کد خبر: 3618805
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » پیشرفت ها در برنامه هسته ای ایران
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شبکه ایران/ روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی از مذاکرات هسته ای ایران آورده است، همه دنیا متقاعد شده اند و تمایل به همکاری با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و تیم مذاکره کننده اش دارند.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

این روزنامه می‌افزاید، پیشرفت‌های چشمگیر، ولی طاقت فرسایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 5+1، حاصل شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در مقر این سازمان در وین اوایل ماه جاری میلادی، آنها را مورد بررسی قرار داد.
اواخر ماه نوامبر، ایران و گروه 1+5 متشکل از «ایالات متحده امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان»، با ارائه یک طرح اجرایی 6 ماهه، تحت نظارت دقیق آژانس بین المللی انرژی اتمی، به یک دهه رویارویی پایان دادند و همچنان برای ارائه یک طرح جامع و نهایی که خاتمه دهنده اختلاف نظرها باشد، در تلاش هستند. همچنان برخی کشورها به اهداف ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای مشکوک هستند؛ ولی جمهوری اسلامی ایران به شدت ادعاها و اتهامات آنها را نفی و تکذیب می‌کند.
بر اساس این طرح که از 20 ژانویه به اجرا درآمده است، برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران محدود شده‌اند و در مقابل بخشی از تحریم‌های بین المللی بر علیه این کشور نیز به طور موقت لغو شده‌اند. در عین حال، مذاکرات و تلاش طرفین برای دستیابی به یک توافق جامع و قطعی برای از میان برداشتن تمامی تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارند.
خوش بینی در قالب احتیاط
محمد جواد ظریف، رئیس دیپلماسی ایران در اواخر ماه فوریه با اطمینان خاطر گفت: «مذاکرات به خوبی پیش می‌روند» که این سخن نشان از نوعی خوش بینی همراه احتیاط است. از این رو آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، تایید کرده است که ایران تعهدات پذیرفته شده در ژنو را محترم شمرده و به خصوص غنی سازی اورانیوم 20درصد را متوقف کرده است. غنی سازی اورانیوم 20درصد در ایران مسئله‌ای بود که به نگرانی برخی قدرت‌ها و رژیم صهیونیستی و برخی سرزمین‌های عربی در حاشیه خلیج فارس، با بهانه تولید سلاح‌‌های اتمی، دامن زده بود.
این آژانس همچنین خاطر نشان کرده است که در راکتور آب سنگین اراک، هیچ عنصر قابل توجهی از پولوتونیومی که قابلیت ساخت یک بمب اتمی داشته باشد، نصب نشده بو د.
آغازی خوب برای مذاکرات هسته‌ای ایران
یکی از دیپلمات‌ها می‌گوید: «تاکنون این مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است؛ اما مراحل بسیار دشوارتری پیش روی ما هستند. همه دنیا متقاعد شده‌اند و تمایل به همکاری با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و تیم مذاکره کننده‌اش دارند.»
«جاکوب لئو» وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در کنفرانس سالانه گروه سیاست‌گذاری لابی اسرائیل که در ایالات متحده برگزار شد، اعلام کرد: «این مذاکرات یک فرصت مناسب هستند و مداخله نظامی آخرین گزینه است.»
او همچنین افزود: «قبل از اینکه ما به توافقی جامع برسیم، ایران باید شواهدی بر اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش بیاورد و تضمین کند که این برنامه صلح آمیز باقی خواهد ماند و در صورتی مورد قبول است که ایران به لحاظ تولید سلاح‌های هسته‌ای، تهدیدی برای کشورهای دیگر نباشد.»
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در این نشست از انتظارات و نگرانی‌هایش در مورد توافق موقت هسته‌ای ایران با کشورهای قدرتمند سخن گفت. «لئو» نیز برای دلگرم کردن نتانیاهو تاکید کرد که این توافق فقط باعث کاهش تحریم‌ها شده است و به اقتصاد ایران چندان اجازه بهبود نخواهد داد.
این توافق تنها امکان دسترسی به 4.2 میلیارد دلار از صدها میلیارد دلار دارایی‌ مسدود شده ایران در بانک‌های خارجی را می‌دهد. از دیگر امکاناتی هم که برای این کشور فراهم شده، برداشتن تحریم‌های صادرات پلاستیک یا واردات قطعات خودرو است که در مجموع مبلغ آن کمتر از 2 میلیارد دلار است. بیشتر تحریم‌ها به قوت خود باقی می‌مانند و به خصوص لغو تحریم‌های نفتی و مالی این کشور در گرو رسیدن به توافقی جامع و ادامه روند مذاکرات، است.// 41
مترجم: راضیه خوئینی
 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین