کد خبر: 3618797
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » نسیم نوروز، از پای دیوار چین تا قلب اروپا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
روایت خبرنگاران ایرنا از نوروز در جغرافیای فرهنگی ایران

شبکه ایران/ اگرچه نوروز در جامعه ایرانی با رنگ و بویی خاص و ویژه برگزار می شود و در واقع این جشن، جشن ملی ایرانیان است اما در حوزه و اقلیم «جغرافیای فرهنگی ایران» که از چین تا قلب اروپا را در بر می گیرد هم مورد توجه است. به این اعتبار، در هریک از سرزمین های این پهنه، آداب و رسومی از این جشن بزرگ را می توان شاهد بود.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

آنچه می خوانید حاصل پژوهش خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) از کشورهایی است که در آن ها جشن نوروز با ویژگی های قومی و محلی آن ها عجین شده و اجرا می شود.

1) ماسلنیتسا، نوروز در سرزمین اسلاوها
ماسلنیتسا، جشن مذهبی و عامیانه ای است که در گستره جمهوری های اسلاونژاد شوروی سابق از قبیل روسیه، اوکراین و بلاروس برگزار می شود و نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار در این کشورهاست.
این جشن بزرگ که معمولاً بین 28 فوریه تا 6 مارس
(معادل 9 تا 15 اسفند) هر سال در روسیه و دیگر کشورهای اسلاونژاد شرق اروپا جشن گرفته می شود، همانند نوروز، آیینی برای بدرقه سرمای زمستان و خوشامدگویی به آغاز بهار و فصل گرماست.
ماسلنیتسا در ادبیات عامه، نام محاوره ای «هفته پنیر» است که یک هفته پیش از ایام روزه داری در روسیه که 40 روز به طول می انجامد، آغاز می شود و مردم مومن بعد از این جشن و در دوران روزه داری، از خوردن گوشت و فرآورده های حیوانی خودداری می کنند.
همانند پیشواز جشن نوروز ایرانی، در جشن ماسلنیتسا نیز آدمک چوبی به همین نام آتش زده می شود تا از راه رسیدن گرما به عنوان انرژی حیات بخش به همگان اعلام شود.
اما در اسطوره شناسی اسلاو ها، ماسلنیتسا،جشن بر آمدن آفتاب پس از ماه ها تحمل سرما و هوای ابری و مه آلود است که در آن قریب الوقوع بودن پایان زمستان نیز جشن گرفته می شود.
افزون بر این، جشن ماسلنیتسا با توجه به نام آن دربرگیرنده آیین های متنوعی از قبیل ماسک زنی، تفریحات برفی، سورتمه سواری و وسایل نقلیه کشیدنی روی برف است که همگی به نوعی با برف و زمستان گره خورده و فلسفه برگزاری این جشن را به زبانی ساده و همه فهم بیان می کند.
از منظر اسطوره شناسی، در آتش انداختن آدمک ماسلنیتسا، اقدامی نمادین برای دور ریختن و پشت پا زدن به خاطره ها و تجربه های تلخ گذشته و پذیرفتن اندیشه و کردارهای خوب و منزه است.
در این جشن مردمی، رقابت جوان ها برای تصرف دژ برفی نیز نماد مبارزه با سختی های زندگی و تلاش برای فراهم کردن امکانات زندگی جدید است.

آیین های ویژه هفته ماسلنیتسا
در برخی از مناطقی که جشن ماسلنیتسا برگزار می شود، هر یک از روزهای آن دارای آیین مخصوص است. به عنوان مثال یک روز ویژه سورتمه سواری، روز دیگر مخصوص سر زدن داماد به والدین همسرش و یک روز هم برای دید و بازدید با والدین تعمیدی است.
هر یک از هفت روز جشن ماسلنیتسا نام و آداب خاصی دارد، به طوری که دوشنبه به عنوان روز آغازین جشن، ویژه دید و بازدید با خویشاوندان و نزدیکان بوده و کیک خاص جشن نیز در این روز به فقرا و کسان نزدیک از دست رفته، اهدا می شود.
در روز دوم جشن نیز آیین ویژه معرفی دوشیزگان به تازه دامادها برگزار شده و در روز سوم که مصادف با چهارشنبه است، دامادها به مهمانی مادر خانم ها می روند و کیک «بلینی» می خورند.
روز چهارم جشن ماسلنیتسا که شیرین ترین و خاطره انگیزترین بخش از این جشن مردمی محسوب می شود، آغاز جشن های عمومی و گردش های دسته جمعی و حل اختلاف ها بین مردم بوده و در این روز همه برای تخلیه انرژی منفی جمع شده از سال قبل تلاش می کنند.
جمعه، پنجمین روز اختصاص به دیدار مادر خانم از خانه داماد و دخترش دارد و در آن روز دامادها برای نمایش علاقه مندی به مادر خانم کیک ویژه ای می پزند و روز ششم نیز عروس ها به خویشاوندان داماد هدیه می دهند.
یکشنبه به عنوان آخرین روز، نقطه عطف جشن ماسلنیتسا بوده که همه همدیگر را بخشیده و به یاد رفتگان در کلیسا به دعا و نیایش می پردازند.
جشن ماسلنیتسا روز یکشنبه به اوج خود می رسد و عصر این روز زیور آلات بانو ماسلنیتسا کنده شده و وی در میان شعله های آتش برافروخته انداخته می شود.
در واقع «ماسلنیتسا» که در «روسی» (نام قدیم روسیه) یک جشن شاد و مبارک محسوب می شد، برای مردمی که در سطح گسترده ای از اروپای شرقی و آسیا این آیین را جشن می گیرند، یادآور روزهای شاد زمستانی سرشار از شور و شوق بسیار، بوی خوش «بلینی»، صدای ناقوس کلیساها، سماورهای برنجی، کارناوال های شادی و نوشیدن چای در پای غرفه های رنگارنگ است.

2) هند و نوروز
به هرجای کشور پهناور هند سفر کنید لمس خواهید کرد که در میان کشورهای دنیا هیچ کشوری به اندازه ایران نفوذ فرهنگی در شبه قاره ندارد.
بیش از 800 سال تاریخ و فرهنگ پرافتخار هند با زبان فارسی آمیخته است و رفت وآمدهای فراوان بین دو ملت بخصوص اندیشمندان و علمای دو کشور اشتراک های فرهنگی و هنری فراوانی را از خود برجای گذاشته که همچنان زنده و پویا هستند.
برای رسیدن به آداب و رسوم نوروز نیاز به کنکاش عمیق دراین سرزمین کهن نیست بلکه در میان گفته ها و سخنان مردم و اشعار شاعران بزرگ هندی از جمله پارسی گویان «بهار» و «نوروز» در کنار یکدیگر دیده و بیان می شوند.
شاعر معروف و پارسی گوی هند «امیرخسرو دهلوی» در دیوان خود می گوید:
باغ در ایام بهاران خوش است
موسم گل با رخ یاران خوش است
چون گل نوروز کند نافه باز
نرگس سرمست در آید به ناز
دهلوی که با سعدی شیرازی همدوران بوده گنجینه هایی از ذوق، هنر و شور و احساس از خود برجای گذاشته که در جای جای آن عمق روابط فرهنگی بین ایران و هند دیده می شود.
جشن باستانی نوروز نه در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله برخی نقاط هند مانند ایالت اوتارپرادش و کشمیر برگزار می شود.
جامعه زرتشتیان هند که اکنون بیشتر در ایالت ماهاراشترا در جنوب غرب دیده می شوند نیز نخستین روز از نخستین ماه تقویم خود را با شور و هیجان تمام به عنوان «نوروز جمشیدی» جشن می گیرند.
زرتشتیان هند چندین روز قبل از فرارسیدن نوروز خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر این جشن از طریق خانه تکانی، رنگ آمیزی و آذین بندی خانه ها آماده کرده و نوروز را با انجام رسوم خاص جشن می گیرند و در این روزها لباس های نو می پوشند.
زرتشتیان در این روز از مهمانان خود با پاشیدن عطر گل به طرف آنان استقبال می کنند و بعد از صرف صبحانه ویژه این روز به آتشکده رفته و عبادت به جای می آورند. آنان همچنین نوروز را به یکدیگر از طریق تبادل هدایا تبریک می گویند. زرتشتیان غذاهای خاصی نیز برای ناهار و شام نوروز تهیه و تمام روز را با دیدار از دوستان و خویشاوندان و تبادل تبریک سپری می کنند.
عدد هفت از نظر زرتشتیان نشانگر هفت عنصر زندگی یعنی آتش، خاک، آب، هوا، گیاهان، حیوانات و انسان ها است و به همین جهت آنان این عدد را معجزه آمیز و مهم تلقی می کنند به طوری که سفره نوروزی آنان شامل هفت قلم است که اسم آنها با کلمه «سین» شروع می شود.
سفره هفت سین زرتشتیان نشانگر زندگی، سلامتی، ثروت، فراوانی، عشق، شکیبایی و خلوص است.

فرهنگ ایران و هند بشدت با هم عجین است
وقتی در آستانه نوروز 93 در خیابان باراخان بارود در دهلی نو به سراغ آقای «غلامرضا انصاری» سفیر کشورمان رفتیم تا در مورد نوروز در هند سخن بگوید او بلافاصله جمله ای از بیانات نهرو رهبر بزرگ هندوستان را بیان کرد.
نقل می شود که نهرو اعتقاد داشته ایران و هند مانند دو برادری هستند که در کوچکی از هم جدا افتاده و سال ها از یکدیگر دور بوده اند اما وقتی بزرگتر شدند یکدیگر را پیدا کرده اند.
این پیدا کردن از راه یک ندا و صوتی بوده که این ندا در ذهن هردو آشنا بوده است.
سفیر کشورمان افزود: ایران و هند اکنون دوباره همدیگر را پیدا کرده اند و این برادری باید با اجرایی شدن هدف های دو ملت بزرگ ایران و هند از جمله در حوزه های فرهنگی دنبال شود.
وی با اشاره به این که ارتباطات فرهنگی ایران وهند خودش یک بحث مفصل و طولانی است، گفت: یکی از محورهای فرهنگی که باید مورد توجه قرار گیرد نوروز است. نوروز در منطقه کشمیر که در اینجا به عنوان « ایران صغیر» شناخته می شود هرسال گرامی داشته می شود و هرکس در نقطه نقطه این منطقه حضور فرهنگ ایرانی را در آداب و رسوم مردم و کلام آنان می بیند.
آقای انصاری با اشاره به این که معتقد است آداب و رسوم ایران از جمله نوروز در هند قابل اجرا و احیا است، گفت: بخش های زیادی از ایرانیان مهاجر در هند به عنوان زرتشتیان ایرانی الاصل زندگی می کنند که بشدت نوروز و آداب و رسوم آن را پاس می دارند.
سفیر ایران افزود: زرتشتیان که قشری بسیار موفق نیز در هند هستند در حفظ این میراث فرهنگی نقش دارند و این یکی از زمینه های مشترک بین ملت های ایران و هند است.

ایران شناس هندی: نوروز در هند سابقه ای دیرینه دارد
استاد «یونس جعفری» ایران شناس و استاد زبان و ادبیات فارسی در هندوستان با اشاره به سابقه دیرینه جشن نوروز در هند می گوید: هنوز هم مردمان زیادی در شهرهای مختلف هندوستان آیین نوروز را برگزار می کنند.
وی در گفت و گوی با خبرنگار ایرنا، در خصوص قدمت آیین نوروز در هندوستان گفت: تا جایی که من اطلاع دارم دست کم از زمان حکومت همایون دومین پادشاه گورکانیان آیین جشن نوروز در دربار و شهرهای مختلف هند برگزار می شده و مردم این سرزمین همچون ایرانیان آیین های مخصوص سال نو شمسی و آغاز بهار را به جا می آوردند.
وی درباره نحوه انتقال آیین های نوروز به هندوستان گفت: گفته می شود مسلمانانی که به هند سفر کرده بودند آیین نوروز را نیز به عنوان سوغات به این سرزمین منتقل کردند و هنوز هم نوروز به عنوان سنتی پسندیده و دوست داشتنی در میان بسیاری از مردم هند رواج دارد.
ایران شناس هندی به برخی از رسوم نوروز در هند اشاره کرد و گفت: جشن چهارشنبه سوری، خرید شب عید، پوشیدن جامه نو، خرید شیرینی و تنقلات، بازدید از اقوام و آشنایان، چیدن سفره هفت سین، خواندن قرآن و دعا هنگام تحویل سال از جمله مراسمی است که به مناسبت نوروز در بسیاری از خانواده های هندی بویژه مسلمانان برگزار می شود.
وی به برگزاری مراسم و آیین هایی مشابه نوروز در میان دیگر اقوام هندی و هندوها اشاره کرد و گفت: در هندوستان اقوام و آیین های مختلف از جمله هندوها همزمان با آغاز فصل بهار و نوروز، آیین های ویژه ای برگزار می کنند که شباهت هایی با جشن نوروز دارد که از آن جمله می توان به جشن های <هولی> و <دیوالی> اشاره کرد.
در جشن هولی یا جشن رنگ ها مردم هند در خیابان ها به شادی می پردازند و به نشانه آغاز فصل بهار و شکفتن گل های رنگارنگ به یکدیگر رنگ می پاشند.

3) آداب و سنن مسلمانان پاکستانی در جشن نوروز
مراسم شاد و جشن های نوروزی در نخستین روز ماه فروردین و آغاز فصل بهار همزمان با کشورمان میان پاکستانی ها با شور و شوق خاصی در شهرهای مختلف این کشور با نام جشن «عالم افروز نوروز» برگزار می شود.
جشن بهاری و عید نوروز یک محور مشترک میان کشورهای جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و برخی از کشورهای آسیای میانه دیگر است.
مجمع عمومی سازمان ملل روز اول فروردین (21 ماه مارس) را به عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشه ایرانی به رسمیت شناخته و آن را در تقویم خود جای داده است.
نمایش آداب و فرهنگ ایرانی به صورت برگزاری نمایشگاه ها و جشن های مختلف در مراکز فرهنگی بویژه دانشگاه ها در پاکستان و کشورهایی که با زبان فارسی آشنایی دارند با استقبال پر شوری از سوی دانشجویان و مردم مسلمان این کشورها همراه می شود.
جشن های نوروزی و مراسم آغاز فصل بهار در پاکستان در مناطق ایالات بلوچستان (شهرهای کویته، جعفرآباد، مکران، گوادر)، ایالت گلگیت – بلتستان (شهرهای گلگیت، اسکردو، هنزه، استور، چیترال)، ایالت خیبرپختونخوا (شهرهای پیشاور، سوات، بنو و برخی از مناطق قبایلی) و شهرهای مختلف ایالت پنجاب در شرق این کشور برگزار می شود.
از رسوم سنتی عید نوروز در پاکستان بویژه در ایالت گلگیت- بلتستان در شمال این کشور می توان به هدیه دادن تخم مرغ های رنگی به یکدیگر، رفت و آمد به منازل اقوام و بازی و تماشای بازی چوگان اشاره کرد.
عید نوروز و ایام فرا رسیدن فصل بهار در ایالات بلوچستان و پنجاب نیز با حضور مردم در دامن سبز طبیعت، اجرای برنامه های سنتی از جمله پریدن از روی آتش به معنای این که باعث پاک شدن گناهان می شود، جشن گرفته می شود.
جامعه زرتشتیان و جمعیت زیادی از پناهندگان افغانستان که در مناطق مختلف پاکستان سکونت دارند نیز عید نوروز را با دید و بازدیدهای خانوادگی و حضور در پارک ها جشن می گیرند.
بر اساس سرشماری سال 1377 شمسی (1998 میلادی)، مذهب زرتشتی در پاکستان با جمعیتی حدود 20 هزار نفر به عنوان کم جمعیت ترین گروه اقلیتی این کشور به شمار می رود.
در مجموع پاکستان به عنوان همسایه جنوب غربی ایران کشوری مسلمان به حساب می آید که با توجه به تاثیر فرهنگ ایرانی که روی فرهنگ، زبان و آداب و سنن پاکستان گذاشته است؛ مشترکات فراوانی بین دو کشور وجود دارد که یکی از آنها جشن نوروز است.
هر ساله، با فرا رسیدن ماه (فوریه و مارس) همزمان با نزدیک شدن فصل بهار، در کشورهای آسیای جنوبی بویژه هند و پاکستان، مراسمی تحت عنوان سنت بهار برگزار می شود که این روز را با به پرواز در آوردن بادبادک های گوناگون جشن می گیرند.
این جشن در سراسر پاکستان برگزار می شود و تقریباً همه در آن شرکت می کنند و از نمایش حیوانات گرفته تا بازی سنتی ، قومی و بین المللی مانند کشتی ، دو و میدانی ، هاکی ، فوتبال ، تنیس و همچنین اسب سواری و اسب دوانی و مهمتر از همه نیزه بازی و کبدی و غیره اجرا می شود .
از آداب و رسوم عید نوروز در میان مردم پاکستان، می توان به خانه تکانی یا به عبارتی پاکیزه کردن خانه، پوشیدن لباس نو، تهیه و پخت انواع شیرینی از قبیل (لدو، گلاب جامن، رس گهوله، کیک، برفی، شکرپاره، کرم رول و سوهان حلوا) همچنین پختن غذاهای معروف این ایام اشاره کرد.
در نواحی گلگیت و بلتستان در شمال پاکستان برگزاری جشن نوروز همراه با اجرای برنامه های آتش بازی و تیراندازی و چوگان است.
شیعیان پاکستانی نیز عمدتاً در ایالت پنجاب بویژه شهر «لاهور» مرکز این ایالت جشن های نوروز را مانند ایران برگزار می کنند.
شیعیان پاکستانی این ایام را منتسب به حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام می دانند که در حقیقت همان جشن غدیر خم است و به طور معمول در 21 مارس (اول فروردین) برگزار می شود.
آنها معتقدند روزی که پیامبر گرامی اسلامی حضرت محمد(ص) در اجتماع مسلمانان، به حکم پروردگار، حدیث معروف غدیر را خواندند و حضرت امیر(ع) را به جانشینی خود معرفی کردند، مصادف با روز 21 مارس همزمان با 18 ذیحجه و مصادف با اول بهار بوده است. لذا در این ایام شادی کرده و لباس نو می پوشند.

4) آیین های جشن بزرگ «عید بهار» در تاجیکستان
تاجیکان فارسی زبان که سالیان درازی زیر سلطه نظام شوروی سابق بودند 22 سال است که دل به آیین های نیاکان از جمله نوروز باستانی بسته اند و اکنون آنها همراه با ایرانیان و دیگر مناطق فارسی زبان نوروز را به عنوان یک جشن ملی تجلیل می کنند.
تا قبل از سال 1370، رژیم کمونیستی شوروی سابق که 80 سال بر جمهوری آسیای میانه از جمله تاجیکستان تسلط داشت تلاش می کرد که خاطرات و فرهنگ نوروزی ازمردم تاجیکستان زدوده شود اما تاجیکان با پایبندی به سنت های اصیل خود نوروز را زیر عناوین «عید بهار» و «جشن کشاورزان» زنده نگه داشتند.
جشن سنتی نوروز در این کشور چند سالی است که احیا شده و مردم فرهنگ دوست تاجیک نوروز را به هم شادباش می گویند و پنج روز اول بهار هر سال نیز به مناسبت جشن های نوروزی در این کشور تعطیل رسمی اعلام شده است.
بسیاری از نوزادانی که روز 20 یا 21 مارس (مطابق با اول نوروز) در استان بدخشان تاجیکستان به دنیا می آیند، به دلیل محبوبیت فراوان جشن نوروز در این سرزمین، «نوروز» یا «نوروزشاه» یا «نوروزگل» نام می گیرند.
آیین های نوروزی تاجیک ها به آن سبک که در کشور ما ایران برگزار می شود مقداری تفاوت دارد.
در تاجیکستان مراسم سیزده بدر و یا مراسم چهارشنبه سوری وجود ندارد و فقط جشن نوروز در یک یا دو روز تجلیل می شود. نوروز در این کشور به نام «جشن بزرگ»، معروف است.
جشن بزرگ نوروز در تاجیکستان به شکل دسته جمعی و در دو سه روز اول خلاصه می شود. همه مردم شهر در محلی به نام نوروزگاه جمع می شوند و در این مکان، بخصوص روز اول برنامه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی برای آنها اجرا می شود.
دکتر <علی اصغر شعر دوست> سفیر سابق ایران در تاجیکستان و محقق تاریخ تاجیکستان در گفت و گو با ایرنا اظهار می دارد که با وجود تلاش های نظام شوروی سابق برای فاصله گرفتن تاجیکان از فرهنگ و آیین های خود از جمله نوروز، اما این مناسبت باستانی برای مردم تاجیکستان، جشنی ملی و دیرینه است و مردم این کشور جشن نوروز را بسیار
محترم می شمرند.
<شعردوست> افزود: تاجیکان از دیرباز نوروز را مقدس می دانند و با دعا و نیایش های ویژه که در رسوم گل گردانی، سمنو پزی و کلوچه پزی دارند به استقبال نوروز می روند و رسیدن بهار را با گل گردانی گل های نرگس، سیاه گوش و گل های بهمن خبر می دهند.
علاوه بر جشن عمومی نوروز در تاجیکستان، تاجیکان آیین های نوروزی را بخصوص در شهرهای خجند و بدخشان برگزار می کنند.
«خانه تکانی» یا «جاروب بندان» یکی از این آیین هاست که معمولاً روز 19 مارس برگزار می شود. اشیای خانه را به تمام بیرون می برند، گرد و غبار را از در و دیوار و طاقچه ها می زدایند، پشت بام ها را می روبند و هزار-اسپند دود می کنند.
زنان خانواده با آرزوی پرباری و برکت سال نو، کلاه های منقش گردی را به آرد می زنند و بر دیوارهای دودخورده خانه، نقش گل می آفرینند. کودکان با گچ سفید روی دیوار نقش گل و بلبل و آهو و بز کوهی می کشند. رنگ سفید در روزهای نوروز نقش نمادین دارد و همه جا به چشم می خورد.
در حالی که زنان و کودکان سرگرم آرایش خانه ها هستند، مردان خانواده شاخه های بلند درختان را می برند و با کارد روی آنها گل می تراشند. سپس شاخه های آراسته را با ندای «شاگون بهار مبارک!» وارد خانه می کنند و در سوراخ های پنج ستون خانه استوار می کنند.
در روز نوروز دختران جوان با لباس های تازه و رنگارنگ میان درختان باغ تابی می بندند و تاب بازی می کنند. در حالی که یکی مشغول تاب سواری است، دیگران دف می زنند و سرودهای نوروزی می خو انند. و تاب هر دختری بالاتر برود، برایش در طول سال نو بخت بلندتری را پیشگویی می کنند.//34
 

 

منبع: روزنامه ایران

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین