتح تصریح کرد: «در سال زراعی جاری به ترتیب استان های بوشهر با 72 درصد افزایش، هرمزگان با 6/41 درصد افزایش و سیستان و بلوچستان با 2/39 درصد افزایش نسبت به سال گذشته بهترین شرایط بارشی را در کل کشور داشته اند. همچنین استان های بوشهر با 37 درصد افزایش، ایلام با 1/23 درصد افزایش و زنجان با 9/18 درصد افزایش نسبت به میانگین بلندمدت، بهترین بارش را در کشور دارا بوده اند.»
وی با بیان این که بیشترین کاهش بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته در سمنان بوده است، افزود:« استان های سمنان با 7/59 درصد کاهش، خراسان رضوی با 3/57درصد کاهش و خراسان شمالی با 7/45 درصد کاهش، بدترین بارندگی را نسبت به سال گذشته در سال زراعی جاری دریافت کرده اند.»

خراسان رضوی با بیشترین کاهش بارندگی
رئیس مرکز ملی پایش و هشدارخشکسالی سازمان هواشناسی یادآور شد: «همچنین استان های خراسان رضوی با 7/53 درصد کاهش، سمنان با 1/53 درصد کاهش و خراسان شمالی با 4/49درصد کاهش نسبت به میانگین بلندمدت، بدترین شرایط بارشی کشور را در سال جاری داشته اند.»

کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران
فاتح تصریح کرد:« استان تهران در سال زراعی جاری با 9/155 میلی متر بارندگی نسبت به سال گذشته با 209 میلی متر بارندگی، 4/25 درصد کاهش بارش داشته است.» به گفته وی، بارندگی استان تهران در سال زراعی جاری نسبت به میانگین بلندمدت که برابر 6/211 میلی متر بوده، 3/26 درصد کاهش نشان می دهد.

سال خوش بارش ها
رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی همچنین تاکید کرد: «پیش بینی می شود میزان بارش در فروردین و اردیبهشت ماه سال 93 در اغلب نواحی کشور در حد نرمال باشد. یعنی 90 تا 110 درصد بارندگی بلندمدت را بیشتر نقاط کشور در 2 ماه ابتدای فصل بهار آینده دریافت می کنند و تنها لکه هایی از شمال شرق و شمال کشور یعنی شمال خراسان رضوی، بخش هایی از خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان و بخش هایی از اردبیل بین 80 تا 90 درصد کاهش بارندگی خواهند داشت.»

ترافیک 90 کیلومتری راه دلیجان - اصفهان در برف
اما در این میان بارش برف در آستانه فصل بهار، برخی از استان های کشور را سفید پوش و با غافلگیر کردن رانندگان موجب ایجاد ترافیک 90 کیلومتری در محور دلیجان - اصفهان شد.
بارش 45 سانتیمتر برف در گردنه قرقچی اصفهان موجب قیچی کردن چند دستگاه تریلر شد و این مساله ترافیک 90 کیلومتری در مسیر راه ارتباطی دلیجان - اصفهان ایجاد کرد.
«محمود محمود زاده»، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان روز گذشته در حوالی ظهر و در گفت و گو با خبرنگار ایران از باز شدن این راه ارتباطی خبر داد و گفت:« 36 کیلومتر از این ترافیک در حوزه استحفاظی اصفهان قرار دارد که امیدواریم ترافیک به مرور سبک شود.این مشکل بیشتر به این خاطر به وجود آمده بود که 94 درصد خودروهای در حال تردد در این جاده، خودروهای باری و تریلرهایی بودند که باور نداشتند با چنین برفی در این موقع از سال مواجه شوند و تجهیزات کافی به همراه نداشتند.»
وی از مسافران نوروزی خواست، در تعطیلات با تجهیزات کامل سفر کنند. درهمین حال، «حمیدرضا اشرفی»، رئیس جمعیت هلال احمر دلیجان نیز گفت: «براثر بارش سنگین برف، کولاک و یخبندان جاده در منطقه قرقچی واقع در حوزه استحفاظی اصفهان، مسیر غربی جاده دلیجان - اصفهان به گونه ای مسدود شده بود که ترافیک تا نزدیکی سلفچگان در حال پیشروی بود. سه تیم عملیاتی این جمعیت از شنبه شب تاکنون یک هزار و 200 نفر از سرنشینان خودروها را در مساجد شهر دلیجان اسکان داده و 600 تخته پتو در اختیار آنان قرار گرفته است.کار امدادرسانی در این مسیر به خاطر سنگینی ترافیک از طریق زمین با دشواری صورت می گرفت.

هشدار زودهنگام وقوع سیل در برخی از استان ها
سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نسبت به وقوع سیل و آب گرفتگی در برخی از استان های کشور هشدار داد.
مرتضی مرادی پور، مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در این باره تصریح کرد:« بر اساس اطلاعات ارزیابی شده دریافتی از سازمان هواشناسی کشور وقوع سیل و آبگرفتگی در استان های هرمزگان، خراسان جنوبی و رضوی، شرق یزد و جنوب سیستان و بلوچستان وجود دارد، از این رو امدادگران با دسترسی به تجهیزات لازم در این استان ها به حالت آماده باش کامل امدادی درآمده اند.»
این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با هشدار زودهنگام به مردم این استان ها، گفت: «با وجود تدابیر لازم برای مواجهه با حوادث احتمالی در اثر وقوع سیل و آبگرفتگی به مردم توصیه می شود از قرار گرفتن در مسیر رودخانه ها و اماکنی که احتمال وقوع سیلاب در آن ها وجود دارد، خودداری کنند.»
به گزارش ایرنا،وی ازهموطنان ساکن استان های یادشده خواست، در صورت قرار گرفتن در وضع های اضطراری عمومی و پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت با حفظ کامل خونسردی با شماره 112 مرکز پاسخگویی اضطراری سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر تماس بگیرند.

ارتفاع برف در برخی جاده های مرکزی به 80 سانتیمتر رسید
ارتفاع برف در برخی از جاده های استان مرکزی از جمله دلیجان و شازند به 80 سانتیمتر رسید. غلامرضا خرمی، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: «با توجه به اعلام اداره کل هواشناسی این استان درباره موج جدید بارشی از روز سه شنبه و فعال بودن نسبی سامانه کنونی در برخی از مناطق این استان، مجهز بودن خودروها به زنجیر چرخ و وسایل ایمنی و گرمایشی الزامی است.»
به گزارش ایرنا، درپی بارش شدید برف، 8 هزار و 500 کیلومتر در جاده های استان مرکزی از شامگاه شنبه تاکنون برفروبی و یک هزار و 800 کیلومتر نیز نمک پاشی شده است. یک هزار و 300 مسافر در راه مانده در استان مرکزی اسکان داده شدند.
در همین حال مرتضی سلیمی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی اعلام کرد: «در پی بارش برف، یک هزار و 300 مسافر در راه مانده از شامگاه شنبه در محورهای مواصلاتی این استان اسکان موقت شدند.یک هزار و 210 نفر از مسافران اسکان شده در جاده دلیجان به اصفهان و دوراهی گلپایگان - میمه بوده که به دلیل انسداد جاده و واژگونی یک دستگاه تریلی انجام شد.گروه های امدادی هلال احمر در شامگاه گذشته 650 تخته پتو و 300 بسته غذایی در اختیار مسافران در راه مانده قرار دادند.»

//34

 

منبع: روزنامه ایران

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین